Amstel Gold Race vyhrál Kwiatkowski, Kreuziger čtrnáctý

19. 4. 2015 18:22
Mistr světa Polák Michal Kwiatkowski vyhrál jednorázový cyklistický závod Amstel Gold Race.
Michal Kwiatkowski.
Michal Kwiatkowski. | Foto: Facebook - oficiální stránky

Valkenburg - Mistr světa Polák Michal Kwiatkowski vyhrál jednorázový cyklistický závod Amstel Gold Race. Na trati dlouhé 258 kilometrů vybojoval své první vítězství v duhovém trikotu v závěrečném spurtu vedoucí skupiny, v které byl i český jezdec Roman Kreuziger. Předloňský vítěz této nizozemské klasiky ve finiši na nejlepší nestačil a skončil čtrnáctý.

Kwiatkowski zvítězil před Španělem Alejandrem Valverdem a dalším z favoritům Australanem Michaelem Matthewsem. Desáté místo obsadil obhájce prvenství Philippe Gilbert. Belgičan, který Amstel Gold Race ovládl také v letech 2010 a 2011, zaútočil na čtvrtý triumf v závěrečném stoupání na Cauberg. Za něj se pověsil Matthews a na proslulý kopec vyjeli spolu, pak je ale dorazila skupinka 16 pronásledovatelů.

Pro lídra stáje Etixx-Quick-Step Kwiatkowského pracoval v průběhu závodu i český jezdec Petr Vakoč, který projel cílem na 50. místě. Čtyřiadvacetiletý Polák vybojoval pro belgický tým první letošní triumf ve World Tour, který před týdnem na Paříž - Roubaix těsně unikl jeho kolegovi Zdeňku Štybarovi.

Cyklistický jednorázový závod Amstel Gold Race (WorldTour) - 258 km:

1. Kwiatkowski (Pol./Etixx-Quick-Step) 6:31:49, 2. Valverde (Šp./Movistar), 3. Matthews (Austr./Orica), 4. Costa (Portug./Lampre), 5. Van Avermaet (Belg./BMC), 6. Gallopin (Fr./Lotto), ...14. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) všichni stejný čas, 50. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -52.