Jepkosgeiová ozdobila Pražský půlmaraton světovým rekordem

1. 4. 2017 11:20
Keňanka Joyciline Jepkosgeiová se na Pražském půlmaratonu jako první běžkyně v historii se dostala pod hranici jedné hodiny a pěti minut.
Keňanka Joyciline Jepkosgeiová překonala 1. dubna na Pražském půlmaratonu světový rekord, vyhrála v čase 1:04:52. Jako první žena se dostala pod hranici 1:05. | Foto: ČTK

Praha - Na Pražském půlmaratonu padl světový rekord. Závod žen vyhrála Keňanka Joyciline Jepkosgeiová v čase 1:04:52 a jako první běžkyně v historii se dostala pod hranici jedné hodiny a pěti minut. Dosavadní rekord, který letos v únoru ve Spojených arabských emirátech zaběhla její krajanka Peres Jepchirchirová, překonala o 14 sekund.

Závod mužů vyhrál s minutovým náskokem Tamirat Tola v čase 59:37, nejlepším českým běžcem byl Jiří Homoláč v osobním rekordu 1:03:23. Eva Vrabcová tentokrát na český rekord Aleny Peterkové z roku 1994 nezaútočila, časem 1:11:46 za ním zaostala o 44 sekund.

Třiadvacetiletá Jepkosgeiová porazila o půl minuty loňskou vítězku Violah Jepchumbaovou, i ta se dostala hluboko pod osobní maximum a dosavadní pražský traťový rekord 1:05:51. Vítězka zároveň stanovila nové nejlepší světové časy na silničních pěti (14:53), deseti (30:05), patnácti (45:37) i dvaceti kilometrech (1:01:25).

"Jsem šťastná, nemůžu tomu uvěřit. Chtěla jsem si jen zlepšit osobní rekord, rozhodně jsem nečekala, že poběžím tak rychle. Všechno mi tady vyšlo, je to skvělý výkon," řekla České televizi Jepkosgeiová, která v únoru v Emirátech dosáhla času 1:06:08 a v historických tabulkách s ním dosud byla sedmá.

Tvrdila, že o rekordně rychlém tempu na trati ani nevěděla. "Zjistila jsem to až před cílem. Naběhla jsem na cílový modrý koberec a v tu chvíli jsem viděla čas. Na trati jsem si neuvědomovala, že běžím na takhle dobrý čas," prohlásila Jepkosgeiová, druhá ze zářijové pražské Grand Prix na 10 kilometrů, kde prohrála právě s Jepchumbaovou.

Tola, bronzový medailista z olympijské desítky v Riu, narušil nadvládu keňských běžců, kteří v Praze nevyhráli jen čtyřikrát. Od soupeřů se odpoutal už na desátém kilometru a poprvé v kariéře se dostal pod hodinu. "Teplejší počasí mi vůbec nevadí. Podobné bylo i v úvodu roku v Dubaji, kde jsem vyhrál maraton," řekl.

Spokojeností zářil i Homoláč, třebaže před závodem uvažoval o čase pod 63 minut. Osobní rekord 1:03:50 z loňského roku vylepšil o 27 vteřin. Dva a půl měsíce před závodem strávil Homoláč tréninkem v nadmořské výšce 2400 metrů v Keni, odkud se vrátil ve čtvrtek po 28 hodinách cesty.

"Jsem sice trochu unavený, ale ten přechod jsem zvládl velmi dobře. Běželo se mi fantasticky, s novým osobákem o půl minuty naprostá spokojenost," řekl nejlepší domácí závodník. Druhý Čech Vít Pavlišta na něj ztratil přes tři minuty.

Naopak Vrabcovou dosažený čas trochu mrzel. "Po viróze mám sice naběháno o něco míň, ale na to se vymlouvat nemůžu. Začátek jsem přepálila, první kilometry za 3:05, to je opravdu moc. Musím začít běhat trochu jinak," uvedla Vrabcová, která loni doběhla do cíle u Rudolfina v čase 1:11:06.

Pražský půlmaraton:

Muži: 1. Tola (Etiop.) 59:37, 2. Tanui 1:00:38, 3. Yegon 1:00:41, 4. Kipyego 1:00:47, 5. Koech 1:01:00, 6. Kipyatich (všichni Keňa) 1:01:03, …17. Homoláč 1:03:23, 23. Pavlišta 1:06:34, 25. Janů 1:07:54, 28. Vaš 1:08:13, 31. Kreisinger (všichni ČR) 1:09:10.

Ženy: 1. Jepkosgeiová 1:04:52 - světový rekord, 2. Jepchumbaová 1:05:22, 3. Chemutaiová 1:06:58, 4. Aiyabeiová 1:07:50, 5. Chesirová (všechny Keňa) 1:07:51, 6. Hasayová (USA) 1:07:55, …11. Vrabcová 1:11:45, 15. Jíšová 1:18:51, 16. Rychnovská 1:20:15, 17. Havránková 1:21:11, 18. Lajdová (všechny ČR) 1:21:51.