reklama

Koulař Staněk i kladivářka Šafránková jsou ve finále, postoupil i čtvrtkař Maslák

Tomáš Staněk Tomáš Staněk autor: ČTK
V sobotu pokračuje mistrovství světa v atletice a do boje jdou další čeští atleti. Koulaři Tomáši Staňkovi stačil jediný pokus k postupu do finále, dařilo se i běžci Pavlu Maslákovi a kladivářce Kateřině Šafránkové. Šampionát začal i pro vícebojařky.

Londýn - Koulař Tomáš Staněk si na atletickém mistrovství světa v Londýně zajistil účast v nedělním finále hned prvním pokusem. Výkonem 20,76 m překonal kvalifikační limit o centimetr. Druhý český zástupce Ladislav Prášil si zapsal jen 20,04 a to na elitní dvanáctku nestačilo. Ve finále bude rovněž kladivářka Kateřina Šafránková, která sice limit nesplnila, ale výkonem 70,67 m postoupila z 11. místa.

Česko má kompletní sadu oštěpařských medailí, v pořadí národů zůstali těsně za top10 Česko má kompletní sadu oštěpařských medailí, v pořadí národů zůstali těsně za top10 Prohlédněte zde

Pavel Maslák se v běhu na 400 m mezi tři přímé postupující nevešel, ale díky svému letošnímu maximu 45,10 s se přesto kvalifikoval do nedělního semifinále.

Staněk s hodem spokojený nebyl

Na dvou předchozích světových šampionátech šestadvacetiletý Staněk dvacetimetrovou hranici nepokořil a dveře do finále pro něj zůstaly zavřené. Letošní forma s výkonem přes 22 metrů na mítinku v Schönebecku však naznačuje, že v neděli večer může bojovat o medaili.

S kvalifikačním pokusem nebyl příliš spokojen, ví, že má ještě velké rezervy. "Bohužel to nebyl ideální pokus, ale na ty se bude hrát ve finále. Naštěstí to padlo o cenťák, jsem rád, že jsem nemusel jít dva, nemusel jsem čekat. Teď odpočinout, masáž a hurá zítra na finále," řekl novinářům.

V kvalifikaci poslal skvělou vizitku soupeřům Novozélanďan Thomas Walsh. Bronzový z olympijských her v Riu de Janeiro hned prvním pokusem poslal kouli na 22,14 m, což se v žádné kvalifikaci ještě nikomu nepodařilo. Lepší výkony mají letos na kontě jen Američané Ryan Crouser a Joe Kovacs. Oba medailisté z Ria se do finále dostali, i když Kovacs limit nesplnil.

Farahova euforie, Boltovo zaváhání i suverén Juška. Takový byl první den v Londýně Farahova euforie, Boltovo zaváhání i suverén Juška. Takový byl první den v Londýně Prohlédněte zde

Maslák podal nejlepší letošní výkon

Maslák v rozběhu na 400 metrů zaběhl svůj letošní nejlepší čas 45,10 s. Zlepšil se o 32 setin ve srovnání s květnovým mítinkem v Eugene. Dvojnásobný halový mistr světa v nevýhodné deváté dráze na začátku cílové rovinky hodně ztrácel, ale ve finiši se protlačil na čtvrté místo. Na třetího Belgičana Kevina Borléeho mu v cíli scházela pouhá setina.

"Já jsem to vnímal, viděl jsem ho tam. Věděl jsem, že na něho mám, bohužel to nevyšlo o setinku," řekl český rekordman. Očekával, že jeho čas bude na postup stačit. "Myslím, že čas je dobrý, že jsem běžel kvalitně," pochvaloval si. Do semifinále půjde s 12. časem, nejrychlejší byl Isaac Makwala z Botswany za 44,55 s.

Vícebojařce Klučinové se po výšce podařila i koule. Češka je na MS sedmá Vícebojařce Klučinové se po výšce podařila i koule. Češka je na MS sedmá Čtěte zde

Kladivářka Šafránková bude v pondělí házet v prvním velkém finále. Limit 71,50 sice nesplnila, ale po dvou nepovedených pokusech hodila ve třetí sérii 70,67 m a zařadila se na páté místo. V druhé skupině ji pak překonalo šest soupeřek. "Nemůžu si být úplně jistá, ale jsem relativně spokojená. Myslím si, že to není až tak špatný hod a mohl by se tam protlačit," řekla před startem skupiny B.

"Nejsem takový drsňák, který by šel a dělal, že se o to nezajímá. Možná se budu zbytečně stresovat a trnout každým tím hodem a tlačit to očima dolů, aby to tam nelítalo. Ale fakt se nebojím zas tak moc," doplnila. Při své olympijské premiéře v Londýně ani loni v Riu de Janeiro z kvalifikace neprošla, na světovém šampionátu je poprvé.

reklama