24:22. Berdych s Rosolem vyhráli rekordní zápas v Davis Cupu

2. 2. 2013 20:50
Tomáš Berdych a Lukáš Rosol se zapsali do tenisové historie. V sobotní čtyřhře 1. kola Davisova poháru porazili švýcarský pár Marco Chiudinelli, Stanislas Wawrinka 24:22 v pátém setu.
Lukáš Rosol a Tomáš Berdych se zapsali do tenisové historie nejdelším zápasem v Davisově poháru. | Foto: Reuters

Ženeva - Tomáš Berdych a Lukáš Rosol se zapsali do tenisové historie. V sobotní čtyřhře 1. kola Světové skupiny Davisova poháru porazili švýcarský pár Marco Chiudinelli, Stanislas Wawrinka 24:22 v pátém setu.

Ve 101. ročníku soutěže vytvořili rekord jak v počtu odehraných gemů, tak v délce zápasu. Ten se hrál 7 hodin a jednu minutu.

"Vítězství chutná skvěle. Nikdy jsem nezažil tak dlouhý tenis. Nejenom zápas, tak dlouho jsem na kurtu nebyl. O to chutná výhra líp, ale potřebujeme ještě bod," řekl Berdych po utkání.

"Máme v nohách dlouhý zápas, byl extrémně dlouhý, ale máme docela čas na regeneraci a navíc to pro nás skončilo lépe," dodal.

Wawrinka: Budu připravený vyhrát

Obhájci titulu se tak ujali vedení 2:1 na zápasy, a o postupu do čtvrtfinále tak bude moci rozhodnout v úvodní nedělní dvouhře (12:30) jedniček obou týmů Berdych proti Wawrinkovi.

"Asi jsem se ke konci rozehrál. Měl jsem krizi v pátém setu. Dali jsme si na začátek maraton a je dobře, že jsme se na kurtu nějakým způsobem našli. Nevěděli jsme, do čeho jdeme a jsem rád, že to takhle skončilo. Ale potřebujeme přidat ještě bod," doplnil jej Rosol.

"Jsem unavený fyzicky i psychicky, ale budu připraven," řekl na tiskové konferenci po zápase Wawrinka.

Pokud by Berdych prohrál rozhodující zápas by proti sobě zřejmě svedli zbylí hráči rekordního zápasu - Rosol s Chiudinellim.

Berdych vyhrál počtyřicáté v soutěži

Berdych tak oslavil jubilejní čtyřicátou výhru v soutěži a vylepšil si deblovou bilanci na 17:1 (12:1 se Štěpánkem). Naopak Rosol vyhrál vůbec první zápas v zápase za nerozhodnutého stavu.

Jen jediný zápas v historii tenisu byl delší. Američan John Isner a Francouz Nicolas Mahut předloni na Wimbledonu strávili na kurtu tři dny a dohromady hráli 11 hodin a 5 minut.

Dosud nejdelším zápasem Davisova poháru byl dosud duel z roku 1982 mezi Johnem McEnroem a Mats Wilanderem (6 hodin a 22 minut).

Nejdelší zápas v českém podání hrál dosud nejdéle Radek Štěpánek v semifinále v roce 2009 proti Chorvatovi Ivu Karlovičovi (5:59).

"Sedm hodin? Potřebovali jsme se sehrát"

Výhra je pro oba sedmadvacetileté české hráče o to sladší, že spolu čtyřhru hráli poprvé v kariéře.

"Dlouho jsme se sehrávali, trvalo nám sedm hodin, než se nám to podařilo," vtipkoval po zápase v rozhovoru pro Českou televizi Berdych.

Berdych s Rosolem potvrdili, že Češi čtyřhry v boji o salátovou mísu umějí. Debl vyhráli Češi už podesáté za sebou.

Sedmkrát u toho byli Berdych se Štěpánkem, jednou s Dlouhým, který si připsal i jednu výhru po boku Jana Hájka.

Češi využili až třináctý mečbol

Velkým překvapením zápasu byl už od začátku fakt, že oproti očekávání se čeští tenisté dostávali k brejkům přes servis olympijského vítěze v deblu s Rogerem Federerem z roku 2008 Wawrinky, naopak Chiudinelli byl na svém servisu až do rozhodujícího gemu suverénní.

V úvodních třech setech sebrali Češi sedmnáctému hráči světa servis třikrát, sami však o něj každý jednou přišli ve druhém setu a díky tomu jej Švýcaři vyhráli.

Od čtvrtého setu však oba páry začaly být na servisu stoprocentní. Švýcaři však čtvrtou sadu vyhráli v tie-breaku, a o vítězi tak musel rozhodnout pátý set.

Přestože měli Češi při Wawrinkově servisu hned jedenáct mečbolů, ani jeden nevyužili.

Až za stavu 22:21 při podání Chiudinelliho si vypracovali další dva mečboly a ten druhý "proměnil" sám Švýcar dvojchybou.

Švýcarsko - Česko 1:2 po čtyřhře

Wawrinka, Chiudinelli - Rosol, Berdych 4:6, 7:5, 4:6, 7:6 (7:3), 22:24.