reklama

Konec oregonského projektu. Vaz mu zlomila kauza kolem potrestaného kouče

Atletický trenér Alberto Salazar Atletický trenér Alberto Salazar autor: Reuters
Elitní tréninková skupina Nike Oregon Project (NOP) končí. Deset dní po vynesení trestu nad jejím hlavním koučem Albertem Salazarem o tom rozhodla firma Nike, která ji financuje. Novou základnu teď bude muset hledat řada elitních vytrvalců včetně nizozemské hvězdy nedávného mistrovství světa Sifan Hassanové.

Americká antidopingová agentura (USADA) před necelými dvěma týdny po letitém vyšetřování potrestala Salazara čtyřletým trestem za dopingové prohřešky. Kontroverzní kouč, pod kterým se v minulosti připravoval i čtyřnásobný olympijský vítěz Mo Farah, obchodoval se zakázaným testosteronem a pomáhal některým svým svěřencům ovlivňovat antidopingové kontroly. Čtyřletý distanc dostal také endokrinolog NOP Jeffrey Brown. Sportovcům nabízel léky na štítnou žlázu kvůli snížení hmotnosti.

Nike sice hodlá podporovat Salazara při jeho odvolání, ale pokračování projektu považuje za neudržitelné. "Tahle situace společně s neustálými nepodloženými tvrzeními rozptyluje pozornost spousty atletů a znemožňuje jejich koncentraci, kterou trénink a závody vyžadují," řekl americkým médiím výkonný ředitel Nike Mark Parker.

Firma měla s tréninkovým centrem v Oregonu kontrakt na 26 let za 460 milionů dolarů (10,9 miliardy korun). V týmu je aktuálně zhruba tucet běžců. Na MS získal vedle dvojnásobné šampionky Hassanové zlato také americký půlkař Donavan Brazier. V Oregonu se připravovala také bronzová medailistka ze závodu na 5000 metrů na MS Konstanze Klosterhalfenová z Německa.

Ne všichni ale trénovali přímo pod Salazarem, některé připravoval další z koučů v této skupině Pete Julian. Nike chce všem dotčeným atletům pomoci s hledáním nového působiště.

reklama