reklama
12:30 • Muži • SuperK - Slalom

Olympiáda ŽIVĚ: Bankovi medaile unikla

Dobré poledne, vítejte u online reportáže z olympijských her v Soči. Sledovat budeme slalom v rámci superkombinace alpského lyžování. Po sjezdu je totiž na šokujícím druhém místě český reprezentant Ondřej Bank. Ve slalomu tedy bude útočit na zlatou medaili. Závod začíná ve 12:30.

Třiatřicetiletý rodák ze Zábřehu má nadosah největší úspěch kariéry. Z olympijských her zatím bral šesté místo v Turíně 2006 a sedmou příčku z Vancouveru 2010.

Soči 2014, superkombinace: Ondřej Bank Soči 2014, superkombinace: Ondřej Bank | Foto: Reuters

Tady je pořadí superkombinace po sjezdu i s časovými odstupy:

1. Jansrud (Nor.) 1:53,24, 2. Bank (ČR) -0,14, 3. Mayer (Rak.) -0,37, 4. Kilde (Nor.) -0,61, 5. M. Franz (Rak.) -0,69, 6. Svindal (Nor.) -0,70, 7. Kostelič (Chorv.) -0,93, 8. Innerhofer (It.) -1,06, 9. Janka (Švýc.) -1,18, 10. Paris (It.) a Feuz (Švýc.) oba -1,22, ...29. Vráblík -3,12, 32. Krýzl (oba ČR) -3,44.

Z výsledků vidíme, jak famózní výkon Bank na těžké olympijské sjezdovce podal. Čech dokázal porazit olympijského vítěze z víkendového sjezdu Rakušana Mayera, norského fenoména Svindala, či Itala Innerhofera. Klobouk dolů Ondro!

Soči 2014: Tomáš Bank Soči 2014: Tomáš Bank | Foto: ČOV/Václav Mudra

"Nemá cenu zapírat, že jedu o medaili," řekl český sjezdař v cíli Radiožurnálu. "Mám to super rozjeté. Užívám si to po dvou letech zdravotních trápení. Teď vím, že jsem schopný jezdit rychle, což jsem si splnil. Teď půjdeme dál," doplnil.

Jací jsou kromě Banka největší favorité? Určitě vynikající slalomáři Ivica Kostelič, který skončil ve sjezdu sedmý, navíc mu trať slalomu staví na míru jeho otec. Medaili bude chtít i obhájce olympijského triumfu Američan Bode Miller. Ten bude útočit ze dvanáctého místa. Jeho krajan Ted Ligety, olympijský vítěz v kombinaci z Turína, je o šest míst níže a ve slalomu bude dohánět odstup necelých dvou sekund.

Bode Miller na Světovém poháru Bode Miller na Světovém poháru | Foto: Reuters

Ve slalomu bude nejprve startovat nejlepších třicet ve sjezdu, ovšem jako obvykle podle obráceného pořádí. Jede se pochopitelně jen jedno kolo, narozdíl od běžné kombinace.

Vráblík tedy pojede jako druhý a Ondřej Bank jako devětadvacátý. Trať slalomu už by v té době mohla být notně rozbitá, což není pro českého lyžaře dobrá zpráva.

Bank stál po sjezdu před těžkým rozhodnutím. Jet opatrněji, takticky, s cílem získat jakoukoli medaili a hlavně nevypadnout? Anebo riskovat, dát do toho vše a poprat se o olympijské zlato?

Rozhodnutí padlo. Opatrný Ondřej nebude... "To jsem se zase dostal do pozice. Dnešní situace rovněž svádí k opatrné jízdě jako v Ga-Pa před třemi lety. Ale když se pár lidí vzadu zblázní, jsou schopní mi dát tři sekundy. Budu muset jet rychle," podotkl Bank.

Soči 2014, superkombinace: Ondřej Bank Soči 2014, superkombinace: Ondřej Bank | Foto: Reuters

"Zatím to vypadá, že pojedu na devadesát procent. Dobrou stopu, v dobrém tempu. Ale je to ošidné," dodal.

O čem Ondřej Bank mluví, když zmiňuje Ga-Pa před třemi lety? V německém středisku se tehdy konalo Mistrovství světa a Čech byl po sjezdu na vynikajícím pátém místě. Tehdy ve slalomu zvolil opatrnou jízdu na jistotu a kvůli tomu nakonec pátý i skončil. Přesto šlo o jeho dosud nejlepší výsledek na vrcholné akci.

 

Ondřej Bank při tréninku na OH v Soči 2014 Ondřej Bank při tréninku na OH v Soči 2014 | Foto: Reuters

"Zkušenost z tehdejšího závodu se mi dnes bude hodit," říká Ondřej Bank. Má tedy jasno, že opatrná jízda není tím pravým ořechovým.

Upřímně řečeno, pozice českého reprezentanta není záviděníhodná. V jeho hlavě musí rotovat spousty různých myšlenek, nervozita je jistě na nejvyšší možné úrovni. Doufejme, že si s tím Ondra poradí.

Ve středisku Roza Chutor už je vše připraveno ke startu superkombinačního slalomu. Je tu velké teplo, jedenáct stupňů nad nulou.

Jako první vyjel na trať Slovinec Kosi...

Výsledný součet časů Slovince je 2:50,63.

A teď už vyráží do slalomu Martin Vráblík!

Český reprezentant se v cíli hodně raduje, slalom se mu povedl, celkový čas má 2:47,92 a je zatím jasně první.

Nyní nadějný Slovák Adam Žampa, výborný slalomář.

Žampa je v cíli rychlejší o 1,58 vteřiny a střídá Vráblíka na první pozici. Slovinec potvrdil, že je specialistou na točivé disciplíny.

Sport
Sport
14. 2. 2014
reklama