reklama

Běloruská atletka Cimanouská z Polska: Žiju se šesti bodyguardy, nemůžu ani do města

Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská. Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská. autor: Reuters
Běloruská atletka Kryscina Cimanouská požádala o polské občanství. Běžkyně, která v Polsku našla azyl po olympijských hrách v Tokiu, odkud ji nutili předčasně odletět běloruští funkcionáři, to řekla v rozhovoru pro Welt am Sonntag.

"Už jsem podala všechny potřebné doklady a chci za Polsko závodit co nejdříve," uvedla Cimanouská, která by po změně občanství nesměla podle pravidel Světové atletiky tři roky závodit. Atletka však už dřív uvedla, že požádá o udělení výjimky, protože svůj případ považuje za výjimečný.

Čtyřiadvacetiletou Cimanouskou k předčasnému odletu z olympiády nutili běloruští funkcionáři, které předtím kritizovala na Instagramu za to, že ji nominovali do štafety na 4×400 metrů, kterou nikdy předtím neběžela.

Na tokijském letišti se atletka obrátila na japonskou policii a požádala o ochranu, protože se obávala, že by po návratu do Běloruska nebyla v bezpečí. Na polské ambasádě poté dostala humanitární vízum.

Nyní žije i s manželem ve Varšavě, a i když rozhodnutí nelitují, podle vlastních slov nemohou žít normální život. "Jsme na bezpečném místě se šesti bodyguardy. Nemůžeme jít ven, třeba si vyrazit do města," uvedla Cimanouská.

reklama