5. 11. 2011 22:30
Druhý skončil Jaroslav Bába, třetí Zuzana Hejnová
Barbora Špotáková by na vlně ráda zůstala i příští rok
Barbora Špotáková by na vlně ráda zůstala i příští rok | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Atletem roku 2011 se stala podle očekávání oštěpařka Barbora Špotáková a anketu Českého atletického svazu vyhrála už popáté za sebou.

Světová rekordmanka získala jako jediný český atlet medaili na letošním mistrovství světa v Tegu, kde prohrála pouze s Ruskou Marií Abakumovovou. Druhý skončil v anketě výškař Jaroslav Bába a třetí místo obsadila překážkářka Zuzana Hejnová.

Špotáková získala v hlasování 132 funkcionářů, trenérů a novinářů 1313 bodů a Bábu porazila přesně o 200 bodů. Hejnová obdržela 825 bodů.

Trenérem roku se stal poprvé oštěpařský kouč Jan Železný, který jako závodník vyhrál sedmkrát hlavní anketu.

Špotáková může dotáhnout Šebrleho a Fibingerovou

Objevem roku je sprinter Pavel Maslák, bronzový medailista z mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě. Juniorem roku byl vyhlášen vrhač Marek Bárta.

Špotáková: Valí se to rychle a daří se

Získat titul Atleta roku pětkrát za sebou se v samostatné historii České republiky podařilo jen Romanu Šebrlemu a za celou anketu od roku 1962 koulařce Heleně Fibingerové v sedmdesátých letech minulého století.

Barbora Špotáková
Barbora Špotáková | Foto: Reuters

V osmdesátých letech měl alespoň pět vítězství v řadě také diskař Imrich Bugár, v té době se ale vyhlašovali zvlášť muži a ženy.

"Je to šílené, jak to letí. Kdyby mi někdo řekl před pěti lety, že tu anketu pětkrát vyhraju, tak bych řekla, že se zbláznil," prohlásila dnes Špotáková.

"Valí se to rychle a daří se, to bych si nikdy nepředstavila, ani v nejdivočejším snu," radovala se třicetiletá oštěpařka.

Chce vydržet v takové pohodě minimálně rok do olympiády v Londýně. "To si opravdu hodně přeju, navíc sedmička je moje šťastné číslo," upozornila na to, že v uplynulých šesti letech získala šest medailí na vrcholných akcích.

Železný: Byl to skvělý rok a doufám, že příští bude lepší

Nejlepší trenér Železný, který první sezonu připravoval i Špotákovou, považuje rok za úspěšný. Na mistrovství světa v Tegu měl tři svěřence ve finále.

Jan Železný
Jan Železný | Foto: Ludvík Hradilek

"Byl to skvělý rok, alespoň co do výsledku na mistrovství světa, ale já doufám, že to příští rok bude ještě lepší," uvedl trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa.

Příští sezona bude hodně náročná, neboť měsíc před olympiádou je na programu mistrovství Evropy.

"Bude to hodně nabitý. Ale budeme mít díky úspěchům v loňské sezoně víc peněz, tak zůstaneme v Africe na soustředění déle a připravíme se na olympiádu," plánoval Železný.

Bába a celkově šestý oštěpař Vítězslav Veselý vybojovali na MS v Tegu čtvrtá místa. V uplynulé sezoně zazářili také v anketě pátý překážkář Petr Svoboda a čtvrtá běžkyně Denisa Rosolová, haloví mistři Evropy z Paříže, kde byl Bába druhý a vícebojař Roman Šebrle třetí.

Čtvrtkařky se dočkaly dva roky starého bronzu

Šebrle se slavnostního večeru nezúčastnil, neboť se na sezonu připravuje na Floridě. Veselý se na vyhlášení objevil v maskáčích, protože právě absolvuje přijímač ve Vyškově jako budoucí voják z povolání.

Většina oceněných atletů tradičně do hotelu Ambassador - Zlatá husa na Václavském náměstí přijela v luxusních limuzínách a všichni obdrželi zlatou cihličku.

Během slavnostního večera vystoupili zpěváci Karel Gott, Miro Žbirka či Jaroslav Uhlíř, pěveckou premiéru si odbyl v duetu s názvem "Atlet, ten tvrdej chleba má" s moderátorem Alešem Hámou také výškař Bába.

Skoro po dvou letech se dočkaly bronzových medailí z halového mistrovství světa v Dauhá české čtyřstovkařky Rosolová, Hejnová, Zuzana Bergrová a Jitka Bartoničková, které se na bronzové stupně vítězů dostaly dodatečně po diskvalifikaci jamajské čtveřice za doping.