Olympijský park za 80 milionů čeká na sníh od Neumannové

FOTO Soči na Letné: ČOV postaví park pro deset tisíc lidí
"Chceme, aby Česko sportovalo, nejenom drželo palce našim reprezentantům u televize. Park na pražské Letné, kde by si ostatní mohli vyzkoušet ten sport, na který se rádi v televizi dívají, chceme zkulturnit. Je tam obrovské množství nevyužitého prostoru, až je mi líto, že tam lidé netráví svůj volný čas. Chceme místo, které kazí stavba tunelu Blanka, zvelebit a nalákat tam lidi zpátky," uvedl na středečním setkání s novináři předseda ČOV Jiří Kejval.
Krom aktivního sportování ovšem budou moci fanoušci zimních sportů sledovat na desítkách míst přenosy z Ruska.
Takto by měl podle vizualizace ČOV vypadat olympijský park na Letné v noci a shůry.

"Hlavně večerní bruslení, kdy led prozáří světelná show, bude fantastickým zážitkem. V Londýně bylo 100 dobrovolníků, v Praze jich bude třikrát víc, bude to mnohem větší a podstatně náročnější. Vítězná sestava se nemění, areál bude stejně jako v Londýně dělat stejný tým v čele s režisérem Michalem Cabanem, jehož práci si v Londýně všichni pochvalovali," uvedl Kejval přesně sto dní před Zahajovacím ceremoniálem Her.
Na Letné by se měli představit také někteří čeští sportovci a vystoupí řada hudebníků.

"Rozhovory s našimi sportovci hned po jejich závodech. Petr Svěcený a Lucie Výborná. Chceme, aby se lidé mohli setkat se známými českými sportovci ze všech zimních sportů. Očekáváme proto až deset tisíc lidí denně. Plánujeme, že budeme pořádat například exhibiční zápasy někdejších hvězd našeho hokeje. Kateřina Neumannová bude mít na starosti běžkařskou trať, u ní bude střelnice s laserovými zbraněmi jako možnost si vyzkoušet biatlon. Bude tam i snowpark s U-rampou, kterou si budou moci zájemci vyzkoušet," doplnil Kejval.
Foto: Český olympijský výbor / Studio HORÁK
Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 12. 2013 15:00
Rozhovor s Jiřím Kejvalem, předsedou Českého olympijského výboru, o pražském projektu olympijské Letné

Praha - Kdo nevyrazí do Soči, může si olympiády užít v Praze na Letné. Na osmdesátimilionový projekt získal Český olympijský výbor 25 milionů od ministerstva školství.

Jiří Kejval, předseda ČOV, si od projektu slibuje, že zdvihne otylé české děti od televizních obrazovek a přitáhne je ke sportovištím.

V první části obsáhlého rozhovoru pro deník Aktuálně.cz hovořil Jiří Kejval o tom, kolik bude stát výprava na olympiádu do Soči, kolik se bude rozdělovat za medaile a proč si účast na Hrách nedokáže představit bez českých politiků v čele s Milošem Zemanem. První část rozhovoru si můžete přečíst zde.

Počítá se s tím, že do Soči vyrazí fandit asi jen dvě či tři tisícovky Čechů. Díky virtuálním kouzlům televizní techniky by se s medailisty měli potkávat i hosté chystaného olympijského parku na pražské Letné, je to tak?

„Doufejme. Původně se počítalo s tím, že zpoždění přenosu obrazu a zvuku při telemostu ze Soči bude 0,3 vteřiny, teď  se mluví o 2,5 sekundy, tak snad se to ještě nějak vyladí.“

Na Letné má vyrůst areál se dvěma hracími plochami na hokej, lyžařským okruhem i biatlonovou střelnicí, bruslařskými chodníčky, koutkem pro curling… Už jste nějak spočítali, kolik by to mělo stát?

„Zhruba 80 milionů korun. Ministerstvo školství na to přispěje 25 miliony, 3,2 milionu dostaneme od ministerstva průmyslu a obchodu, to schválila vláda. Čekáme, že zbytek pokryjí naši partneři. Náklady budou velmi odvislé třeba od počasí: když bude teplo, třeba přes 14 stupňů, budeme muset hrozně moc mrazit kvůli ledu, ale v takovém teple by zase vůbec nebyl sníh, tak bychom ušetřili rolbu. A když bude naopak mrznout, zase bude všechno vypadat jinak.“

Jaká je podle vás šance, že běžecký okruh bude zasněžený?

"Tohle má na starosti Katka Neumannová, ona s tím má zkušenosti z Chuchle, už to tam dělala dvakrát. Únor by snad měl být z hlediska sněhových podmínek pro Prahu nejpříznivější měsíc v roce."

Jak vám pomohou partneři?

"Třeba Škodovka do toho chce jít ve velkém, ale prezentovat se chtějí i ostatní. My jim třeba říkáme: místo peněz zajistěte plůtky kolem areálu. A na nich pak může být vaše logo."

Kdo třeba bude do areálu dodávat občerstvení?

"V jednání je několik subjektů. Pivo dodá samozřejmě Plzeňský Prazdroj. Ale pro nás není podstatné, aby se tam vydělalo na nějakém stánkovém prodeji. My chceme, aby tam lidi sportovali."

S jakou kapacitou areálu počítáte?

„Za den by se tam mohlo otočit až 10 000 lidí. Vždycky ráno přijedou z každého kraje autobusy plné dětí, a to nejen ty, které uspěly v projektu Moje olympiáda.  Stovky kluků a holek tam denně dostanou šanci vyzkoušet si všechno možné. Hokej, krasobruslení, i rychlobruslení. Můžou si zkusit roztlačit boby na čas, skokani snad dodají trenažér, kde se dopadá do bedny s molitanem, bude tam snowpark... Zájemci si můžou objet kolečko na lyžích a pak zkusit střílet na laserové střelnici. A pak už se tam, počítáme, odpoledne začnou trousit další lidé, kteří si areál, samozřejmě včetně televizních přenosů ze Soči, také užijí naplno.“

Vstup do areálu bude zdarma?

"My jsme to tak původně chtěli, ale policie nám naznačila, že alespoň nějaké minimální vstupné by bylo vhodné, aby se tam nestahovaly nějaké živly. Zdarma se tam dostane ten, kdo si stáhne mobilní aplikaci do smartphonu, pak děti do 15 let a také obyvatelé Prahy 7. Jinak budeme vybírat zhruba 50 korun, ještě jsme to nestanovili přesně."

V Česku jsou lidé zvyklí fandit hokejové reprezentaci na náměstích za značné konzumace alkoholických nápojů. Nemáte strach, že vám při hokeji opilí výrostci váš olympijský park na Letné rozdupou?

"Kdybychom se v hokejovém turnaji dostali do čtvrtfinále, případně dál, tak počítáme, že přijede kamión a přiveze ještě jednu obrovskou obrazovku, která by se postavila kus dál, na další části Letné. To už bychom se tam tolik lidí asi opravdu nevešlo."

Co když vám někdo vytkne, proč se všechny ty peníze raději neinvestují třeba do trenérů, kteří se o sportující mládež starají?

„Když chcete něco změnit, nestačí jen rozdávat peníze. Máme tu pětkrát víc obézních dětí než před 15 lety. Je potřeba zdvihnout je od televize a chlebíčků. My tady chceme využít vrcholné akce, kterou celý národ sleduje, k tomu, abychom lidi dotáhli na sportoviště. Když jsem já byl kluk, bruslili jsme všichni, teď údajně spousta dětí v životě neměla brusle na nohou. To chceme změnit. Do sportu jdou od státu ročně 3 miliardy, když se vezme 28 milionů a znásobí se jimi dosah téhle „nej“ sportovní akce,tak je to podle mě dobrý nápad.“

Kdy se Olympijský park otevře a pak zase uzavře?

"Otevíráme den před zahájením Her v Soči, tedy 6. února. A rádi bychom ho nechali otevřený ještě den po olympiádě. Kdyby se totiž podařilo získat hokejové zlato, je domluvené, že z letiště by Jágr a spol. jeli za fanoušky právě do olympijského parku na Letné. Je to sen, ale třeba to klapne!"

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy