reklama

Amerika má nového boxerského hrdinu. Wilder zbil Stiverna

Deontay Wilder (vpravo) bije Bermana Stiverna. Deontay Wilder (vpravo) bije Bermana Stiverna. autor: Showtime
Deontay Wilder (33-0) - dokázal v parádní bitvě a po skvělém taktickém výkonu obrat o pás mistra světa WBC v těžké váze Kanaďana Bermana Stiverneho

Las Vegas - Amerika se po více jak osmi letech konečně dočkala. Její boxerská naděje - Deontay Wilder (33-0) - dokázala v parádní bitvě a po skvělém taktickém výkonu obrat o pás mistra světa WBC v těžké váze Kanaďana Bermana Stiverneho (24-1-2). Bodový verdikt rozhodčích? 120-107, 118-109 a 119-108.

„Nebyla to dneska moje noc,“ hlesl svým hlubokým barytonem Stiverne poté, co Jimmy Lennon Jr. oznámil očekávaný verdikt bodových a on tak hned ve své první obhajobě ztratil titul mistra světa v těžké váze.

Wilder překvapil všechny pochybovače

K tomu se probil po dvou senzačních demolicích jiného Američana – Chrise Arreoly – a proto mu hodně lidí dávalo naděje proti v dlouhých duelech neprověřenému Wilderovi. Ostatně ne nadarmo devětadvacetiletý rodák z Tuscaloosy po zápase s úsměvem ve tváří pronesl: „Myslím, že jsem dneska odpověděl hodně lidem na hodně otázek. Dokázal jsem, že mohu boxovat na dvanáct kol. Že se nespoléhám jen na jeden úder.“

Americký boxer od úvodního gongu odpovídal i na jinou otázku: Jak silná je jeho přední ruka? Hodně! Bylo vidět, že se na ni v tréninku zaměřil a dokázal si na ní držet Stiverneho první dvě kola celkem bez větších problémů.

Navíc v závěru tohoto dějství se poprvé začaly dít věci, když Wilder zkusil tvrdší kombinaci, přišlo mu, že Stiverne zaváhal, tak rozbalil své pověstné „větrné mlýny“ a nejspíše již po gongu poslal Kanaďana k zemi. Ten vše zahrál do autu tím, že se povalil na svého soka, jenže při vstávání zavrávoral a Wilder si toho moc dobře všiml.

Stiverne si stěžoval na svojí hlavu

Jenže v následujícím kole už byl Stiverne opět pevný jako skála a začal pracovat na svém plánu. Zvyšovat tempo, tlačit Wildera na provazy a utahat ho. K tomu by ale býval potřeboval kromě jiného i lepší pohyb trupu, respektive své hlavy. „Nebyl to ode mne dnes 100 procentní výkon. Nedokázal jsem se lépe hýbat tělem, nedokázal se více rozkývat svojí hlavu,“ pronesl šestatřicetiletý rodák z Haiti.

Wildera tak sice tlačil, jenže sám hodně ran inkasoval. Přesto dokázal Američana nachytat ve čtvrtém kole tvrdým kontrem a v šestém dějství přesným hákem na bradu a v obou případech mu roztančit nohy. Jenže tím prověrka tolik zpochybňované brady „Bronzového Bombarďáka“ skončila. V sedmém pokračování naopak zabruslil Stiverne, který to neměl do MGM Grand daleko, v Las Vegas totiž dlouhodobě žije.

Wilder z ničeho rychle našlápl přední rukou, kterou rozbil „dvoják“ protivníka, okamžitě přidal svůj obávaný zadní direkt a Stiverne se zastavil až na druhé straně ringu o provazy. Ke cti mu ale slouží, že i on kritický moment celkem s klidem ustál a sám také něco rozdal.

Jak se chýlil zápas ke konci, stále více bylo jasné dvojí: Wilder ví, že jasně vede na body, a to mu pro tentokrát stačí, a Stiverne může vyhrát jen šťastným „lucky-punchem“, ke kterému bylo ale každou další vteřinou dále a dále.

Wilder zvládl závěr jako mazák

Když se v polovině posledního dějství navěsil poslední americký medailista z olympijských her (bronz z OH 2008) na dosluhujícího šampiona a takto strávil vlastně už většinu zbývajících sekund souboje, bylo o vítězi jasno. V den 73. narozenin legendárního Muhammada Aliho vrátil Deontay Wilder pás světového šampiona – navíc nejprestižnější z prestižních organizací – zpět do rukou hrdé Ameriky.

„Jsem šťastný. Věděli jsme, že to bude těžká práce, že stojím proti soupeři s velkou bradou, který je hodně tvrdý. Ale chtěl jsem ukázat světu, čeho jsem schopen,“ dodal šťastný Wilder, který titul věnoval své devítileté dceři a celé rodině, která mu držela palce pod ringem.

Mimochodem – posledním mistrem světa ze Spojených států byl v roce 2006 jistý Shannon „The Cannon“ Briggs, který může titulovými kartami výrazně zamíchat i nyní. Stále více je totiž jasné, že na souboj Vladimira Klička s Bryantem Jenningsem (dá ten přednost Wilderovi?) nedojde a že se ukrajinský obr představí americkému publiku poprvé po sedmi letech právě se svým stínem z posledních dvanácti měsíců.

A vítězové těchto soubojů? Ti by si to mohli rozdat ve sjednocujícím duel o všechny čtyři prestižní pásy! Ostatně, kde jinde by k takovému souboji mělo dojít, než zámořské půdě? Zvláště, když je tu ještě další zájemce – obrovitý Brit Tyson Fury, povinný to vyzývatel Klička, který se ale již několik měsíců špičkuje skrze sociální sítě právě s Wilderem.

reklama