reklama

Video: Kouzelný okamžik na MS v atletice. Trpícího běžce dotáhl do cíle soupeř

Podívejte se, jak Dabó pomohl Busbymu do cíle. www.youtube.com
První rozběh závodu na pět kilometrů v katarském Dauhá přinesl nezapomenutelné chvíle.

Ti nejlepší byli už chvíli v cíli, když se pozornost všech diváků na stadionu Chalífa přesměrovala ke dvěma posledním běžcům na trati.

Jonathan Busby z karibského ostrova Aruba vybíhal do posledního kola s velkým náskokem před Braimou Suncarem Dabem z africké Guiney Bissau, když ho však po chvíli začalo přemáhat obrovské vyčerpání.

Busby začal klopýtat a měl co dělat, aby neskončil na zemi.

Dabó jej rychle doběhl a místo toho, aby se přes soupeře přehnal a připsal si skalp alespoň dílčí úspěch, vzal Busbyho kolem pasu a za aplausu diváků pokračoval do cíle s ním. 

Čtvrt kilometru dlouhá dřina málem neskončila dobře, Busby skutečně svému zachránci příliš nepomáhal, Dabó ho musel za cílovou čáru skoro donést a to nakonec v lepším čase, než měl on sám. O umístění ani běžecké výkony ale v té chvíli nešlo, Busby byl stejně diskvalifikován.

Mnohem víc se pochopitelně řešilo nevšední gesto fair-play.

"Snažil se mi děkovat, ale nemohl moc mluvit. Skutečně trpěl. Stejně mluvíme každý jiným jazykem, tak bychom si moc nerozuměli," usmíval se hrdina okamžiku.

"Chtěl jsem jen co nejlépe reprezentovat svou zemi. Když jsem ho viděl, musel jsem mu pomoct a jsem rád, že jsem to udělal," pokračoval Dabó.

reklama