reklama

Nejlepší letošní výkon na zlato nestačil. Koulař Staněk získal evropský bronz

atletika, HME 2019, koulař Tomáš Staněk v kvalifikaci atletika, HME 2019, koulař Tomáš Staněk v kvalifikaci autor: ASC Dukla/Ivana Roháčková
Koulař Tomáš Staněk vybojoval na halovém mistrovství Evropy v Glasgow bronz svým nejlepším letošním výkonem 21,25 metru. Dál poslali kouli jen Polák Michal Haratyk a Němec David Storl, oba k tomu také museli přepsat evropské tabulky. Mistr Evropy z Berlína Haratyk se postaral o nejlepší letošní evropský výkon 21,65 hned v první sérii. Dvě zlaté získaly domácí atletky -Katarina Johnsonová-Thompsonová v pětiboji a Laura Muirová v běhu na 3000 metrů.

Staněk, jehož v závěru přípravy přibrzdilo zranění, naznačil své možnosti hned prvním pokusem v dopolední kvalifikaci, při němž poslal kouli přesně na čáru označující limit 20,90 m. Tím jako by trochu zaskočil největší favority, kteří se s kruhem vyrovnávali mnohem hůř. Polák Konrad Bukowiecki, který ho v Bělehradě připravil o zlato, tentokrát do finále vůbec nepostoupil. Jen Mesud Pezer z Bosny překonal hranici 21 metrů, další favorité plnili limit až v poslední sérii.

Český vrhač ve večerním finále první pokus přešlápl, zato Haratyk se okamžitě posunul na první místo evropských tabulek a výkonem 21,65 si o 18 cm vylepšil osobní rekord. Český rekordman odpověděl ve druhé sérii letošním zlepšením na 21,25, vrhl o devět centimetrů dál než v lednu v Jablonci. "Každou medaili beru, když není bramborová," poznamenal koulař, který skončil čtvrtý na MS 2017 i loňském ME. Litoval, že se mu ani jeden pokus nepovedl správně technicky. "Jenom ten, co mi vynesl medaili, byl takový podobný jako v kvalifikaci."

Jenže vzápětí ho předstihl dosavadní lídr tabulek a největší sběratel medailí Storl výkonem 21,54. Tím byly cenné kovy rozděleny, v dalších sériích se už nic neměnilo. Staněk tak zopakoval bronz z loňského halového MS v Birminghamu a navázal na předloňské evropské stříbro z Bělehradu.

První zlato pro domácí tým získala halová mistryně světa v pětiboji Katarina Johnsonová-Thompsonová. Základ k zisku 4983 bodů položila ve výšce, kde zdolala 196 cm, čímž vyrovnala rekord šampionátu. V kouli, své nejslabší disciplíně, poprvé přehodila hranici 13 metrů a svůj náskok ještě zvýšila prvním místem v dálce skokem dlouhým 653 cm. Útok na hranici 5000 bodů, kterou zlomila před čtyřmi lety v Praze, ale nevyšel.

Eliška Klučinová, kterou trápily problémy s achillovkou, nedoběhla závěrečný závod na 800 m a byla klasifikována jako desátá. Vůbec jí nevyšla výška, kde skočila jen svůj základ 172 cm, což byl nejhorší výkon ze všech dvanácti vícebojařek. Další výšku vynechala, ale 178 cm třikrát shodila, přestože její osobní halový rekord je o deset centimetrů výš. Ani překážky s časem 8,74 sekundy se jí příliš nepovedly.

Polepšila si však ve vrhu koulí, kde ji výkon 14,72 metru zařadil na druhé místo za Anouk Vetterovou z Nizozemska, která před dálkou pro zranění odstoupila. Klučinová si v dálkařském sektoru zapsala jen 594 centimetrů a klesla na 11. místo. Závěrečnou osmistovku vzdala.

Druhé zlato pro Brity vybojovala také podle očekávání Laura Muirová v závěrečném běhu na 3000 m. A protože ještě předtím bez problémů postoupila do finále na poloviční trati, bude mít v neděli šanci zopakovat double z Bělehradu. Dlouho vedla Němka Konstanze Klosterhalfenová, ale poslední kolo bylo už velkým sólem Muirové, která za jásotu diváků proběhla cílem s velkým náskokem v rekordu šampionátu 8:30,61.

Hladový vrhač, usměvavé trio a mladé naděje. Čeští atleti chtějí v Glasgow překvapit Hladový vrhač, usměvavé trio a mladé naděje. Čeští atleti chtějí v Glasgow překvapit Prohlédněte zde
reklama