reklama

All Blacks a spol. táhli více než Kvitová. A ragby bude ještě více

Šampioni! All Blacks měnili historii ragby, jako první obhájili Prohlédněte si galerii z dnešního finále MS v ragby, v němž hráči All Black vítězstvím nad Austrálií 34:17 měnili historii šampionátu. Foto: Reuters
Potřetí v historii se rozhodla Česká televize zakoupit práva na ragbyové mistrovství světa, třetí nejsledovanější událost daného roku, kdy se koná. A dle ohlasů na Kavčích horách udělali dobře. Už na začátku února na ČT navíc naváže stanice Nova, která na svých sportovních programech nabídne kompletní Six Nations, setkání šesti nejlepších evropských týmů.

Praha – Zaplněný Twickenham bouří, přes 80 tisíc fanoušků a desítky milionů po celé planetě právě sledují slavící ragbisty Nového Zélandu, kteří jako první v historii obhájili titul mistrů světa. A díky České televizi u toho mohli být potřetí i tuzemští fanoušci ostrých hochů svázaných přísnými pravidly gentlemanského chování.

Dle informací Aktuáně.cz to navíc nebylo naposledy, co mezinárodní ragbyovou akci některá domácí televize vysílala. "Ano, na jaře budeme na stanicích NOVA Sport 1 a NOVA Sport 2 exkluzivně nabízet utkání Six Nations, což jsou mimořádné bitvy nejlepších evropských týmů Anglie, Walesu, Skotska, Irska, Francie a Itálie," potvrdil tuto novinku Dušan Mendel, vedoucí sportovního programu skupiny Nova.

Ragby nabízí vše, co by sport měl mít

Důvod je nasnadě. Atraktivní, kontaktní sport obrovitých a silných chlapů, který působí jako protipól například pro fotbal. "Sport jako takový jsou nejen skvělé výkony, ale také obrovské emoce a ragby toto naplňuje stoprocentně," vysvětluje Mendel.

A jeho slova potvrzuje také "konkurent" z České televize David Kozohorský, který stál za tím, že z Kavčích hor vysílali nejvíce zápasů v historii včetně kompletního programu vyřazovacích bojů. A už nyní je jasné, že neprohloupili.

"Tušil jsem, co v ragby dříme. I když u nás není na vrcholu popularity, tak zkušenosti z minulého turnaje ukázaly, že jinakost této hry na lidi platí. Diváci reagovali takřka na každý zápas. My se snažili dobře připravit. Ohlasy na vysílání nás povzbuzují k tomu si myslet, že jsme snad uspěli," řekl Aktuálně.cz.

Finále bylo hitem soboty

Vše navíc může podložit čísly. "Vrcholem sledovanosti finále byl druhý poločas spolu s předáním poháru. Bylo to 350 000 diváků. V sobotu to byl na programu ČT Sport pořad číslo jedna. Počet odpovídá zájmu o zápasy skupiny Ligy mistrů. Před čtyřmi lety se hrálo dopoledne a finále sledovalo 200 000 diváků," přidává Kozohorský.

V ten den vysílal sportovní kanál veřejnoprávní televize mimo jiné semifinálové boje z Turnaje mistryň, ze kterého Petra Kvitová postoupila do nedělního finále, nebo duel Synot ligy mezi Libercem a Ostravou.

"Nebylo úplně jisté, jak mistrovství diváci přijmou. Zájem byl nejen o přenosy, ale i další pořady s akcí spojené. Třeba týdenní sumáře nebo pravidelný magazín World Rugby. Spokojenost panuje. Potvrdilo se, že bylo dobře rozhodnout se šampionát vysílat v takovém rozsahu," doplnil Kozohorský.

Také Six Nations bude v televizi kompletní

Podobný zápřah bude čekat také jeho kolegy při komentování zápasu Six Nations na Nova Sport. "Předpokládáme, že fanouškům nabídneme všechny zápasy. Přenosy budou komentovat zkušení odborníci a bývalí reprezentanti Antonín Brabec a Martin Kavka. Six Nations je obrovská sportovní událost a budeme jí věnovat velký prostor ve zpravodajství, Snídani s Novou a dalších pořadech," láká už nyní Mendel fanoušky na akci, která startuje 6. února a končí 15. března.

Do té doby se mohou milovníci šišky těšit na stejném programu také na zápasy evropských pohárových soutěží Challenge Cup a Champions Cup. Ti, kteří nemají kabelové či satelitní programy, si budou muset na ragby zase chvíli počkat. "Bohužel k dalšímu vysílání nejsem kompetentní se vyjadřovat," řekl na toto téma Kozohorský, kterému nejvíce utkví v paměti tanec haka v podání šampionů z Nového Zélandu a výše zmíněný Twickenham.

Atmosféra Twickenhamu? Úžasná

V pátek a sobotu se mu totiž dostalo té cti, že mohl souboje o bronz a zlato komentovat právě z nejposvátnějšího ragbyového stadionu. "Když člověk vidí na vlastní oči asi nejlepší tým historie, občas ho to strhne. Atmosféra souvisí s tou jinakostí, kterou jsem už zmiňoval," vypráví své dojmy.

A vzápětí dodává: "I přesto, že se vytáčejí hektolitry piva, tak člověk nenarazí na nějaký problém mezi fanoušky. Všichni si chtějí zápas užít. Vidět novozélandskou rodinu s malými dětmi, jak se vypraví na druhý konec světa sledovat ragby, je zvláštní a zajímavý pocit. A co se týká organizace, tak přes to, že Angličané vypadli už ve skupině, odvedli fantastickou práci."

Dostane stejnou šanci zase až za čtyři roky, nebo dříve například při proti-pólu Six Nations – Ragby Championship – tedy souboji Nového Zélandu, Austrálie, Jižní Afriky a Argentiny? Další turnaj se uskuteční příští rok na podzim, konkrétně od 27. srpna do 8. října.

reklama