Oštěpařka Ogrodníková, diskařka Staňková a půlkař Hodboď na ME postupují

9. 8. 2018 12:30
Česká reprezentantka se přiblížila svému letošnímu maximu a ve finále chybět nebude.
Eliška Staňková
Eliška Staňková | Foto: Ivana Roháčková

Berlín - Česká diskařka Eliška Staňková postoupila na mistrovství Evropy v Berlíně do finále výkonem 57,81 m. V rozběhu na 800 m si vedl skvěle půlkař Lukáš Hodboď. Dravým finišem vybojoval třetí postupové místo a časem 1:46,50 si zlepšil loňský osobní rekord o 48 setin sekundy. Filip Šnejdr doběhl v dalším rozběhu šestý za 1:48,70 a byl vyřazen.

Třiatřicetiletá Staňková při svém čtvrtém startu na mistrovství Evropy by ke splnění kvalifikačního limitu 58,50 potřebovala překonat své letošní maximum. Předepsanou délku však zvládlo jen sedm diskařek, a tak česká reprezentantka bezpečně postoupila do sobotního finále z devátého místa. "Jsem nadšená. Celý rok hážu daleko na tréninku, ale nepředváděla jsem to v závodě," řekla Staňková.

Po druhém pokusu si byla jistá, že jí to bude na třetí finále na ME za sebou stačit. "Také ten poslední hod už byla trošku ztráta koncentrace, trochu chybička. Pak jsem byla trochu v nervech, protože trenér mi řekl, že jsem sedmá mezi všema a háže celá skupina, ale je to tam," dodala.

Nejdelší hod 64,54 m předvedla Chorvatka Sandra Perkovičová, usilující o páté zlato na mistrovství Evropy v řadě, což se v jedné disciplíně ještě nikomu nepovedlo.

Oštěpařka Nikola Ogrodníková na mistrovství Evropy v Berlíně bez problémů postoupila do pátečního finále hodem z druhé série dlouhým 61,27 m.

Sedmadvacetiletá Ogrodníková přijela do Berlína s přáním potvrdit formu, která jí vynesla tři medailová umístění v Diamantové lize. První pokus odhodila daleko před čárou a oštěp se zapíchl pod šedesátimetrovou hranicí. Druhý hod už byl v pořádku a 61,27 m znamenalo postup. Irena Šedivá se představí ve druhé kvalifikační skupině.

Jen čtyři půlkaři běželi v rozbězích rychleji než dvaadvacetiletý rodák z Nymburka Hodboď. Už před rozběhem si věřil na přímý postup a podle stanovené taktiky se od začátku držel v popředí. "Já jsem těch taktických závodů moc nešel, tak jsem se bál jít někde zezadu, abych se tam moc nepokopal. Bohužel mě tam zavřeli a neměl jsem kudy se protlačit. Dlouho jsem hledal skulinku, kudy bych mohl běžet. Nakonec se to trošku otevřelo, tak jsem do toho šlápnul a stačilo to na postup," popisoval novinářům.

Věří, že ani v semifinále nemusí být bez šance. "Rezervy tam pořád ještě byly a cítím, že bych mohl běžet ještě rychleji," dodal.

Nejlepší čas 1:46,31 zaběhl velký favorit Polák Adam Kszczot, který tuto trať vyhrál na dvou předchozích evropských šampionátech a má i dvě stříbra z mistrovství světa.