reklama

Astana o licenci na rok 2016 nepřijde, UCI zastavila řízení

Cyklistický tým Astana Cyklistický tým Astana autor: Reuters
Nezávislá licenční komise Mezinárodní cyklistické unie (UCI) uzavřela řízení, v němž zvažovala, zda kazašskému týmu Astana udělí licenci. Pro Astanu to znamená, že má nyní místo mezi elitou zajištěno a nemusí se obávat žádných sankcí.

Aigle - Cyklistická stáj Astana bude moci závodit v elitním seriálu WorldTour i v příštím roce. Nezávislá licenční komise Mezinárodní cyklistické unie (UCI) uzavřela řízení, v němž zvažovala, zda kazašskému týmu udělí licenci. Pro Astanu to znamená, že má nyní místo mezi elitou zajištěno a nemusí se obávat žádných sankcí.

"Řízení ohledně odejmutí licence už nyní ztrácí smysl a je uzavřeno," potvrdila komise ve svém prohlášení.

Ke svému rozhodnutí dospěla komise na základě výsledků monitorovacího období, jež začalo v květnu a trvalo čtyři měsíce. To měl na starosti Institut sportovních věd univerzity v Lausanne, navíc s velkými pravomocemi.

Zahrnovaly přístup k organizaci týmu, jeho kultuře i komunikaci. To vše s cílem zjistit, zda už tým dokázal nastavit "strukturu, která v největší možné míře zamezí dopingovým případům, jež postihly tým v sezoně 2014". Výsledky monitorovacího období byly vyhodnoceny jako velmi uspokojivé.

Působení Astany v profesionálním pelotonu je provázeno mnoha dopingovými případy. Otazník nad budoucností stáje se vznášel právě vloni kvůli prohřeškům pětice cyklistů, z nichž tři patřili do týmové juniorky.

Licenci pro účast na elitních závodech WorldTour pro tento rok sice stáj nakonec v prosinci získala, v únoru ale UCI vyzvala licenční komisi k přezkoumání případu. Koncem dubna se komise rozhodla licenci Astaně ponechat.

reklama