Nadal se zapsal do historie. Na French Open vyhrál už poosmé

FOTO Rafa proměnil finále French Open v exhibici
Rafael Nadal se stal prvním tenistou historie, který na jednom grandslamovém turnaji vyhrál osm titulů.
Španělský tenista tak znovu potvrdil, že je králem antuky. Nejen, že je rekordmanem French Open, ale na tomto turnaji neprohrál žádné finále.
31letý David  Ferrer byl v neděli ve svém prvním finále grandslamového turnaje v kariéře. Na velký triumf si ale ještě musí počkat.
Zápas sledovala řada osobností, nebyl tam jen Usain Bolt  (uprostřed)...
9. 6. 2013 17:30
Tenista Rafael Nadal vyhrál poosmé grandslamový turnaj v Paříži, když ve finále porazil španělského krajana Davida Ferrera ve třech setech.

Paříž - Rafael Nadal vyhrál poosmé grandslamový turnaj v Paříži, když ve finále French Open porazil španělského krajana Davida Ferrera ve třech setech 6:3, 6:2 a 6:3.

Sedmadvacetiletý španělský tenista před zraky sprintera Usaina Bolta či šéfa FIA (Mezinárodní automobilová federace) Jeana Todta nedal o čtyři roky staršímu krajanovi a debutantovi ve finále jednoho z turnajů Velké čtyřky žádnou šanci.

Ferrera tak Nadal porazil podvacáté z 24 vzájemných zápasů, ten přitom cestou do finále neztratil ani set.

Jako první tenista historie tak vyhrál na jednom grandslamovém turnaji mužskou dvouhru už poosmé, k tomu přidal další dva triumfy ve Wimbledonu a po jednom na Australian Open a US Open.

"Poslední měsíce nebyly snadné"

S 12 grandslamovými tituly se tak vyrovnal Australanovi Royi Emersonovi, a je tak už na třetí příčce v počtu grandslamových titulů. Švýcar Roger Federer jich má 17, Američan Pete Sampras pak čtrnáct.

"Chtěl bych pogratulovat Davidovi za celý turnaj, jsem rád, že jsem finále hrál proti němu, je to těžký soupeř a velký bojovník. Promiň," pronesl přímo na kurtu rodák z mallorského Manacoru.

Ferrera tak může těšit alespoň to, že se v pondělí dostane zpět na čtvrtou příčku žebříčku ATP právě před Nadala, který si oproti Ferrerovi jako obhájce titulu žádné body navíc do žebříčka nepřipíše.

"Děkuji všem fanouškům za velkou podporu na sociálních sítích, poslední měsíce pro mě i mou rodinu nebyly snadné. Podržela mě ale mí blízcí a fmoušci," dodal Nadal, který od své premiéry na turnaji prohrál v Paříži jediný zápas, v roce 2009 se Švédem Robinem Söderlingem.

"Nadal opět nedal Ferrerovi šanci"

Nadal, který v semifinále utekl hrobníkovi z lopaty, když proti Novaku Djokovičovi prohrával v pátém setu 1:4, sebral Ferrerovi podání už ve třetí hře, a i když mu to soupeř hned vzápětí vrátil, Nadal od stavu 2:3 uhrál sedm her v řadě.

Ve druhém setu se pak dostal do vedení 5:1, a i když při svém podání druhý set do vítězného konce nedoservíroval, vzápětí uhrál tři hry v řadě a zdálo se, že si jde jasně za výhrou.

Poradil si i s tím, že Ferrer srovnal ve třetím setu stav z 0:2 na 2:2, s drobnou přestávkou způsobenou deštěm i dvěma pauzami způsobenými francouzskými demonstranty, kteří protestovali proti sňatkům tamních homosexuálů.

Za stavu 4:3 už poosmé v zápase vzal Ferrerovi servis a po vyhraném gemu na svém servisu se po dvou a čtvrt hodině hry mohl radovat z výhry.

"O zisku osmi titulů na jednom grandslamu jsem ani nemohl snít. Bez podpory svého okolí a tvrdé práce bych tady nestál," zopakoval Nadal.