reklama

Olympijský deník: Janota varuje: Pozor na Lotyše!

Ministr financí je součástí Růžičkova taktického plánu.

Ministr financí Eduard Janota odmítá krizí zmítanému Lotyšsku půjčit 200 milionů eur, pochopitelně z našeho, státního. Prý, jak se přímočaře vyjádřil v parlamentu, nechce být první, kdo Lotyšsku peníze pošle a pak "spláče nad výdělkem".

Prohlášení vlády Lotyše nesmíme podcenit, nabádá k opatrnosti Janota. Foto: Jan Langer

To je trochu riskantní, dvojsečná taktika. Scénáře jsou následující: Buď se nám podaří zchudlé, vyhladovělé Lotyše definitivně rozklížit. Anebo se naopak semknou a budou bojovat jako lvi, aby se zpupným Čechům za jejich příkoří pomstili. Zápas Česko - Lotyšsko se na vancouverském ledě odehraje v noci na 20. února našeho času;  první buly padne o půl druhé.

Kanadská oděvní firma Lululemon vhodila trh zimní oblečení pod značkou "Skvělá sportovní událost, která se koná v Britské Kolumbii mezi roky 2009 a 2011". Olympijské zboží prodávat nesmí, protože není mezi oficiálními sponzory olympiády. Zasloužila by medaili za kreativitu, ne popotahování od sponzorující konkurence.

Jestli to, s vidinou medailových nadějí našich želízek, s tím olympijským zápalem trochu nepřeháníme. Například správný Američan teď řeší něco úplně jiného, totiž Super Bowl. A v neděli se konečně dočká. Kolti, pardon, Hříbata, anebo Svatí?

Podle žebříčků milovaného časopisu Forbes je Super Bowl nejhodnotnější sportovní událostí na světě, měřeno samozřejmě penězi, které dokáže za den vydělat (reklama, vstupné, suvenýry a podobně). Zimní olympiáda je podle těchto měřítek až šestá. Že by se na ni dívalo 100 milionů Američanů jako na Super Bowl a na něj navlíknutý showbyznys, nehrozí.

"Nacpěte letadlo olympioniky!" cituje mluvčí pokyn premiéra Jana Fischera, který pozval do vládního speciálu Růžičku, Jágra, Vernera a další V.I.P. Do Vancouveru je to nějakých jedenáct hodin, takže přejeme pohodlný let!

reklama