reklama

Legendární Bolt uzavře ostravský kruh. A sekundovat mu budou další olympijští vítězové

Usain Bolt bude startovat na Zlaté tretře podeváté. Žádný jiný mítink se takové přízni jamajské superhvězdy netěší. Usain Bolt bude startovat na Zlaté tretře podeváté. Žádný jiný mítink se takové přízni jamajské superhvězdy netěší. autor: Milan Kammermayer
Ostrava se těší na světovou atletiku, na stadionu ve Vítkovicích se znovu představí extratřída v čele s nejzářivějším diamantem, Usainem Boltem. Třicetiletý sprinter se letos loučí s kariérou a nezapomněl do nabitého programu přidat oblíbenou Zlatou tretru. Fanoušci přijdou především na populárního Jamajčana, ale celkově se mohou ve středu těšit na pestrý program se sedmičkou olympijských šampionů z Ria de Janeira.

Ostrava - Zlatá tretra dnes napíše svůj 56. díl a její program je vskutku pořádně našlapaný. Usain Bolt a jeho loučení. Ano, to je samozřejmě zlatý hřeb večera a obrovská událost pro celou atletiku. Ještě před vystoupením jamajského šoumena ale diváci uvidí v akci šest olympijských vítězů z Ria de Janeira nebo ve skvělé formě závodící českou špičku. Je na co se těšit, mítink nebude jen o Boltovi.

Rozdělovat peníze jen podle členské základny? Může to mít fatální dopad i na biatlon, říká Kejval Rozdělovat peníze jen podle členské základny? Může to mít fatální dopad i na biatlon, říká Kejval Čtěte zde

Ostrava nad zlato

Výčet velkých jmen ale nelze zahájit jinak než Boltem. Jamajský blesk je osminásobným zlatým medailistou z olympijských her a držitelem čtyř aktuálních světových rekordů. Přidanou hodnotou je Boltovo vystupování, životní styl a smysl pro humor. Tohohle chlapíka zkrátka musí mít rádi všichni. Během fenomenální kariéry plnil stadiony a stal se dost možná největší atletickou hvězdou všech dob.

V Ostravě bude startovat už podeváté, žádný jiný mítink na světě se takové přízni Jamajčana netěší. "Usain cítí, že musí uzavřít ostravský kruh. Od roku 2006 zde závodí pravidelně. Zlatou tretru zmínil mezi prvními rozlučkovými destinacemi, velmi mě to potěšilo," řekl Alfons Juck, slovenský manažer závodu. Bolta do Ostravy nepřivedl jen v letech 2007, 2013 a 2014.

"Je toho víc, co mám na Ostravě rád. Ale především fanoušky, přijdou ať je hezky, nebo není. Pokaždé je plný stadion a to je pro mě velká věc," řekl Bolt na pondělní tiskové konferenci. Jamajský sprinter doufá v dobrý čas, přičemž ho hned po příjezdu potěšilo teplé počasí. Bolt drží rekordy mítinku na 200 a 300 metrech, stovku má však pod palcem Asafa Powell z roku 2010 (9,83).

Bolt: Ještě se vrátím, snad bez pivního břicha

Bolt má s manažerem Alfonsem Juckem nadstandardní vztah, a dokonce mu před lety poslal video k padesátým narozeninám. První muž Zlaté tretry ale ze slušnosti odmítá prozradit přesnou cenu Boltova startovného. "Povím jen tolik, že jeho cena je vyšší než rozpočet celého letošního mítinku P-T-S v Šamoríně (největší atletický mítink na Slovensku - pozn. red.)," zmínil Juck v rozhovoru pro deník Šport.

Cítím se tu jako doma, řekl Bolt před rozlučkou v Ostravě. Šokovalo ho teplé počasí Cítím se tu jako doma, řekl Bolt před rozlučkou v Ostravě. Šokovalo ho teplé počasí Čtěte zde

"Bude to výjimečné, když vím, že tu jsem naposledy. Tedy jako běžec naposledy. Rád se přijedu podívat na mítink jen jako fanoušek na sprintery a atlety z mladší generace," řekl Bolt na zmíněné tiskové konferenci. O budoucnosti ještě jasno nemá. "Můj kouč mě přesvědčuje, abych byl taky trenér. Ale vážně nevím. Jen doufám, že za deset let nebudu mít pivní břicho," smál se.

Stovka mužů se poběží na závěr programu ve 20:55, posléze bude ještě následovat speciální Boltovo loučení. Neočekává se nic jiného než Jamajčanům triumf. Jediným dalším závodníkem na startu s osobním rekordem pod 10 sekund bude Fisher z Bahrajnu. S hvězdným Boltem si zazávodí i čeští sprinteři Jan Veleba a Zdeněk Stromšík.

Farahova derniéra, Maslák proti rekordmanovi

Neloučí se jen Bolt, vytrvalec Mo Farah poběží v Ostravě naposled mítinkovou desítku na dráze, od nové sezony se chce věnovat jen běhům na cestě. "Je čas posunout se dál. Dráha mi změnila život, ale musím se teď soustředit na maraton, abych se vyrovnal nejlepším maratoncům," řekl čtyřnásobný vítěz olympijských her na distancích pět a deset kilometrů.

Vadlejch: Z házení mám čirou radost, na psychické stránce ale musím pracovat Vadlejch: Z házení mám čirou radost, na psychické stránce ale musím pracovat Čtěte zde

Dalším tahákem je start světového rekordmana a olympijského vítěze čtvrtky, Jihoafričana Waydea van Niekerka. V Riu vyhrál závod na 400 metrů z osmé dráhy časem 43,03 a překonal letitý rekord Michaela Johnsona. Van Niekerk je prvním atletem v historii s osobními maximy pod 10, 20 a 44 sekund na tratích 100, 200 a 400 metrů. V Ostravě ale poběží zdejší specialitu, závod na 300 metrů. Atakovat by mohl Boltův čas (30,97) nebo další světový rekord Johnsona (30,85).

"Ostrava je pro mě speciálním mítinkem a jsem rád, že se můžu vrátit. Třístovka prověří moji formu v této náročné sezoně a získám dobrou informaci, kde se nacházím v souvislosti s 200 a 400 metry," řekl Van Niekerk. Ve stejném závodě se představí i Pavel Maslák, který tak bude mít toho nejlepšího vodiče a mohl by útočit na český rekord (32,31).

Česko-německý souboj oštěpařů

Zajímavou inovaci si organizátoři Zlaté tretry připravili v soutěži oštěpařů, které se účastní čtyři čeští a čtyři němečtí atleti. Spočítají se nejlepší výkony všech oštěpařů a vítěz dostane speciální cenu. Tahounem německého týmu je olympijský vítěz Thomas Röhler, oporou domácího mužstva bude ve skvělé formě závodící Jakub Vadlejch.

Zajíček Bendová, nadvláda Špotákové a uvolněný Vadlejch. Takový byl atletický šampionát v Třinci Zajíček Bendová, nadvláda Špotákové a uvolněný Vadlejch. Takový byl atletický šampionát v Třinci Prohlédněte zde

Vadlejch hodil na víkendové superlize ve Francii 87,95 metru a za osobním maximem zaostal jen o sedm centimetrů. Röhler se v Lille musel spokojit až se třetím místem, ale stále ho hřeje květnový velehod v Dauhá (93,90), díky kterému se zařadil na druhé místo historických tabulek za Jana Železného, ředitele mítinku Zlatá tretra.

Čeští fanoušci se mohou těšit i na koulaře Tomáše Staňka, který v Lille před několika dny rovněž zvítězil a poslední pokus vynechal právě kvůli Zlaté tretře. "Od mistrovství republiky mám trochu problém s achilovkou, tak jsem se ji rozhodl pošetřit na Tretru," řekl šestadvacetiletý Staněk, který v letošní sezoně překonal hodem dlouhým 22,01 metru český rekord Remigia Machury.

Bába: Roky přibývají, centimetry ubývají. Vážím si desátého titulu, ale je to v křeči Bába: Roky přibývají, centimetry ubývají. Vážím si desátého titulu, ale je to v křeči Čtěte zde

Ještě nemáte dost?

Pokud ne, těšte se na další olympijské vítěze z Ria. Ozdobami ostravského mítinku budou ještě Keňan David Rudisha (poběží na trati 1 000 metrů), Američan Christian Taylor (trojskok) nebo další Keňan Conseslus Kipruto (3 000 metrů s překážkami). Olympijská vítězka v hodu kladivem, Anita Wlodarczyková z Polska, závodila již v úterý.

Zlatá tretra je největším atletickým mítinkem u nás také pro českou atletickou špičku. V Ostravě nebudou chybět tyčkařky Romana Maláčová s Jiřinou Ptáčníkovou, Jakub Holuša s Filipem Sasínkem na kilometru proti Rudishovi, mílařky Kristiina Mäki se Simonou Vrzalovou nebo překážkář Petr Svoboda.

Předprogram Zlaté tretry začíná na stadionu ve Vítkovicích v 16:00, hlavní program potom v 18:30. Kompletní program můžete sledovat živě na ČT Sport.

Svaly i těžká náčiní. Fajdek a Wlodarczyková na Zlaté tretře zlepšovali rekordy Svaly i těžká náčiní. Fajdek a Wlodarczyková na Zlaté tretře zlepšovali rekordy Prohlédněte zde
reklama