reklama

100. finále Davis Cupu je tady. Experti radí: Choďte na síť

Podle expertů rozhodnou o českém titulu 3 faktory: povrch, publikum a absence Rafael Nadala Podle expertů rozhodnou o českém titulu 3 faktory: povrch, publikum a absence Rafael Nadala autor: Reuters
Po 32 letech si čeští tenisté zahrají finále Davis Cupu před vlastními fanoušky.

Praha - Po 32 letech si čeští tenisté zahrají finále Davis Cupu před vlastními fanoušky.

Když v roce 1980 tehdejší parta Ivana Lendla, Tomáše Šmída, Pavla Složila a Jana Kodeše porazila ve vyprodané pražské Sportovní hale Itálii 4:1 na zápasy a získala pro Česko (potažmo Československo) dosud jediný triumf v nejstarší týmové soutěži na světě, málokdo si tehdy myslel, že tato země bude na pořádání dalšího finálového zápasu čekat až dosud.

Od pátku Češi ve finále 100. ročníku soutěže vyzvou v pražské O2 areně obhájce titulu ze Španělska, tedy stejného soupeře, s nímž svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila před třemi lety v Barceloně prohráli při dosud poslední české účasti ve finále 0:5 na zápasy.

Kodeš: Jen nejlepší tenis přinese výhru

Nyní se ale šance obou týmů vyrovnávají. Nejenomže Španělům tentokrát nepomůže domácí publikum, zápas se neodehraje na jejich oblíbené antuce a navíc jim kvůli rekonvalescenci po zranění kolen chybí Rafael Nadal, který tehdy byl jednoznačně nejlepším tenistou na světě.

Navíc i u českých sázkových kanceláří jsou kurzy na triumf Čechů nižší než u Španělů.

"Šance vidím padesát na padesát. Češi musejí věřit, že výhra vede přes obě výhry Tomáše Berdycha v singlech. Klíčový může být už první zápas velkého bojovníka Radka Štěpánka proti Davidu Ferrerovi. První den o vítězích hodně napoví," uvedl ve svém blogu na webu Worldtennismagazine.com člen vítězného týmu z roku 1980 Jan Kodeš.

Šampion z Wimbledonu a dvojnásobný vítěz French Open přesto věří, že Berdych se Štěpánkem navážou na dva týdny starý "pražský" triumf českých tenistek ve finále Fed Cupu proti Srbsku a ze čtvrtého českého finále získají druhý titul.

"Klukům věřím, mají velkou šanci navázat na náš triumf a nedávný triumf holek. Musejí ale hrát ten nejlepší tenis, aby Španěly porazili," dodal Kodeš, účastník prvního československého finále ve Švédsku z roku 1975 a s 94 zápasy a 60 výhrami neohrožený český rekordman v Davis Cupu.

Lendl: Když nemůžete, pomůže publikum

V triumf českého týmu věří i největší hrdina tehdejšího triumfu před 32 lety Ivan Lendl, který bude s Kodešem, Šmídem a Složilem utkání osobně přítomen.

"Dá se těžko předpovídat, bude to vyrovnaný zápas. Španělé mají silný tým, kluci taky hrajou dobře. Bude to těžký, ale doufám, že se to podaří," řekl ve středu novinářům osminásobný grandslamový vítěz, který byl v týdnu přítomen tréninku českému týmu.

"Davis Cup je týmová soutěž a může se stát, že Tomáš (Berdych) udělá tři body, ale taky se mu nemusí dařit, získá jen jeden a Radek (Štěpánek) přidá další dva. Možné je všechno, ale hlavně, aby byly tři body," doufá současný trenér Brita Andyho Murrayho.

Klíčovým faktorem pro triumf českého týmu může podle něj být domácí prostředí.

"Kluci musí hrát především dobře, musí se soustředit, musí mít trochu štěstí a i povrch pomůže. Budou ale mít velkou podporu diváků. Zvláště, když jsou hráči psychicky unaveni, tak publikum může hodně pomoc," doplnil Lendl s tím, že s touto podporou v zádech může Štěpánek zaskočit v prvním utkání Ferrera.

Suk: Diváci vás doma nenechají prohrát

Triumfovat mohou čeští tenisté i podle bývalého daviscupového kapitána Cyrila Suka, který se před tím účastnil soutěže jako tenista a v roce 1980 byl u československého triumfu jako sběrač míčků.

"Tehdy jsme tím v Československu všichni žili, navíc my jsme mohli zblízka vidět Ivana Lendla, který tehdy byl našim vzorem. Když tehdy s Tomášem Šmídem vyhráli rozhodující čtyřhru, byla ve Sportovní hale neskutečná euforie," popisoval své zážitky v rozhovoru pro Aktuálně.cz Suk.

"Pro tenistu jsou jen dva opravdové vrcholy. Vyhrát grandslam a Davis Cup. A teď mají kluci velkou šanci na jeden z těchto vrcholů dosáhnout, možná poslední šanci," dodal dlouholetý český deblista.

Podle něj je právě výhoda domácího publika tím, co převáží ve finále misky vah na českou stranu.

"Domácí publikum hraje vždycky velkou roli, nenechá vás prohrát. Nalívá vám to nové síly, naopak soupeři je často ubírá," myslí si Suk.

"Rychlý povrch nahrává Radkovi"

Výhodu také spatřuje v rychlém povrchu, což by mělo vyhovovat ze všech tenistů nejvíce Štěpánkovi, který by mohl uplatnit svou velmi silnou hru na síti, kterou praktikuje v deblových zápasech.

"Rychlejší povrch tak o dvacet procent zvyšuje šance kluků na výhru. Radek s Ferrerem odehraje superdlouhý zápas, má solidní šanci uspět, rychlý povrch by mu měl nahrát. Na druhou stranu musíme brát, že Ferrer všechny míče vrátí a je ten typ hráče, který vám nedá nic zadarmo," upozornil Suk.

Jako největší výhodu pro Štěpánka považuje povrch i Sukův předchůdce na lavičce českého týmu Vladislav Šavrda.

"Radek má přesně ten typ tenisu na tenhle rychlý povrch. Bude riskovat a hned od úvodu bude měnit rytmus hry náběhy na síť," řekl Aktuálně.cz Šavrda.

"Všichni víme, jak Radek Davis Cupem žije a jak ho podpora fanoušků dokáže nabudit. Otázkou však je, jestli ho to nenabudí až moc a nebude přehecovaný," dodal.

"Tomáš má rád hráče, kteří neubližují"

Jak Suk, tak Šavrda věří, že zápas Berdycha s Almagrem by měl vyznívat pro českého tenistu jednoznačněji.

"Tomáš má rád hráče typu Almagra, kteří neubližují a může proti nim diktovat tempo. Věřím, že prokáže, že Davis Cup mu je šitej míru," poukázal Šavrda na Berdychovu letošní bilanci pěti výher v pěti zápasech ve dvouhře.

"Vím, že se Tomášovi na Almagra daří, ale ani jeho není možné podceňovat, jako každý Španěl je zavilý a velmi dobře fyzicky připravený. Přesto věřím, že si s ním Tomáš poradí," přiznal Suk.

Podle něj nehrozí, že by v případě dlouhého zápasu chyběla Berdychovi síla do sobotní čtyřhry, do níž by měl nastoupit po boku Štěpánka.

"Taky Tomáš je výborně fyzicky připraven, navíc povrch je rychlý, takže nějaké maratony ani ve dvouhře, ani ve čtyřhře se čekat nedají," dodal Suk.

Šavrda: Rozhodneme už ve 3. dvouhře

Šavrda si sice myslí, že by v případě, kdyby se Berdychův zápas hrál až do půlnoci, měl ve čtyřhře výhodu španělský pár Marcel Granollers - Marc López, i tak však favorizuje český pár, který ze dvanácti deblových duelů v Davis Cupu prohrál jen jediný, právě ve finále 2009 proti Španělům Felicianu Lópezovi a Fernandu Verdaskovi.

"Ta prohra se Španěly je minulost, bylo to na antuce, proto už se nebude opakovat. Nejen protože si Tomáš s Radkem neskutečně sedí, ale protože je Radek spolu s Indem Paesem na Turnaji mistrů jednoznačně porazili. Navíc mě se nelíbí, jak Španělé hrají, není to klasické deblové pojetí," uvedl Šavrda důvody, proč se Češi nemusejí ve čtyřhře bát.

Podle něj už se o vítězi rozhodne už po úvodní nedělní dvouhře.

"Věřím, že Tomáš to už v neděli proti Ferrerovi rozhodne, ale i kdyby to třeba nevyšlo a musel by rozhodnout zápas Radka, věřil bych mu. Má hru na světový hráče, což už v Davis Cupu několikrát dokázal," věří Šavrda

"Nerad tipuju, ale kdybych měl něco klukům a kapitánovi poradit, řekl bych jim, ať hrají co nejkratší výměny a chodí na síť a on už se výsledek dostaví," doplnil jej Suk.

reklama