reklama

Perkovičové vzala naději na sedmý diamant diskařka z Kuby

Yaimé Pérezová. Yaimé Pérezová. autor: Reuters
Osmadvacetiletá Chorvatka obsadila ve finále Diamantové ligy v Bruselu třetí příčku.

Brusel - Nadvláda diskařky Sandry Perkovičové v atletické Diamantové lize po šesti triumfech za sebou skončila. Osmadvacetiletá Chorvatka v dnešním finále v Bruselu obsadila třetí příčku poté, co ji dvě soupeřky přehodily v závěrečné sérii. Vyhrála Kubánka Yaimé Pérezová.

Sprinterům jasně vládl Američan Christian Coleman, který se blýskl nejrychlejší stovkou sezony 9,79 sekundy. Osmnáctiletý Etiopan Selemon Barega se stal čtvrtým nejrychlejším běžcem historie na 5000 m.

Perkovičová po pátých pokusech vedla výkonem 64,31 metru z první série. Tento hod, který byl zhruba o sedm metrů kratší než její letošní maximum, ale nakonec na zisk dalšího diamantu nestačil. Nejprve ji o 34 centimetrů přehodila Brazilka Andressa de Moraisová (64,65) a pak se do čela dostala Pérezová, která přesně trefila hranici 65 metrů.

Dvojnásobná olympijská vítězka Perkovičová měla ještě šanci odpovědět, ale ani poslední ranou se nezlepšila. Poprvé od roku 2012 tak Diamantovou ligu nevyhrála. Podepsaly se na tom i její zdravotní problémy. "Před pěti dny jsem dostala chřipku. Myslela jsem si, že tady nebudu moci závodit," prozradila. Zkritizovala současný formát soutěže, který platí od loňska. "Tohle je moje osmé finále, sedm z nich jsem vyhrála. Ale Diamantová liga by se neměla rozhodovat v jednom finále."

Pérezová svému triumfu nemohla uvěřit. "Jsem naprosto v šoku. Když jsem se posledním pokusem dostala do vedení, pořád jsem si myslela, že prohraju, protože Sandra ještě měla jeden pokus. Je to jednoznačně největší vítězství mé kariéry," radovala se kubánská diskařka.

Rostoucí formu v závěru sezony potvrdil vicemistr světa Coleman, který si na stovce vylepšil osobní rekord na 9,79 a jako první sprinter se letos dostal pod 9,8. "Získal jsem trofej, po které všichni v této sezoně toužili," radoval se. Druhý skončil jeho krajan Ronnie Baker (9,93), třetí místo obsadil Jamajčan Yohan Blake (9,94).

Z bílé stopy pro maratonský cenný kov. České medaile jsou v Berlíně vyhrazeny jen ženám Z bílé stopy pro maratonský cenný kov. České medaile jsou v Berlíně vyhrazeny jen ženám Prohlédněte zde

Na pětce zaběhl fantastický čas 12:43,02 mladičký Etiopan Barega. Talentovaný vytrvalec, který má ze závodu na 3000 metrů halové světové stříbro z letošního Birminghamu a v červnu vyhrál nemistrovskou trojku na Zlaté tretře, se postaral o nejrychlejší čas od roku 2005.

V historických tabulkách se zařadil hned za Kenenisu Bekeleho, Haileho Gebrselassieho a Daniela Komena. "Přijel jsem si pro vítězství a vůbec jsem nepřemýšlel o čase, ale nějak se to všechno sešlo. Publikum bylo skvělé, bylo to bláznivé. A taky dráha je tady rychlá," vykládal.

Hned dva diamanty letos získala Kolumbijka Caterine Ibargüenová. Ve čtvrtek v Curychu vyhrála trojskok, který je její hlavní disciplínou, po bleskovém přesunu do Bruselu dnes nenašla přemožitelku ani v doplňkové dálce. Ve čtvrté sérii skočila 680 centimetrů a zvítězila o deset centimetrů před Britkou Sharou Proctorovou. Stala se první atletkou, které se v technických disciplínách takový double povedl.

V očekávaném tyčkařském souboji se nedařilo hrdinovi ME Švédovi Armandu Duplantisovi, který překonal maximálně 568 centimetrů. Po dvou vynechaných výškách pak na 583 neuspěl a skončil sedmý. Díky výkonu 593 centimetrů vyhrál vicemistr Evropy Timur Morgunov z Ruska. Navázal tak na středeční triumf v předprogramu mítinku v Curychu.

Ve finálovém programu Diamantové ligy v Bruselu žádný český atlet nestartoval. V doplňkové výšce, kterou vyhrála domácí vícebojařka Naffisatou Thiamová (189), skončila čtvrtá Michaela Hrubá (187) a pátá Nikola Strachová (178).

reklama