reklama

Hejnová těsně před třicítkou razantně změnila přípravu a věří, že ještě neřekla poslední slovo

Zuzana Hejnová s trenérem Falkem Balzerem Zuzana Hejnová s trenérem Falkem Balzerem autor: Global Sports
Atletka Zuzana Hejnová se těsně před třicátými narozeninami rozhodla pro razantní změnu v přípravě. Za tréninkem a trenérem Falkem Balzerem dojíždí do Německa.

Praha - Zuzana Hejnová zažívá nedlouho před třicátými narozeninami razantní změnu ve sportovním životě. Má za sebou měsíc tréninku na sezonu, v níž chce zaútočit na třetí titul mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek. Přípravu absolvuje v Německu u trenéra Falka Balzera a zatím si novinku chválí. Nevyloučila, že bude v halové sezoně startovat na mistrovství Evropy na začátku března v Bělehradu.

Polibky Helceleta s Rosolovou i radost Špotákové. To byl Atlet roku Polibky Helceleta s Rosolovou i radost Špotákové. To byl Atlet roku Prohlédněte zde

Do městečka Hof nedaleko hranic jí to trvá tři hodiny jízdy, další zázemí včetně bydlení v penzionu má v Bad Lobensteinu další necelou půlhodinu cesty. Tam se zdržuje přes týden, na víkendy jezdí domů. "Vypadá to dobře, cítím se hrozně dobře. Je to tím, že to je změna, nová motivace. Baví mě to zase, věřím tomu, že to bude ku prospěchu," řekla novinářům na sobotním vyhlášení ankety Atlet roku, v níž byla čtvrtá stejně jako na olympijských hrách v Riu.

Rozchod s trenérem po olympiádě

Po olympiádě se rozešla s trenérem Daliborem Kupkou a hledala nového kouče. V Čechách se jí nikdo nezamlouval, sáhla tak do zahraničí. Prvním kontaktem byla Anja Rückerová, stříbrná čtvrtkařka z MS 1999, jejíž životní partner Balzer, vicemistr Evropy na 110 metrů překážek z roku 1998, je trenérem. Podle dohody je Hejnová v Německu vždy ve dvoutýdenních cyklech.

"Není to zas tak daleko, mám volné víkendy, vždy jezdím nabrat síly domů," vyprávěla. Užívá si tak volna, které dřív neměla, neboť trénovala vždy i v sobotu. "Za volnou neděli se člověk moc nevzpamatuje do dalšího týdne. Ty dva dny jsou znát, celý týden mám víc energie, už nejsem nejmladší, potřebuju víc odpočívat," podotkla Hejnová s úsměvem. "V Německu mám větší klid než v Praze," doplnila.

Balzer má za sebou dopingový prohřešek

Falk Balzer, nový trenér Zuzany Hejnové, na sklonku kariéry dopoval. V lednu 2001 byl pozitivně testován na užití anabolického steroidu nandrolon, za což obdržel dvouletý trest od Německé atletické federace. "Nijak jsem to neřešila. Je to minulost a takových lidí a trenérů je nespočet," nevzrušil tento fakt Hejnovou.

Trénink je ale diametrálně odlišný od toho, na který byla zvyklá. Na podzim vždy běhala objemové úseky, nyní však nezvykle obouvá i tretry a piluje starty a rychlost. Hejnová tomuto postupu věří. "Ze začátku jsem měla pochyby. Je to zvláštní, že teď běhám v tretrách. Nicméně je to neobvyklé jen v Evropě, v zámoří se takhle trénuje a někteří už touhle dobu závodí," upozornila Hejnová.

Trénink v tretrách už v zimě

Věří, že i přes pokročilejší atletický věk zrychlí a to bude její hlavní síla. "Ten systém není nic neobvyklého. Když teď běhám poměrně rychle, tak když poběžím v teple a v jiném období, tak budu ještě rychlejší," doufala. Nepodceňuje ani rychlostní vytrvalost. "To je trochu moje slabší stránka, takže se na to také zaměřujeme, tak to snad bude dobré," přála si.

Špotáková trumfla Fibingerovou. Poosmé vyhrála anketu Atlet roku Špotáková trumfla Fibingerovou. Poosmé vyhrála anketu Atlet roku Čtěte zde

I proto, že piluje rychlost, starty a běhá v tretrách, chce závodit v hale na trati 60 metrů překážek. Určitě si zaběhne i hladkou čtyřstovku, a pokud splní limit, je pravděpodobné, že pojede na HME do Bělehradu. "Trenér to nechá na mně, jestli čtyřstovku poběžím, ale já bych si ji ráda zaběhla třeba na mistrovství republiky," plánovala.

K HME se ale upínat nebude. "Ale není to úplně nereálné, nevylučuji to. Na čtyřstovce by to asi bylo snazší, ale prioritní je léto," doplnila, ale přiznala, že přípravu na hlavní sezonu ještě vůbec naplánovanou nemá. "Uvidíme, jak se to vyvine," dodala.

reklama