reklama

Startuje evropský atletický šampionát. O medaile se porve zkušenost i mladé české pušky

Tereza Vokálová, Michaela Hrubá a Nikola Bendová. Tereza Vokálová, Michaela Hrubá a Nikola Bendová. autor: Milan Kammermayer
Rekordní počet 47 atletů bude počínaje dneškem bojovat o cenné kovy na evropském šampionátu v nizozemské metropoli Amsterodamu. V týmu nechybí oštěpařské naděje Barbora Špotáková či Vítězslav Veselý, naopak přednost přípravě na olympijské hry nakonec dala kvůli tréninkovému manku překážkářka Zuzana Hejnová.

Amsterodam - Navázat na úspěšné předchozí dva kontinentální šampionáty chtějí čeští atleti při mistrovství Evropy, které se bude konat od středy do neděle v Amsterodamu. V týmu nechybí oštěpařské naděje Barbora Špotáková či Vítězslav Veselý, naopak přednost přípravě na olympijské hry nakonec dala kvůli tréninkovému manku překážkářka Zuzana Hejnová. Početná výprava čítající 47 atletů má medailové ambice.

"Dobře je na tom Bára Špotáková i kluci oštěpaři, na tréninku to jde Pavlu Maslákovi, snad se mu to podaří i v závodu. Těším se na vícebojaře Katku Cachovou i kluky," vypočetl šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák. "Dva vrcholy v sezoně zvládají v USA i v dalších zemích, proč by to nezvládli Evropani. Chybí jen pár jmen," upozornil na dobrou konkurenci.

Další omluvenka na mistrovství Evropy: koulař Staněk má zraněná záda Další omluvenka na mistrovství Evropy: koulař Staněk má zraněná záda Čtěte zde

Těší si i na novinku, kvalifikace oštěpařů a diskařů se totiž budou konat v centru města v parku Museumplein, zhruba tři kilometry od Olympijského stadionu. "Může to být zajímavé, už se na pláních házelo, byť ne při šampionátech," glosoval Dvořák.

Špotáková měla sice zlomenou nohu, přesto se dokázala vrátit do skvělé formy a vede letošní světové tabulky. Její obhajoba titulu z Curychu před dvěma lety je reálná, byť nechybí druhá žena světových tabulek Christin Hussongová z Německa ani silná Lotyška Madara Palameikaová. "Hodí se mi ten závod v přípravě do Ria. A v každém závodu, do kterého nastoupím, chci vyhrát" pousmála se Špotáková.

V týmu jsou hned čtyři oštěpaři

To forma Veselého, obhájce stříbra z Curychu, je zatím velkým otazníkem. V Šanghaji na začátku sezony hodil 83,81 metru, od té doby ale dlouho pauzíroval kvůli zdravotním potížím. Jeho starty v posledních týdnech ovlivnilo špatné počasí. V českém týmu pro Amsterodam je také Petr Frydrych, ale jako čtvrtý oštěpař je náhradníkem. Házet budou Jakub Vadlejch a Jaroslav Jílek.

Oštěpař Frydrych hodil 84,10 m a posunul se do týmu pro Rio Oštěpař Frydrych hodil 84,10 m a posunul se do týmu pro Rio Čtěte zde

Otazník visí také nad schopnostmi Pavla Masláka. Halový vicemistr světa z Portlandu nebyl před dvěma lety v Curychu kvůli zranění. V roce 2012 ale před hrami v Londýně na šampionátu v Helsinkách vyhrál. Letos ale rozhodně nepatří mezi favority, jeho čas zkraje sezony z Afriky 45,33 ho neřadí mezi adepty na medaili. Tím největším je Belgičan Kevin Borlée.

Maslák přitom původně chtěl na ME jako přípravu na olympiádu běžet 200 m. "Ale nemám pořádně rychle běženou čtvrtku, tak jsem to změnil. Abych se před Riem cítil dobře, potřebuju něco zaběhnout," řekl. "Nevím, proč se nedaří. Na tréninku je to všechno dobrý, tak snad to konečně zlomím. Medaile je určitě v mých silách," dodal. Kromě semifinále a případného finále poběží také štafetu ve snaze splnit limit na olympiádu.

První pocty se Malákovi dostalo na včerejším zahájení šampionátu, kdy nesl českou vlajku:

Holuša chce medaili

Mílař Jakub Holuša měl špatný začátek sezony, ale na Memoriálu Josefa Odložila zaběhla výkon, který ho mezi přihlášenými do Amsterodamu řadí na druhé místo. Třetí výkon ve startovní listině má díky českému rekordu 583 cm z nedávné Pražské tyčky Jan Kudlička. Bez šance na úspěch nejsou desetibojaři či sedmibojařka Kateřina Cachová.

Postižený německý dálkař Rehm nepojede na olympiádu Postižený německý dálkař Rehm nepojede na olympiádu Čtěte zde

Naopak kvůli zranění chybí její kolegyně a česká rekordmanka Eliška Klučinová, ze stejného důvodu nejel do Amsterodamu ani překážkář Petr Svoboda. Na poslední chvíli z nominace vypadl i koulař Tomáš Staněk. "Moc jsem se těšil, že budeme mít ve vrhačském sektoru trojí zastoupení. Staňka však bohužel vyřadily ze hry přetrvávající potíže se zády," litoval předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Dobrou formu má letos také tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Mistryně Evropy z Helsine ale bude mít tentokrát daleko větší konkurenci. Stříbrnou medaili v roce 2012 získala na ME také překážkářka Denisa Rosolová, jenže v Amsterodamu kvůli zranění stehna startovat nebude. V případě ataku osobního rekordu může na cenný kov pomýšlet výškařka Michaela Hrubá, k úspěchu musí přes osm metrů skočit do dálky Radek Juška.

Takhle vypadala první várka české družiny po příletu do Amsterodamu:

Varhaník: Máme dobře našlápnuto

"Já věřím tomu, že například Míša Hrubá, pro kterou to bude asi největší soutěž v té formě, ve které se nachází, má určitě finálové ambice. Jsou tu mladí závodníci, mohl bych jmenovat i další. Musíme být trpěliví. Já věřím, že česká atletika má našlápnuto dobře, jak už bylo řečeno, z počtu 47 lidí se dá vybírat," vysvětlil Varhaník.

IAAF suspendovala výškařskou šampionku z Londýna Čičerovovou IAAF suspendovala výškařskou šampionku z Londýna Čičerovovou Čtěte zde

Přestože se jedná o šampionát v olympijském roce, na němž navíc nebudou distancovaní ruští atleti, konkurence se sejde slušná. Nechybí rychlý Francouz Jimmy Vicaut, jeho krajan a tyčkař Renaud Lavillenie, německý oštěpař Thomas Röhler, který má čtyři z pěti nejdelších hodů roku včetně dvou pokusů za 91 metrů, či výškař z Itálie Gianmarco Tamberi (236). Domácí sprinterka Dafne Schippersová poběží stovku.

Dnes, v první den šampionátu, bude v akci hned 19 českých sportovců. Kvalifikace čeká oštěpaře, tyčkaře Kudličku či výškařku Hrubou. První den své soutěže absolvují také desetibojaři včetně Adama Sebastiana Helceleta.

Nominace ČR na ME v atletice v Amsterodamu:

Muži: Veleba (100 m), Maslák (400 a 4x400 m), Holuša, F. Sasínek, Vitner (všichni 1500 m), Homoláč, Kocourek, Pavlišta, Dymák (všichni půlmaraton), Brož (400 m př.), Müller (400 m př. a 4x400 m), Bába (výška), Kudlička, Balner, Posekaný (všichni tyč), Juška (dálka), Prášil, Stašek (oba koule), Voňavka (disk), Melich (kladivo), Vadlejch, Veselý, Jílek, Frydrych (všichni oštěp), Sýkora, Helcelet, Lukáš (všichni desetiboj), Šorm, Tesař, Desenský (všichni 4x400 m).

Ženy: Pírková (200 m), Mäki (1500 a 5000 m), Vrabcová-Nývltová (půlmaraton), Cachová (sedmiboj), Koudelová (100 m př.), T. Vokálová (400 m př.), Sekanová (3000 m př.), Hrubá (výška), Ptáčníková, Maláčová, Šilhanová (všechny tyč), Červenková (koule), Staňková (disk), Šafránková (kladivo), Špotáková, Jurkovičová, Šedivá (všechny oštěp), Májková (trojskok).

reklama