reklama

Famózní finiš Holuši stačil na páté místo, vyhrál Keňan Manangoi

Jakub Holuša předvedl skvělou stíhací jízdu. Jakub Holuša předvedl skvělou stíhací jízdu. autor: Reuters
Medaile nebyla daleko. Český mílař Jakub Holuša si doběhl na mistrovství světa v Londýně na trati 1500 m pro skvělé páté místo. V cílové rovince ale předvedl parádní sprint a cenný kov byl blízko.

Londýn - Český mílař Jakub Holuša doběhl na mistrovství světa v Londýně ve svém prvním velkém finále na 1500 m na pátém místě. Dvojnásobný triumf slaví Keňané, vyhrál lídr letošních tabulek Elijah Manangoi v čase 3:33,61 před Timothym Cheruiyotem.

Česko má kompletní sadu oštěpařských medailí, v pořadí národů zůstali těsně za top10 Česko má kompletní sadu oštěpařských medailí, v pořadí národů zůstali těsně za top10 Prohlédněte zde

Holuša byl teprve druhým Čechem, který se v této disciplíně dostal do finále MS po Janu Kubistovi v roce 1983. Už postup mezi nejlepší pro něj byl životním úspěchem, ale ani ve finále nebyl bez šance a skvělým finišem se prodral na páté místo v čase 3:34,89.

"Včera bych to bral všema dvaceti, ale dnes jsem malinko zklamaný, protože medaili bral Evropan. Ale pátý místo je skvělý, kdo by to čekal. Je to ohromný úspěch a je to krásný výsledek," hodnotil své vystoupení.

Trojice Keňanů, kteří tuto trať umějí hluboko pod tři a půl minuty, začala v polovině závodu zrychlovat a Holuša se s nimi neudržel. Ale už v semifinále ukázal, že má vynikající závěr, a dnes to zopakoval. V cílové rovince předbíhal jednoho soupeře za druhým, daleko za sebou nechal i trojnásobného mistra světa Asbela Kipropa z Keni.

Kdyby byl závod o něco delší, mohl český běžec útočit i na medaili. Po stříbru na loňském halovém mistrovství světa v Portlandu ukázal, že se může měřit s nejlepšími mílaři i pod otevřeným nebem.

V běhu žen na 5000 metrů na mistrovství světa v Londýně zvítězila Hellen Obiriová z Keni v čase 14:34,86. Ve velkém souboji připravila obhájkyni titulu a vítězku desítky Almaz Ayanaovou z Etiopie o double.

Zatímco běh na 10.000 m byl velkým sólem světové rekordmanky Ayanaové, na poloviční trati se na ni jako stín nalepila Obiriová, držitelka letos nejlepšího času. Uprostřed posledního kola šla nezadržitelně do čela a v cíli měla více než pětisekundový náskok. Bronz si odveze Sifan Hassanová z Nizozemska jako náplast na zklamání z patnáctistovky, v níž byla největší favoritkou.

Běh na 800 m vyhrála podle očekávání Caster Semenyaová z Jihoafrické republiky v nejlepším čase roku 1:55,16. Zopakovala triumf z MS v Berlíně v roce 2009 a z loňské olympiády v Riu de Janeiro.

Henriquesová vytvořila první světový rekord na MS, Drahotová dvacítku vzdala Henriquesová vytvořila první světový rekord na MS, Drahotová dvacítku vzdala Čtěte zde

Po patnáctistovce, kde začala finišovat příliš pozdě a stačilo to jen na bronz, tentokrát nastoupila včas a soupeřky jen přihlížely. Rychleji na MS dokázala běžet jen Jarmila Kratochvílová při premiéře šampionátu v roce 1983 v Helsinkách.

Chorvatská diskařka Sandra Perkovičová letos jako jediná přehodila sedmdesátimetrovou hranici a v Londýně to zopakovala v druhém pokusu. Dvojnásobná olympijská vítězka a mistryně světa z roku 2013 z Moskvy hodem dlouhým 70,31 m způsobila, že dál se bojovalo jen o stříbro.

To si odveze Australanka Dani Stevensová, která po dlouhé době navázala na titul z roku 2009. Své letošní maximum zlepšila v poslední sérii na 69,64 m. Třetí skončila osmatřicetiletá Francouzka Mélina Robertová-Michonová, držitelka stříbra z Ria de Janeiro. Obhájkyně titulu Denia Caballerová z Kuby zůstala bez medaile.

Štafetu žen na 4×400 m vyhrály s velkým náskokem Američanky v čase 3:19,02. Allyson Felixová, běžící na druhém úseku, získala jedenácté zlato a celkově šestnáctou medaili a jako nejúspěšnější atletka historie MS předstihla i Usaina Bolta.

Čeští oštěpaři nedopustili německou nadvládu, takhle Vadlejch s Frydrychem atakovali devadesátku Čeští oštěpaři nedopustili německou nadvládu, takhle Vadlejch s Frydrychem atakovali devadesátku Prohlédněte zde

Téměř šestisekundový náskok před stříbrnou domácí štafetou nemá v historii šampionátů obdoby. Jamajská černá série měla další pokračování. Obhájkyně titulu skončily kvůli svalovému zranění McLaughlinové-Whilbyové už na druhém úseku.

Poslední zlato na šestnáctém atletickém mistrovství světa získala čtvrtkařská štafeta Trinidadu a Tobaga v čase 2:58,12. Američané po šesti výhrách v řadě mají jen stříbro a poté, co vyšli naprázdno na individuální čtvrtce, museli v této své parádní disciplíně spolknout další hořkou pilulku.

Favorizovaní Američané dlouho vedli, ale v cílové rovince posledního úseku byl nejrychlejší Lalonde Gordon z Trinidadu. Na pásce byl o 49 setin dříve než americký finišman Fred Kerley. Třetí doběhli Britové, kteří o víkendu díky čtyřem medailím ve štafetách výrazně vylepšili svou do té doby hodně skromnou bilanci.

reklama