Hejnová zahájila pouť za obhajobou výhrou v rozběhu, dále prošla také Rosolová

Aktualizováno 7. 8. 2017 22:24
Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová postoupily na trati 400 metrů s překážkami z rozběhu do semifinále. Obhájkyně mistrovského titulu z dvou posledních šampionátů Hejnová svůj běh vyhrála v čase 55,05, Rosolová byla čtvrtá.
Zuzana Hejnová postoupila po vítězství v rozběhu do semifinále.
Zuzana Hejnová postoupila po vítězství v rozběhu do semifinále. | Foto: Reuters

Londýn - Obě české překážkářky postoupily na mistrovství světa v Londýně hladce do úterního semifinále na 400 m překážek. Obhájkyně titulu Zuzana Hejnová svůj rozběh vyhrála s vypuštěným závěrem za 55,05 sekundy, Denisa Rosolová byla díky výbornému finiši třetí ve svém letošním maximu 55,41.

Rosolová měla ve svém rozběhu olympijskou vítězku Američanku Dalilah Muhammadovou, ale nenechala se strhnout jejím tempem a zřejmě pod dojmem nedávných zdravotních problémů začala hodně opatrně. V závěru však měla hodně sil a bezpečně obsadila třetí ze čtyř postupových míst.

"S trenérkou jsme si řekly, ať nepřepálím a běžím rozvážně, ale asi jsem to rozvážnila až moc. Tak jsem to musela hodně stahovat, ale v konci jsem síly měla, což je dobře," řekla Rosolová. Letošní nejlepší výkon z ME družstev v Lille zlepšila o 18 setin. O svém postupu ani před závodem, ani v jeho průběhu vůbec nepochybovala.

Dvojnásobná mistryně světa Hejnová běžela naplno naopak první polovinu trati, kdy si zkoušela rytmus mezi překážkami. Pak už viditelně zvolnila, přesto byla v cíli první před stříbrnou z Ria de Janeiro Sarou Petersenovou z Dánska. "Docela to bylo snadný. Běžela jsem do třístovky, pak už jsem si to hlídala na obrazovce, takže jsem pošetřila nějaké síly," pochvalovala si.

Jihoafričan Wayde van Niekerk udělal další krok k vytouženému double na 200 a 400 m, což na světovém šampionátu dokázal jen Američan Michael Johnson v roce 1995. Po nedělním postupu do finále čtvrtky dnes hladce vyhrál svůj rozběh na poloviční trati. Stejný plán měl Isaac Makwala z Botswany, autor letos nejrychlejšího času 19,77, ale nakonec dal přednost delší trati a k rozběhu dvoustovky nenastoupil.

Sedmnáctimetrový limit splnili jen tři trojskokani, na finále tak stačil i výkon o 34 centimetrů horší. Olympijský vítěz Američan Christian Taylor však předepsanou délku splnil hned prvním pokusem a potvrdil, že chce v Londýně útočit na světový rekord 18,29 m, který přesně před 22 lety vytvořil Brit Jonathan Edwards.

Do finále na 400 m překážek postoupil s nejlepším časem 48,35 Američan Kerron Clement. Olympijský vítěz bude bojovat o své třetí zlato z mistrovství světa, na třech předchozích šampionátech však vyšel naprázdno, naposledy se radoval před osmi lety v Berlíně. Jeho krajanka Alyson Felixová, vůbec nejúspěšnější atletka historie MS, bude ve finále hladké čtvrtky usilovat už o desáté zlato a celkově čtrnáctou medaili.