reklama
11:30 • Muži • Obří slalom 2

Obří slalom ŽIVĚ: Bank skončil pátý

Dobré dopoledne, vítejte u online reportáže z olympijských her v Soči. Český lyžař Ondřej Bank má druhou šanci získat konečně vysněnou medaili. Po prvním kole obřího slalomu figuruje na úžasném druhém místě za Američanem Tedem Ligetym. Druhé kolo začíná v 11:30.

Třiatřicetiletý Bank předvádí na olympiádě v Soči životní výkony. V superkombinaci byl po úvodním sjezdu také na druhém místě, útok na medaili ale ve slalomu nezvládl a nakonec skončil sedmý. V super G pak ovšem předvedl další výborný výkon a bral deváté místo.

Soči 2014, obří slalom M: Ondřej Bank Soči 2014, obří slalom M: Ondřej Bank | Foto: Reuters

Druhé místo po prvním kole obřího slalomu je přesto velkým překvapením. Bank, který vyrážel na trať až jako osmadvacátý, předjel všechny hvězdy kromě suverénního Američana Teda Ligetyho. Ten je první o 92 setin, druhý Bank najel na třetího Itala Simoncelliho dalších 34 setin.

"Musím přiznat, že jsem z toho lehce překvapený. Ale jo, je to super, protože jsem tam udělal několik chyb, takže jsem nečekal, že to bude něco velkého," řekl Bank po prvním kole.

Soči 2014, obří slalom M: Ondřej Bank Soči 2014, obří slalom M: Ondřej Bank | Foto: Reuters

Podívejte se na fotogalerii z prvního kola, v níž je jasně patrné překvapení českého závodníka.

V superkombinaci po prvním kole Bank říkal: "Nemá cenu zapírat, že jedu o medaili". A potom slalomovou jízdu psychicky nezvládl. Teď ovšem nehledá žádné výmluvy: "Jsem druhý, za mnou je sice čtyři desítky díra, ale pak je tam těch lyžařů dost v pár setinách. Musím si odpočinout, pak půjdeme zase na prohlídku. Jo, když je to takováhle situace, musím myslet na medaili," prohlásil Bank.

Tady je ještě pro úplnost pořadí po prvním kole obřího slalomu i s časovými rozestupy: 1. Ligety (USA) 1:21,08, 2. Bank (ČR) -0,93, 3. Simoncelli (It.) -1,27, 4. Mayer (Rak.) a Fanara oba -1,33, 6. Pinturault (oba Fr.) -1,36

Soči, superkombinace: Ted Ligety, USA Soči, superkombinace: Ted Ligety, USA | Foto: Reuters

Dalším dvěma Čechům se první kolo nepodařilo. Martin Vráblík skončil na 33. místě a Kryštof Krýzl po sérii chyb obří slalom nedokončil.

Zpět k Bankovi. Jeho výsledek v prvním kole je o to překvapivější, když si shrneme jeho do této chvíle nejlepší výsledky v obřím slalomu: Na olympiádě byl v této disciplíně nejlépe šestnáctý v Turíně 2006, před čtyřmi lety ve Vancouveru skončil sedmnáctý. Ve Světovém poháru se do desítky dostal jen jednou díky pátému místu v Alta Badii v roce 2010.

Ondřej Bank při super-G na OH v Soči Ondřej Bank při super-G na OH v Soči | Foto: Reuters

Ve druhém kole se samozřejmě otáčí pořádí po prvním kole, jako první tedy pojede třicátý muž z úvodního klání. Tím je Chorvat Ivica Kostelič, který ztratil na prvního Ligetyho 2 vteřiny a 79 setin.

Ondřej Bank se dnes může stát prvním českým alpským lyžařem, přesněji řečeno mužem, který získá cenný kov na olympijských hrách. Vstoupí rodák ze Zábřehu do dějin českého sportu?

Soči 2014, obří slalom M: Ondřej Bank Soči 2014, obří slalom M: Ondřej Bank | Foto: Reuters

Druhé kolo začíná, Ivica Kostelič je na trati!

Chorvat určuje výsledný čas 2:49.68. Pojďme dál. Na startu je Slovinec Kranjec.

Kranjec poráží Kosteliče o vteřinu a dvacet setin. Zkušený Chorvat si tedy ani ve druhém kole nepolepší a zažívá velké zklamání.

Na startu je domácí Sergej Majtakov, osmadvacátý muž z prvního kola.

Majtakov udělal chybu ve střední části trati, kde je stopa hodně rozbitá. Rus je druhý, o jedinou setinu před Kosteličem.

Američan Jarred Goldberg už vytáčí první oblouky...

Goldberg je první o rovnou vteřinu před Kranjecem. Americký sjezdař předvedl skvělý výkon a ve druhém kole byl jasně nejrychlejší.

A teď jeho krajan Bode Miller!

Tohle nejsou hry Bodeho Millera. Americká legenda se na trati spíše trápila a v cíli je na druhém místě o 34 setin za Goldbergem.

Aleš Vávra
Aleš Vávra
19. 2. 2014
reklama