reklama

Je to Hejnová, ne avatar. Odvolací soud dal ve sporu o známku za pravdu atletce

Zuzana Hejnová Zuzana Hejnová autor: Ivana Roháčková / ASC Dukla
Na známce vydané k olympijským hrám v Riu de Janeiro v roce 2016 je podle odvolacího pražského městského soudu vyobrazena dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová.

Soud ale dnes nezačal rozhodovat o tom, zda má za zveřejnění podoby na známce nárok na odškodnění od České pošty. Stranám dal ještě prostor se spolu dohodnout. Jednání nařídil na 11. června.

Hejnová - známka Je to Zuzana Hejnová, či ne? Otázka za milion Foto: ČTK

Hejnová po České poště žádá 900.000 korun za bezdůvodné obohacení. Dalších 150.000 korun chce za nemajetkovou újmu.

Obvodní soud pro Prahu 1 loni v červnu konstatoval, že fotografie atletky sice posloužila jako vzor pro známku, její rysy ale autor změnil, zůstala pouze silueta a nedošlo k zásahu do osobnostních práv. Nárok na odškodnění proto zamítl.

Odvolací soud má ale podle předsedkyně senátu Veroniky Křesťanové na případ jiný názor. "Máme za to, že na té známce je zachycena podobizna žalobkyně," prohlásila soudkyně.

Podle ní se autorovi, akademickému malíři Milanu Jarošovi, nepovedlo vymazat atletčiny rysy tak, aby z ní zůstalo zobrazení anonymní překážkářky.

"Být na známce považujeme za věc, která je skutečně poctou," dodala předsedkyně odvolacího senátu. Česká pošta svým tvrzením, že je na ní fiktivní sportovkyně, tuto čest Hejnové odpírá.

Křesťanová ale zároveň upozornila, že se za tuto poctu významným lidem neplatí. Doporučila tak Hejnové část žaloby týkající se bezdůvodného obohacení stáhnout.

Výstřih Plíškové ze Slavíků i Ledecká v průhledném. Tak to sluší českým sportovkyním Výstřih Plíškové ze Slavíků i Ledecká v průhledném. Tak to sluší českým sportovkyním Prohlédněte zde

"Už to, co soud řekl, je pro nás satisfakce," reagoval atletčin právní zástupce Jakub Kadlec. Také Hejnová byla ráda, že jí dal soud za pravdu. "Vždy jsem říkala, že na známce jsem já. A kdyby to říkala i pošta, tak by to pro mě čest byla. Takhle ale hraje pošta roky nedůstojnou hru na schovávanou. Pozve mě na představení známky a pak tvrdí, že na známce je anonymní avatar," uvedla ve vyjádření pro ČTK.

Právník se s ní plánoval poradit ohledně dalšího postupu. Je ale připraven s Českou poštou jednat například o omluvě nebo částce za nemajetkovou újmu, kterou jí firma podle soudu opravdu způsobila. "Znovu říkám, že případné odškodné věnuji na sportování dětí," dodala dnes Hejnová.

Právní zástupce České pošty se k věci nevyjádřil, o dalším postupu musí rozhodnou podle něj firma. Pošta od počátku jakýkoli nárok sportovkyně odmítá. Tvrdí, že na známce není.

Česká pošta vydala k olympiádě a paralympiádě v Riu de Janeiro v létě 2016 dvě speciální známky. Obě pocházely z dílny Milana Jaroše. Známek zobrazujících překážkový běh nechala firma vytisknout 500.000.

Hejnová získala titul mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek v letech 2013 a 2015. Ze stejné disciplíny má také bronzovou medaili z olympiády v Londýně v roce 2012.

Mezi atlety to jiskří, pozadu nejsou ani biatlonistky. To jsou české sportovní páry Mezi atlety to jiskří, pozadu nejsou ani biatlonistky. To jsou české sportovní páry Prohlédněte zde
reklama