reklama

Hejnová zahájila pouť za obhajobou výhrou v rozběhu, dále prošla také Rosolová

Zuzana Hejnová postoupila po vítězství v rozběhu do semifinále. Zuzana Hejnová postoupila po vítězství v rozběhu do semifinále. autor: Reuters
Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová postoupily na trati 400 metrů s překážkami z rozběhu do semifinále. Obhájkyně mistrovského titulu z dvou posledních šampionátů Hejnová svůj běh vyhrála v čase 55,05, Rosolová byla čtvrtá.

Londýn - Obě české překážkářky postoupily na mistrovství světa v Londýně hladce do úterního semifinále na 400 m překážek. Obhájkyně titulu Zuzana Hejnová svůj rozběh vyhrála s vypuštěným závěrem za 55,05 sekundy, Denisa Rosolová byla díky výbornému finiši třetí ve svém letošním maximu 55,41.

Česko má kompletní sadu oštěpařských medailí, v pořadí národů zůstali těsně za top10 Česko má kompletní sadu oštěpařských medailí, v pořadí národů zůstali těsně za top10 Prohlédněte zde

Rosolová měla ve svém rozběhu olympijskou vítězku Američanku Dalilah Muhammadovou, ale nenechala se strhnout jejím tempem a zřejmě pod dojmem nedávných zdravotních problémů začala hodně opatrně. V závěru však měla hodně sil a bezpečně obsadila třetí ze čtyř postupových míst.

"S trenérkou jsme si řekly, ať nepřepálím a běžím rozvážně, ale asi jsem to rozvážnila až moc. Tak jsem to musela hodně stahovat, ale v konci jsem síly měla, což je dobře," řekla Rosolová. Letošní nejlepší výkon z ME družstev v Lille zlepšila o 18 setin. O svém postupu ani před závodem, ani v jeho průběhu vůbec nepochybovala.

Dvojnásobná mistryně světa Hejnová běžela naplno naopak první polovinu trati, kdy si zkoušela rytmus mezi překážkami. Pak už viditelně zvolnila, přesto byla v cíli první před stříbrnou z Ria de Janeiro Sarou Petersenovou z Dánska. "Docela to bylo snadný. Běžela jsem do třístovky, pak už jsem si to hlídala na obrazovce, takže jsem pošetřila nějaké síly," pochvalovala si.

Jihoafričan Wayde van Niekerk udělal další krok k vytouženému double na 200 a 400 m, což na světovém šampionátu dokázal jen Američan Michael Johnson v roce 1995. Po nedělním postupu do finále čtvrtky dnes hladce vyhrál svůj rozběh na poloviční trati. Stejný plán měl Isaac Makwala z Botswany, autor letos nejrychlejšího času 19,77, ale nakonec dal přednost delší trati a k rozběhu dvoustovky nenastoupil.

Šafránková dosáhla v kladivu na skvělé osmé místo, páté velké zlato má Wlodarczyková Šafránková dosáhla v kladivu na skvělé osmé místo, páté velké zlato má Wlodarczyková Čtěte zde

Sedmnáctimetrový limit splnili jen tři trojskokani, na finále tak stačil i výkon o 34 centimetrů horší. Olympijský vítěz Američan Christian Taylor však předepsanou délku splnil hned prvním pokusem a potvrdil, že chce v Londýně útočit na světový rekord 18,29 m, který přesně před 22 lety vytvořil Brit Jonathan Edwards.

Do finále na 400 m překážek postoupil s nejlepším časem 48,35 Američan Kerron Clement. Olympijský vítěz bude bojovat o své třetí zlato z mistrovství světa, na třech předchozích šampionátech však vyšel naprázdno, naposledy se radoval před osmi lety v Berlíně. Jeho krajanka Alyson Felixová, vůbec nejúspěšnější atletka historie MS, bude ve finále hladké čtvrtky usilovat už o desáté zlato a celkově čtrnáctou medaili.

reklama