reklama

Černý den pro český sport. Zemřela legendární atletka Dana Zátopková

Dana Zátopková Dana Zátopková autor: Profimedia
Ve věku 97 let zemřela legendární atletka Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952. Vdova po slavném běžci Emilu Zátopkovi zesnula dnes brzy ráno v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, informoval Český olympijský výbor.

"Na Danu nikdy nezapomeneme. Byla to osobnost, která nám bude velmi chybět. Velice chytrá, zábavná a vtipná žena, kamarádka. Všechno v životě věnovala sportu a Emilovi. Nedá se slovy ani vyjádřit, jak nám bude scházet," řekl Oldřich Svojanovský, předseda Českého klubu olympioniků, jehož dobrou duší Dana Zátopková byla.

Emil Zátopek a Dana Zátopková v roce 1998 Emil Zátopek a Dana Zátopková v roce 1998 Foto: ČTK

Olympijská vítězka z Helsinek 1952 zemřela dnes brzy ráno v Ústřední vojenské nemocnici, kde ji pravidelně navštěvovali přátelé. "Byl jsem za ní naposledy v sobotu, kdy to ještě bylo možné. Dlouze jsme si povídali, psychicky byla úplně v pohodě, do poslední chvíle jí to pálilo, ale tělo jí přestalo sloužit," dodal Oldřich Svojanovský.

"Paní Dana byla nejen vynikající sportovkyně, ale hlavně skvělý člověk. Byla vzorem pro generace olympioniků. Její odchod nás všechny velmi zarmoutil," doplnil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Dana Zátopková, rozená Ingrová, se narodila stejně jako její budoucí manžel Emil 19. září 1922 a byla nejstarší českou olympioničkou. Na hrách jako oštěpařka startovala poprvé v roce 1948 v Londýně, celkem si zapsala čtyři olympijské účasti a vybojovala dvě medaile. V Helsinkách 1952 získal zlato, v Římě 1960 přidala stříbro.

S Emilem Zátopkem tvořili jeden z nejznámějších sportovních párů světa. Poznali se na atletických závodech, a když zjistili, že mají narozeniny ve stejný den i rok, považovali to za osudové znamení. Vzali se v říjnu roku 1948. O čtyři roky později na olympiádě v Helsinkách získali oba olympijské zlato. Emil dokonce tři ve vytrvalostních bězích, Dana přidala nejcennější medaili v oštěpu. Manžele rozdělila až Emilova smrt v roce 2000. 

"S Emilem jsme prožili krásná léta. Nejvíce si cením toho, že jsme se pořád chechtali. Zažili jsme spolu spoustu srandy a někdy se opravdu doslova a do písmene váleli smíchy. Na to vždycky ráda vzpomínám," říkala před lety Dana Zátopková.

Kromě sportu milovala i vaření a slovácký folklór. Narodila se na území dnešní Karviné a nejprve se věnovala házené. V dresu Slovácké Slavie Uherské Hradiště se stala mistryní republiky, jako oštěpařka pak kromě olympijských medailí vybojovala 13 titulů mistryně republiky, dva tituly mistryně Evropy, sedmnáctkrát překonala československé maximum a do historie se zapsala i jako držitelka posledního světového rekordu v hodu dřevěným oštěpem.

U sportu zůstala Dana Zátopková i po konci kariéry v roce 1962. Věnovala se trenérské činnosti, v letech 1960-1972 byla členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace. V roce 1998 obdržela Olympijský řád, o 15 let později převzala Medaili Za Zásluhy. I po devadesátce se aktivně angažovala v olympijském hnutí.

Dana Zátopková: Nic se nikdy nesmí předčasně zabalit Aktuálně.cz |  02:41
reklama