reklama

Helcelet se po třech letech vrátil a vyhrál republiku. O knírku rozhodla manželka

Adam Sebastian Helcelet Adam Sebastian Helcelet autor: ČTK
Adam Sebastian Helcelet platil za velkou postavu českého víceboje, v posledních letech vicemistra Evropy z roku 2016 v desetiboji trápily vleklé zdravotní komplikace. Po tříleté přestávce se o víkendu vrátil na závodní dráhu a stal se popáté mistrem republiky. "Mým letošním cílem je kvalifikovat se na olympijské hry,“ tvrdí.

Poslední tři roky jste se žádných závodů nezúčastnil. Z jakého důvodu?

V roce 2017 jsem se u skoku do výšky zranil v oblasti achilovka - lýtko - šlacha. Ještě jsem se zúčastnil mistrovství světa, na kterém jsem skončil osmý, ale bolest se vracela. A tak jsem se začátkem roku 2018 po halovém mistrovství republiky musel se závodní kariérou rozloučit. Na dlouhé tři roky.

To jste nemohl ani trénovat?

Mohl, ale s poloviční zátěží to byl jen trénink pro radost. Nejhorší byly skokanské disciplíny a nešlo ani moc běhat. Tretry jsem musel vyměnit za obyčejné boty. Plně jsem se však věnoval vrhačským disciplínám, v nichž jsem se hodně zlepšil. Například loni jsem si vytvořil osobní rekord v disku a v kouli se přibližuji k 16 metrům.

Vaše vystoupení na víkendovém mistrovství republiky napovědělo, že zdravotně jste už v pořádku. Co vám nejvíc pomohlo?

Především po spolupráci se současným kondičním trenérem hokejové reprezentace Dominikem Kondrasem a trenérem Josefem Karasem jsme změnili náplň cvičení v posilovně. Cítil jsem zlepšení, a tak jsem se v říjnu loňského roku vydal za fyzickou přípravou do Tater a hlavně pak na dva měsíce do španělského Tenerife. Ukázalo se to jako správný postup. Byl jsem moc spokojený, podařilo se mi tam zvládnout spoustu důležité a náročné práce, víc než za předchozí tři roky dohromady.

Na začátku letošního roku jste se vydal na francouzského Aubiére k mezinárodnímu halovému mítinku, ale hned po běhu na 60 metrů jste ze soutěže odstoupil. Co se stalo?

Čtyři roky pro šéfy ruské atletiky. Kryli dopingovou kauzu vicemistra světa Čtyři roky pro šéfy ruské atletiky. Kryli dopingovou kauzu vicemistra světa Čtěte zde

S trenérem jsme hledali závod, který by mně po třech letech vyhovoval a rozhodli jsme se pro Francii. Jeli jsme tam však 12 hodin autem, což nebyla zrovna pohodlná cesta, byl jsem unavený a ozval se mi uskřípnutý nerv v boku, takže nešlo dál v soutěži pokračovat.

Jak jste spokojen se svým vystoupením na víkendovém mistrovství republiky?

Mohou mě těšit kvalitní výkony například v kouli či v tyčce, stejně jako už pátá zlatá medaile z tohoto šampionátu. Naopak mě mrzí, že se mi nepodařilo splnit limit na halové mistrovství Evropy. Nejvíc bodů mi sebral špatný čas na závěrečném kilometru. Čekal jsem, že budu o dost rychlejší, ale tělo si zřejmě po dlouhé době na velkou závodní zátěž teprve zvyká. Přesto jsem zjistil, že i v Evropě budu zase schopen bojovat o medaile. Po třech letech trápení jsem opět v dobré psychické kondici.

Jaký je váš nejbližší program?

Při neúčasti na halovém mistrovství Evropy se budu moci víc věnovat hlavně čtvrtce a oštěpu, tedy disciplínám, které v sedmiboji nejsou. V březnu se pak vydám na pětitýdenní soustředění do Afriky, kde se chci co nejlíp připravit na dubnovou olympijskou kvalifikaci v Itálii, kde chci nasbírat potřebné body nutné pro účast na olympiádě v Tokiu. Věřím, že se mi to podaří.

Překvapením na víkendovém domácím šampionátu byly nejen vaše většinou kvalitní výkony, ale i hustý knírek…

Jednou při prohlídce historických knížek mě rozveselil i zaujal. Nechal jsem si ho spíš jen z legrace taky narůst. A protože manželka (Denisa Helceletová) se smíchem řekla, že je to lepší, než kdybych byl holohlavý, tak jsem si ho nechal (smích).

Atlet roku Adam Helcelet a Denisa Rosolová na Atletovi roku 2017 | Foto: Milan Kammermayer
reklama