Froome zazářil i v Pyrenejích, Nibali i Contador ztratili

Aktualizováno 14. 7. 2015 17:59
První horskou etapu Tour de France vyhrál díky dobré práci svého týmu Froome, Češi se neprosadili.
Christopher Froome
Christopher Froome | Foto: Reuters

La Pierre-Saint-Martin - Ve žlutém trikotu jedoucí Chris Froome ovládl po útoku v závěrečném stoupání 10. etapu Tour de France a výrazně zvýšil náskok v průběžném pořadí. Britský lídr stáje Sky ukázal rivalům svou sílu hned v první den v Pyrenejích a vyhrál o 59 sekund před týmovým kolegou Richiem Portem. Nairo Quintana z Movistaru skončil třetí s odstupem 1:04.

Průběžně druhý Tejay van Garderen, který před volným dnem ztrácel 12 sekund, dnes dojel desátý a za Froomem zaostává už o 2:52. Třetí Quintana ztrácí 3:09, čtvrtý Alejandro Valverde má už více než čtyřminutové manko.

Dnes nejlepší z Čechů Roman Kreuziger dojel na 51. místě se ztrátou přes deset minut a v průběžném pořadí klesl z 12. na 18. místo. Leopold König na 81. příčce zaostal za vítězným stájovým kolegou o 15:45. Vítěz šesté etapy Zdeněk Štybar z týmu Etixx-Quick-Step nabral na 160. místě manko 23 minut a vypadl z elitní desítky, momentálně mu patří 38. příčka. Jan Bárta v barvách Bora-Argon ztratil na 98. místě téměř 17 minut.

V závěrečném patnáctikilometrovém stoupání do cíle na vrcholu průsmyku La Pierre-Saint-Martin, jehož sklon místy překračoval sedm procent, odpadal z čelní skupiny jeden favorit za druhým. Mezi prvními ztratil kontakt obhájce titulu Vincenzo Nibali, tempu nestačil ani lídr Kreuzigerova týmu Tinkoff-Saxo Alberto Contador či Van Garderen.

Froome nasadil k sólovému úniku zhruba šest kilometrů před cílem a rychle setřásl do té doby aktivního Porteho i Quintanu, kteří na jeho nástup nedokázali zareagovat. Quintana se sice snažil bojovat o druhé místo, v závěru ale odpadl a podlehl i Portemu.

Obhájce Nibali první horskou etapu letošního ročníku Tour vůbec nezvládl a nabral ztrátu téměř čtyři a půl minuty. Na desátém místě průběžného pořadí zaostává za Froomem o téměř sedm minut. Další z favoritů Contador na šesté příčce ztrácí 4:04.

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

Cyklistický závod Tour de France - 10. etapa: Tarbes - La Pierre-Saint-Martin (167 km):

1. Froome (Brit./Sky) 4:22:07, 2. Porte (Austr./Sky) -59, 3. Quintana (Kol./Movistar) -1:04, 4. Gesink (Niz./LottoNL) -1:33, 5. Valverde (Šp./Movistar), 6. Thomas (Brit./Sky) oba -2:01, 7. Yates (Brit./Orica), 8. Rolland (Fr./Europcar) oba -2:04, 9. Gallopin (Fr./Lotto) -2:22, 10. Van Garderen (USA/BMC) -2:30, ...51. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -10:03, 81. König (ČR/Sky) -15:45, 98. Bárta (ČR/Bora-Argon) -16:40, 160. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -23:21.

Průběžné pořadí:

1. Froome 35:56:09, 2. Van Garderen -2:52, 3. Quintana -3:09, 4. Valverde -4:01, 5. Thomas -4:03, 6. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -4:04, 7. Gallopin -4:33, 8. Gesink -4:35, 9. Barguil (Fr./Giant) -6:12, 10. Nibali (It./Astana) -6:57, ...18. Kreuziger -12:31, 38. Štybar -25:50, 73. Bárta -44:07, 124. König -54:53.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.