reklama

Atletická federace suspendovala tři vysoké keňské funkcionáře

Takhle řada keňských atletů v Keni protestovala proti tamějšímu svazu. Takhle řada keňských atletů v Keni protestovala proti tamějšímu svazu. autor: ČTK
Tři nejvyšší svazoví funkcionáři v Keni mají od Mezinárodní atletické federace pozastavenou funkci. Zatím jsou suspendováni na půl roku za to, že se údajně kryli pozitivní dopingové testy.

Monako - Etická komise mezinárodní atletické federace IAAF dnes potvrdila, že dočasně pozastavila funkci třem nejvyšším funkcionářům v Keni. Tento krok avizovala už v neděli německá televize ARD. Šéf keňského svazu Isaiah Kiplagat, člen rady IAAF David Okeyo a vedoucí reprezentace Joseph Kinyua jsou suspendováni zatím na půl roku.

Všichni se údajně podíleli na maření boje s dopingem krytím pozitivních testů, podezřelí jsou také ze zpronevěry sponzorských peněz. Kiplagat prý také dostal dva automobily jako dar od funkcionářů z Kataru, přičemž právě Dauhá loni na podzim získalo pořadatelství mistrovství světa pro rok 2019.

"Až do skončení vyšetřování platí pro všechny obviněné presumpce neviny. Suspendace nyní platí po dobu 180 dnů," uvedla etická komise IAAF.

Keňa čelí podobně jako Rusko podezření, že její atleti systematicky užívali zakázané látky a funkcionáři je kryli. V minulém týdnu nejprve zhruba 60 nespokojených keňských atletů obsadilo sídlo svazu a požadovalo odstoupení funkcionářských špiček, následně dostalo sedm sportovců tresty za doping.

reklama