reklama

10 tisíc dolarů je málo. Hernych odmítl hrát Davis cup

Jan Hernych v Melbourne (archivní snímek) Jan Hernych v Melbourne (archivní snímek) autor: Reuters
Zápas 1. kola s Kazachstánem se hraje příští víkend

Praha - Po úspěšném tažení Davisovým pohárem v posledních dvou letech musí nehrající kapitán týmu Jaroslav Navrátil řešit nepříjemnou situaci.

Jeden z nominovaných - Jan Hernych - odmítl hrát proti Kazachstánu příští víkend v Ostravě, protože mimo jiné nebyl spokojen s finančními podmínkami.

Nemocného Radka Štěpánka v nominaci na zápas prvního kola měl Hernych nahradit ještě s deblistou Lukášem Dlouhým. Dlouhý hrát bude, Hernych nikoliv, jak oznámil Navrátil.

Čtěte také:

Štěpánek se kvůli horečkám omluvil z Davis Cupu
Berdych postoupil podruhé v sezoně do semifinále

Tým dále tvoří Tomáš Berdych, Jan Hájek a junior Jiří Veselý.

"S Radkem jsem mluvil a pořád má vysokou teplotu, takže určitě nebude. Je to velký zásah do týmu a oslabení," uvedl Navrátil na facebooku daviscupového týmu.

10 tisíc dolarů bylo málo

Hernych nejdříve neakceptoval nabídku 6000 dolarů a poté odmítl nominaci i za 10 tisíc dolarů.

Hernychovy výdělky v roce 2011

Caloundra (challenger) - 0 dolarů za první kolo
Burnie (challenger) - 860 dolarů za druhé kolo
Australian Open - 54,500 dolarů za kvalifikaci a třetí kolo

"Jsou určité meze, které nebudu překračovat. Proto jsem mu oznámil, že národní reprezentace není o penězích a v nouzi se nenecháme tlačit do kouta. Já jako kapitán s ním ani do budoucna nepočítám," řekl Navrátil na webu.

Hernych uvádí dva důvody, proč nechce hrát. Tím prvním je prý komunikace. "Člověk se dozvídá, že je v nominaci, od cizích lidí, aniž by měl kontakt s kapitánem," řekl Hernych ČTK. Uvedl, že se o nominaci dozvěděl od kamarádů a hráčů z týmu. "Všichni víme, že na mě tým nestojí, ale člověk by měl vědět, že už je v širším týmu, aby nebyl páté kolo u vozu," uvedl.

Prague Open 2008 - Lukáš Dlouhý Lukáš Dlouhý. Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Druhým důvodem byly i finanční podmínky. Když byl v týmu poprvé v roce 2005, tak měl fixních 10 tisíc dolarů. Nyní měl dostat stejnou částku jen pokud by nastoupil do dvouhry, jako pátý člen výběru pak pouze 2500. "Tenkrát to byl fix a bylo jedno, jestli člověk bude hrát, nebo ne. Přišlo mi to lepší, člověk se cítil jako součást týmu a nebyl odstrkovaný," konstatoval Hernych pro ČTK.

Porada s Berdychem

Navrátil situaci v týmu konzultoval i s Berdychem, a poté povolal devátého deblistu světa Dlouhého. S českou jedničkou mluvil krátce po vítězství ve čtvrtfinále turnaje v Dubaji nad neoblíbeným soupeřem Nikolajem Davyděnkem z Ruska.

"Tomáš je v herní i psychické pohodě a je připraven hrát ve všech třech dnech. Chtěl by nastoupit s Dlouhým i do čtyřhry," uvedl Navrátil. "Říkal, že bude tahounem týmu a za Českou republiku tam nechá duši," přidal.

Nominaci Navrátilova týmu by ještě mohl ovlivnit Berdychův přesun z teplé Dubaje do promrzlého Česka. "Hlavně aby byl Tomáš v pořádku, protože rozdíl nějakých třiceti stupňů určitě na tělo bude mít vliv," řekl kapitán. "Ale máme dost odborníků, takže doufám, že v týmu nějaká chřipka a nachlazení nebude," prohlásil.

Situaci by ale pro Navrátilův tým krom přesunů ještě mohlo zkomplikovat i nespecifikované zranění, pro něž vzdal Berdych páteční zápas se Srbem Novakem Djokovičem.

Duel s Kazachstánem se v Ostravě hraje 4. až 6. března. V nominaci hostů jsou Andrej Golubjov (44.), Michail Kukuškin (62.), Jurij Ščukin (127.) a Jevgenij Koroljov (218.).

reklama