reklama

Americký sport číslo jedna začíná. NFL očekává další rekordy

Americký fotbal je v USA sportem číslo 1. Takhle nacpané jsou i přípravné zápasy Americký fotbal je v USA sportem číslo 1. Takhle nacpané jsou i přípravné zápasy autor: Reuters
Zopakuje Seattle svou loňskou jízdu za titulem? Zastaví někdo rozjetý Denver v čele s legendárním Peytonem Manningem? Začíná nejsledovanější americká soutěž - NFL.

Praha - Po loňském vítězství v Super Bowlu moc škarohlídů nevěřilo, že Seattle Seahawks udrží své největší hvězdy a budou i v další sezoně bojovat o Lombardi trophy.

Jádro nejlepší obrany ligy ale zůstalo a Seattle se může v nové sezoně, která startuje v noci na pátek, zařadit mezi vytříbenou společnost nejlepších týmů v historii NFL, které vyhrály dvakrát za sebou. Na paty jim budou šlapat posílení New Orleans Saints a hladoví Denver Broncos v čele s nesmrtelným Peytonem Manningem.

“V NFL stačí jedno nebo dvě zranění a všechny plány shoří jako papír,” říká před sezonou Jindřích Rajchl, komentátor televizních přenosů NFL a redaktor portálu NFL.cz. Přesto se jako jeden z největších expertů na americký fotbal v České republice neubrání predikcím.

“Seattle zůstal výborný, Denver a New Orleans výrazně posílily,” hodnotil pro server Aktuálně.cz uplynulé léto. Boj o krále nejsledovanějšího amerického sportu se podle něj strhne právě mezi těmito třemi týmy

Nejlepší útok ligy ještě posílil

Už v minulé sezoně překonávali Denver Broncos jeden ofenzivní rekord za druhým, v té letošní bude mít quarterback Peyton Manning k dispozici ještě další ofenzivní eso Emmanuela Sanderse. Tým navíc výrazně posílil i v obraně.

“Denver hraje v AFC prim, na cestě do Super Bowlu jim stojí snad jen New England Patriots,” hodnotí slabší konferenci ligy Rajchl. Zato v silnější NFC se o postup do slavného finále očekává pořádný trhák.

“Historicky se moc často nestává, aby se v Super Bowlu potkaly stejné týmy jako v uplynulém roce,” připomíná Rajchl. I když si Seattle už teď brousí zuby na repete, v cestě bude mít výrazně posílený kádr New Orleans Saints.

Saints v posledních pěti letech chyběli v play off jen jednou - loni, když kvůli suspendaci přišli o kouče Seana Paytona. Podobný scénář letos nepřichází v úvahu.

“Už v minulé sezoně měli dobrý tým, příchodem Jairuse Byrda se jim ale podařil úlovek léta,” upozorňuje Rajchl a připomíná, že zapomínat se nesmí ani na Green Bay Packers s nejlepším quarterbackem Aaronem Rodgersem, na jejichž soupisku přibyl i legendární obranář Julius Peppers.

Slabší sezonu naopak mohou mít San Francisco 49ers, kterým budou kvůli chybět dva klíčoví hráči - NaVorro Bowman kvůli zranění a suspendovaný Aldon Smith.

NFL? Nejstrategičtější hra světa

Nejsledovanější, nejvýdělečnější a patrně nejproblematičtější americká soutěž v zámoří opět až do února ovládne televizní statistiky a je jedno, zda do Super Bowlu nakonec postoupí podruhé ve dvou letech Seattle s Denverem, nebo někdo jiný.

V minulé sezoně sledovalo televizní přenosy NFL 205 milionů Američanů, přičemž už obě konferenční finále trhla rekord uplynulého roku o 22, respektive 17 procent.

“Americký fotbal je nejstrategičtější hra na světě, když proniknete do jejích složitých pravidel, tak vás už nepustí,” říká na závěr Jindřích Rajchl. Přenosy NFL v České republice zprostředkovává již tradičně Sport 1.

reklama