reklama

Zlepšuje se, aby nemusela tolik běhat. Ambice ale "skromná holka" Vrzalová nepřehání

Simona Vrzalová překonala osobní halový rekord o více než čtyři sekundy. Simona Vrzalová překonala osobní halový rekord o více než čtyři sekundy. Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková
Jako den a noc byly odlišné výkony Simony Vrzalové a Radka Jušky, českých hvězd ostravského mítinku Czech Indoor Gala. Zatímco třicetiletá mílařka zlomila další národní maximum a má před halovým evropským šampionátem skvělou formu, stříbrný dálkař z Prahy 2015 zapsal šest křížků a pokračuje v trápení.

Ženský běh na 1500 metrů byl v ostravské atletické hale prvním bodem na programu, ale nakonec se stal pro české fanoušky vrcholem. Vrzalová potvrdila, v jaké pohodě běhá, a výkonem 4:05.73 na druhém místě za Polkou Sofií Ennaouiovou překonala český halový rekord.

"Běželo se mi skvěle a pořád jsem měla strašně moc sil," vydechla česká mílařka v cíli. Po odstoupení vodičky Kateřiny Hálové se držela na čele a favorizovaná Ennaouiová ji předběhla až v cílové rovince. "Věděla jsem, že mi dýchá na záda, což mě hnalo dopředu," přiznala Vrzalová.

Není zvyklá, aby závod takovým způsobem odtáhla. Půlkařka Hálová, jež měla závod rozběhnout na český rekord, si vytvořila zkraje až příliš velký náskok a zbytku startovního pole tolik nepomohla. "Trochu to přepálila, ale i tak bylo dobré vidět někoho před sebou," smála se Vrzalová.

Ještě v neděli závodila na nemistrovském kilometru ve Francii a v noci z neděle na pondělí spala zhruba dvě hodiny. "Ale vůbec mi to nevadilo, byla jsem v pohodě. Cestování mi nijak neuškodilo, v pondělí jsem se pořádně vyspala," sdělovala atletka z Českého Těšína.

Po kilometru zaběhla Vrzalová český rekord také na patnáctistovce a ráda by v létě zlomila i venkovní národní maximum Ivany Walterové z roku 1986 (4:01.84). Nejdříve ji čeká republikový šampionát, znovu v Ostravě, a potom vrchol halové sezony na ME v Glasgow.

Znovu našel energii, ale Dauhá chce vypustit. Rodina je na prvním místě, říká Maslák Znovu našel energii, ale Dauhá chce vypustit. Rodina je na prvním místě, říká Maslák Čtěte zde

"Na republice poběžím osmistovku s Kačou Hálovou, chceme běžet na limit pro Evropu. Asi budu startovat i na patnáctistovce a mám pocit, že Kristiina (Mäki) a Diana (Mezuliáníková) ji vynechávají, mělo by to být v pohodě. Snad nikdo nepřekvapí," doufala Vrzalová směrem k víkendu.

Jedna fáze tréninku Vrzalové zatím stačí

A jaké ambice má směrem ke Glasgow? "Jsem skromná holka. Třeba si na tréninku představuju, že finišuju o medaili, ale radši o tom nemluvím nahlas," řekla mílařka, která se k atletice vrátila před třemi lety poté, co se léčila z chudokrevnosti.

Šampionát ve Skotsku bude pro Vrzalovou od Bělehradu před dvěma lety už pátou velkou mezinárodní akcí, s trenérem Augustinem Šulcem přesto vítkovická závodnice stále trénuje jen jednu fázi denně. "Všichni kolem mě jedou dvoufázově a myslela jsem, že bych měla i já. Ale trenér mi říkal, že dokud se na jedné fázi zlepšuju, stačí to," vysvětlila.

"Až začnu stagnovat, budeme přidávat. Takže mám motivaci zlepšovat se, abych nemusela tolik běhat," dodala Vrzalová se širokým úsměvem.

V Ostravě sledoval její závod s napětím i kolega z reprezentace Jakub Holuša, který byl původně hlavní tváří mítinku, ale nakonec kvůli únavové zlomenině a těžkému zánětu kyčle vynechává celou halovou sezonu.

"Simona běžela úžasně, ale pořád si myslím, že má na čas o tři sekundy rychlejší," prohlásil halový mistr Evropy z Prahy. Problémy s kyčlemi má Holuša odmalička, zánět ho trápil už čtyřikrát v kariéře. "Vždycky jsem se z toho vylízal, teď tomu musím dát asi dva měsíce klid," měl jasno.

Mistryně světa a velká naděje. Ale lidé občas zapomínají, kolik mám let, říká Hrubá Mistryně světa a velká naděje. Ale lidé občas zapomínají, kolik mám let, říká Hrubá Čtěte zde

Juška má poslední možnost, tak dlouho ještě nečekal

Holuša na Czech Indoor Gala fandil i ostatním českým atletům, a tak viděl mimo jiné i nepovedené představení dálkaře Radka Jušky. Ten se ani na pátý pokus nepřiblížil limitu pro Glasgow, který činí 7,90 metru. V Ostravě dokonce pětadvacetiletý atlet nezapsal jediný platný pokus.

"Jsem z toho nervózní, ale doteď mě mrzelo, že jsem neměl ani náznaky. V Ostravě to konečně jelo podle představ, asi se ukázala rychlost, jenže bohužel jsem přešlápl," hodnotil zklamaně rodák za Staroviček. V neděli bude mít na mistrovství republiky poslední šanci kvalifikační limit zdolat.

Raritní zápis se šesti křížky zažil poprvé v kariéře. "Jeden pokus jsem si radši ani nenechal změřit. Ještě se mi nestalo, abych na limit tak dlouho čekal. Snad to vyjde v neděli," věřil Juška.

Právo startovat na evropském šampionátu ve Skotsku má 25 českých atletů. O zbylá místa se bude bojovat na víkendovém mistrovství republiky. HME v Glasgow přijde na řadu od 1. do 3. března.

Od zpráv zpět na tartan. V desetiboji jedete pořád na hraně zranění, vypráví Šebrle Od zpráv zpět na tartan. V desetiboji jedete pořád na hraně zranění, vypráví Šebrle Čtěte zde
reklama