Živě: Milimetrový závěr a zlato pro Drysdalea, Synek skončil třetí

3. Ondřej Synek (Česká republika) 6:44.10
4. Hannes Obreno (Belgie) 6:57.42
5. Stanislav Ščerbačenja (Bělorusko) 6:48.78
6. Angel Fournier Rodriguez (Kuba) 6:55.90

Dobrý den, vítejte u online přenosu z finálové jízdy skifařů na olympiádě v Riu. Česko reprezentuje Ondřej Synek, jehož největším soupeřem v boji o zlatou medaili bude Novozélanďan Mahé Drysdale. Start je naplánován na 15:30 českého času.

Ondřej Synek
Ondřej Synek | Foto: ČTK

Finálová jízda by měla začít přesně v 15:32 českého času. Pojďme si krátce představit jednotlivé závodníky.

V první dráze se představí Kubánec Angel Fournier Rodriguez, osmadvacetiletý rodák z Guantánama. Doma již má několik medailí z Panamerických her a bronz ze světových šampionátů v letech 2013 a 2014. Do finále postoupil ze třetího místa v semifinálové jízdě Ondřeje Synka.

Další účastník finále pochází z Běloruska. Stanislav Ščerbačenja ve svých jednatřiceti letech absolvuje čtvrtou olympiádu. Pro postup dojel ve včerejším semifinále na jezeře Rodrigo de Freitas po boku Belgičana Obrena na druhém místě.

Dráhu pět obsadí aspirant na pódium Damir Martin. Před čtyřmi lety v Londýně získal stříbrnou medaili v chorvatské párové čtyřce, ve skifu letos i loni na mistrovství Evropy překonal Ondřeje Synka a dvakrát získal zlato. Právě Martin by mohl narušit očekávaný souboj českého veslaře s Mahém Drysdalem.

Pětadvacetiletý Hannes Obreno je nejmladším účastníkem finále. Tento Belgičan skončil letos na ME v Brandenburgu čtvrtý za Martinem a Synkem, ale před Ščerbačenjou. V Riu vyhrál svoji rozjížďku a čtvrtfinále, v semifinále si postup pohlídal na třetím místě. Pojede v dráze číslo šest.

Hlavním soubojem dnešního závodu ale zřejmě bude již několikátý duel Ondřeje Synka a Mahého Drysdela. Novozélanďan se v sedmatřiceti letech řadí mezi veslařské legendy, v roce 2012 vybojoval olympijské zlato, které doplnilo bronz z Pekingu. Zároveň je pětinásobným mistrem světa, naposledy z roku 2011, třikrát skončil stříbrný. Jejich rivalita se Synkem trvá již zhruba jedenáct let, oba však pojí přátelství, vzájemný respekt a odhodlání neskutečně tvrdě dřít.

Ondřej Synek již má také dvě medaile z předchozích Her, obě stříbrné. V Londýně podlehl Drysdalovi, v Pekingu Olafu Tuftemu z Norska. Třiatřicetiletý český sportovec patří mezi historicky nejúspěšnější veslaře: má celkem 10 cenných kovů ze světových šampionátů, včetně čtyř zlatých. Dnes se konečně chce dočkat olympijského triumfu, který mu zatím schází a po němž mocně touží. Zároveň může přidat třetí medaili z Ria pro Českou republiku. Synkovi dnes patří třetí dráha, ve čtyřce bude mít po boku největšího konkurenta Drysdela.

Další souboj Synka a Drysdela se blíží, přečtěte si ohlasy obou veslařů před soubojem o zlatou medaili z Rio de Janeira.

Závody na olympijské regatě v minulých dnech výrazně ovlivňovalo počasí. Silný vítr několikrát rozvlnil vodu na jezeře Rodrigo de Freitas, což přineslo problémy s ovládáním lodě zejména skifařům, program musel být dokonce pozměněn. Dnes se ovšem vyplnila příznivá předpověď a podmínky jsou regulérní.

Všichni finalisté jsou již připraveni na startu, závod je na spadnutí.

Bylo odstartováno, Ondřeje Synka a jeho pět soupeřů čeká necelých sedm minut dřiny v cestě za zlatem.

Nejlépe začal Chorvat Damir Martin, který má drobný náskok zhruba čtvrt lodě.

Po 500 metrech vede Martin, Synek je v těsném závěsu druhý. Drysdale zatím čtvrtý.

Před již třetím Drysdalem už má Martin náskok o celou loď, polovinu lodě ztrácí Ondřej Synek.

V polovině závodu se již Drysdale skoro dotáhl na Synka, Martin vede o skoro dvě vteřiny.

Další závodníci již ztrácí a neměli by promluvit do bojů o cenné kovy.

Mahé Drysdale zvýšil tempo, již předskočil Synka.

Drysdale do toho skutečně šlápnul, ztrátu na Damira Martina stáhl na polovinu lodě.

A Mahé Drysdale se posouvá na první pozici před Chorvata Martina.

Ondřej Synek je po 1500 metrech těsně v závěsu, Drysdale vede o 80 setin, Synek ztrácí 1 sekundu a 38 setin.

Drysdale má náskok na třetího Synka celou loď, český závodník ale bojuje zatím pouze o stříbro.

Cíl se blíží, Drysdale si jede pro obhajobu zlata z Londýna.

Na Drysdalea zkouší tlačit Damir Martin, to bude vyrovnaný finiš!

O vítězi rozhodne fotofiniš, Martin ale zřejmě předstihl Drysdalea.

Ondřej Synek dojíždí třetí, zlata se nedočkal.

Čekáme na definitivní potvrzení, Damir Martin z Chorvatska ovšem zřejmě získal překvapivou zlatou medaili.

Drysdale a Martin mají stejný čas, cílová fotografie ale nakonec určila vítězem Mahého Drysdela z Nového Zélandu.

Damir Martin v posledních metrech zrychlil a na chvíli dokonce Drysdela předstihnul, ale v bitvě o centimetry nakonec o něco lépe zabral Mahé Drysdale.

Mahé Drysdale tedy získává zlatou medaili ze skifu mužů po neuvěřitelném závěru, kdy na cílové čáře o několik milimetrů předjel Damira Martina. Ondřej Synek po slibném startu začal ztrácet a skončil třetí.

Takhle těsný byl dnes rozdíl mezi zlatou a stříbrnou medailí.

Česká republika si připisuje třetí cenný kov na olympiádě v Rio de Janeiru. Ondřej Synek sice toužil po zlaté medaili, ale o ní bude moci opět bojovat až za čtyři roky, v dnešním finále skifu dojel třetí. Viděli jsme fantastický závod s napínavým dojezdem, ve kterém veslařská legenda Mahé Drysdale velmi těsně překonal Damira Martina, a obhájil tak vítězství z Londýna. Ohlasy Ondřeje Synka přinese další zpravodajství Aktuálně.cz. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek olympijské soboty!