Dálkař Juška ve finále zklamal. Skok dlouhý přes osm metrů stačil jen na desáté místo

Aktualizováno 5. 8. 2017 23:37
Čech nedokázal zopakovat skvělý výkon z páteční kvalifikace a ve finále MS skončil už po třech úvodních pokusech.
Radek Juška.
Radek Juška. | Foto: Reuters

Londýn - Český dálkař Radek Juška nedokázal na mistrovství světa v Londýně ve finále zopakovat skvělý výkon z páteční kvalifikace. Ani jeden ze tří pokusů nebyl podle jeho představ, neprošel do užšího finále a 802 centimetrů z druhé série stačilo jen na desáté místo. Na medaili by přitom potřeboval skok na úrovni svého českého rekordu 829 cm.

Juška si o jednu příčku vylepšil umístění z minulého šampionátu v Pekingu, ale po pátku mířil výš.

Z finálového vystoupení měl proto smíšené pocity. "Je mi to trošku líto, že to bylo až desáté místo. Jinak zase na druhou stranu spokojený jsem, že jsem aspoň předvedl dalších osm metrů," řekl po finále. Neočekával, že se bude skákat tak daleko. Na postup do užšího finále bylo potřeba alespoň 817 centimetrů. "Čekal jsem, že do osmičky bude maximálně osm pět, něco takového," poznamenal český dálkař.

Zlato získal suverénní lídr letošních tabulek Jihoafričan Luvo Mayonga skokem dlouhým 848 centimetrů a skvěle završil svůj loňský návrat na dráhu po čtyřleté pauze zaviněné dopingem a problémy s drogami. Čest amerických dálkařů zachraňoval stříbrem Jarrion Lawson (844 cm) poté, co v kvalifikaci selhali olympijský vítěz Jeff Henderson i halový mistr světa Marquis Dendy.

Třetí skončil další Jihoafričan Ruswahl Samaai za 832 cm a vytlačil ze stupňů vítězů Alexandra Meňkova, mistra světa z roku 2013 a jednoho z osmi ruských atletů, kterým se vyhnula dopingová aféra a mohou v Londýně startoval v rámci nezávislé výpravy.

V hodu diskem se zlato z mistrovství světa po dvanácti letech vrací do Litvy. Nástupcem dvojnásobného olympijského vítěze Virgilijuse Alekny se stal Andrius Gudžius. Favority zaskočil ve druhé sérii, když si vylepšil osobní rekord o šedesát centimetrů a výkon 69,21 m už nikdo nepřekonal.

Šestadvacetiletý Gudžius o dva centimetry předstihl lídra letošních tabulek Švéda Daniela Stahla, který jako jediný letos přehodil 70 metrů. Bronz získal překvapivě Američan Mason Finley. Němec Robert Hartig, který před pěti lety v Londýně získal olympijské zlato, vyšel naprázdno, stejně jako obhájce titulu Polák Piotr Malachowski.

Běh žen na 10.000 m vyhrála v sólovém závodě světová rekordmanka a olympijská vítězka z Ria de Janeiro Almaz Ayanaová z Etiopie. Už v polovině trati utekla soupeřkám a v cíli měla více než třičtvrtěminutový náskok. Definitivně tak převzala štafetu nejlepší světové vytrvalkyně od své krajanky Tiruneš Dibabaové, která desítku vyhrála třikrát na MS a dvakrát na olympiádě. Dnes svou kariéru ve 32 letech uzavřela stříbrnou medailí.

Eliška Klučinová je po prvním dnu sedmiboje sedmá, po třech disciplínách figurovala dokonce na pátém místě. Kateřině Cachové patří 21. příčka. Obě se musely vypořádat s dešťovou přeháňkou při výšce. "Bylo nepříjemné, že na 189 začala najednou z ničeho nic nějaká vichřice. Chvíli teplo, chvíli zima. No, bylo to takový zvláštní," popisovala Klučinová, která dnes byla spokojená nejvíce s koulí. "Bylo to náročné," doplnila Cachová, kterou naopak koule zradila.

Klučinovou v neděli čeká při oštěpu další zkouška operovaného ramena. Cítí se podobně jako před vícebojem v Kladně. Pořád se nemůže dostat přes 40 metrů. Plánuje si vzít prášek proti bolesti. "Teď nemám co ztratit. Mělo by to být zdravý, a když se tam urvou srůsty, tak to bude akorát pro dobrou věc," řekla.

Vede Němka Carolin Schäferová, která po běhu na 200 metrů předstihla do té doby suverénní Belgičanku Nafissatou Thiamovou.