reklama

Bolta nemůže nikdo nahradit, atletiku teď čeká obrovská výzva, říká rekordman Edwards

Usain Bolt Usain Bolt autor: Reuters
Jamajský sprinter Usain Bolt se na londýnském mistrovství světa v atletice loučí s aktivní kariérou. V sobotu absolvoval poslední individuální závod, ve kterém získal bronzovou medaili. Podle bývalého trojskokana Jonathana Edwardse je jasné, že takovou superstar bude opravdu těžké nahradit.

Londýn - Skvělý sportovec, velký bavič a především neuvěřitelný ambasador atletiky. To je Usain Bolt, který na londýnském světovém šampionátu uzavírá svou aktivní kariéru. Podle experta Eurosportu a britského rekordmana v trojskoku Jonathana Edwardse jen těžko někdo jeho roli ve světové atletice nahradí.

Česko má kompletní sadu oštěpařských medailí, v pořadí národů zůstali těsně za top10 Česko má kompletní sadu oštěpařských medailí, v pořadí národů zůstali těsně za top10 Prohlédněte zde

"Nikdo ho nemůže zastoupit. Je to ta největší a nejcharismatičtější osoba ve sportu. Držel atletiku v hledáčku fanoušků opravdu dlouhá léta, i v těžkých časech. Všichni chtěli vidět Bolta běžet na mistrovství světa nebo olympijských hrách. Teď čeká atletiku a vůbec celý sport velká výzva," řekl Aktuálně.cz Edwards.

Jamajský sprinter toho stihl v kariéře opravdu hodně. Na stovce zaběhl nejrychlejší čas historie 9,58, ze tří olympijských her přivezl osm zlatých medailí, jedenáctkrát se stal mistrem světa.

"Nemyslím si, že tu je někdo další takový, kdo by byl takhle výrazným sportovcem jako on. Znají ho lidé po celém světě, média hltají každý Boltův příběh, tohle zopakovat bude opravdu těžké," dodává legendární britský atlet.

Nejde ale jen o výsledky jamajského krále. Bolt uměl totiž pobláznit fanoušky na olympijských hrách v Londýně či Riu stejně jako třeba na ostravské Zlaté tretře.

Bolt si konec kariéry nerozmyslel. Udělal jsem, co jsem mohl, řekl po bronzu ze stovky Bolt si konec kariéry nerozmyslel. Udělal jsem, co jsem mohl, řekl po bronzu ze stovky Čtěte zde

"Takový celosvětový význam pro sport nemá momentálně žádný atlet. Ano, máme některé opravdu dobré závodníky, kteří jsou známí ve svých zemích, ale takovou reklamu tak krásnému sportu nedělá nikdo. Atletika se nad tím musí zamyslet a najít cestu, jak dál fanoušky zaujmout," upozorňuje Edwards.

I když bude podle bývalého trojskokana těžké najít takovou superstar, jakou je Bolt, nějaká jména ho napadají. "Když budeme soudit jen podle sportovních výkonů, mohl by takovou hvězdou být Jihoafričan Wayde van Niekerk. Skvěle běhá dvoustovku a čtyřstovku, dokázal ale i stovku zaběhnout pod deset vteřin. To je pro mě hlavní kandidát," říká.

Bolt by ale mohl mít i svou jamajskou nástupkyni. "Elaine Thompsonová je skutečně skvělá, v Riu na cestě za zlatou medailí předvedla parádní výkon a myslím, že hlavně mladé lidi může zaujmout," uvažuje Edwards.

Třicetiletý sprinter ale sobotním ziskem bronzu v Londýně ještě úplně neskončil. Čeká ho ještě totiž obhajoba mistrovského titulu ve štafetě.

Neuvěřitelná Boltova labutí píseň: Zděšení z bronzu, ponížený vítěz i naháněný nahý hippie Neuvěřitelná Boltova labutí píseň: Zděšení z bronzu, ponížený vítěz i naháněný nahý hippie Prohlédněte zde
reklama