reklama

Šance pro ruské atlety! Místopředseda MOV nevyloučil účast některých z nich na olympiádě v Riu

Ruské atlety možná na olympijských hrách uvidíme, ale zřejmě ne pod ruskou vlajkou. Ruské atlety možná na olympijských hrách uvidíme, ale zřejmě ne pod ruskou vlajkou. autor: Reuters
Místopředseda Mezinárodního olympijského výboru John Coates nevyloučil účast některých ruských atletů na nadcházejících olympijských hrách v Riu de Janeiru. Zaroveň však naznačil, že MOV nepůjde proti rozhodnutí IAAF, která prodloužila zákaz startu ruských reprezentantů na mezinárodních soutěžích.

Melbourne - Mezinárodní olympijský výbor podpořil rozhodnutí rady atletické federace IAAF, která v pátek prodloužila zákaz startu ruských reprezentantů na mezinárodních soutěžích. MOV to oznámil v dnešním oficiální prohlášení, kterým potvrdil dřívější vyjádření místopředsedy Johna Coatese. Ten prohlásil, že podle jeho názoru MOV proti IAAF nepůjde.

MOV v prohlášení uvedl, že plně respektuje rozhodnutí IAAF o trestu pro ruské sportovce. "Je ve shodě s dlouhodobou politikou nulové tolerance MOV. Způsobilost sportovců ke startu v jakékoli mezinárodní soutěži včetně olympijských her je věcí příslušných mezinárodních federací," stojí v prohlášení.

Zákaz startu na olympiádě pro ruské atlety platí. Poslední šanci jim může dát MOV Zákaz startu na olympiádě pro ruské atlety platí. Poslední šanci jim může dát MOV Čtěte zde

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko už po reakci MOV nevidí reálnou možnost na účast atletů v Riu. "Podle toho prohlášení už žádná šance pro naše sportovce není. Ale budeme bojovat až do konce, což je pochopitelné. Zodpovědnost musí být osobní, nikoli kolektivní," citovala Mutka agentura R-Sport. Ruská atletická federace uvažuje, že se obrátí na sportovní arbitráž CAS.

Coates nevyloučil, že by někteří ruští atleti přece jen mohli na olympijských hrách v Riu závodit jako jednotlivci. Museli by ale splnit určité podmínky. MOV se bude případem zabývat v úterý.

Coates řekl v Melbourne novinářům, že by byl "velmi překvapený", pokud by MOV verdikt atletické federace zvrátil. "Je právem mezinárodních federací suspendovat jednotlivé svazy a já si nemyslím, že to jakkoli změníme," uvedl šéf australských olympioniků.

"Čistí" Rusové mohou závodit jako nezávislí sportovci

Přesto pro některé ruské sportovce, kteří se proti dopingovým pravidlům nikdy neprovinili, existuje šance, že by v Riu mohli startovat. Podle pátečního vyjádření předsedy IAAF Sebastiana Coea by "čistí" reprezentanti mohli požádat o povolení závodit na hrách jako nezávislí sportovci, tedy nikoli pod ruskou vlajkou.

V podobném duchu se už před časem vyslovil i prezident MOV Thomas Bach a Coates v pátek prohlásil, že úterní zasedání MOV v Lausanne může v tomto ohledu vytvořit určitý návod. IAAF už naznačila, že bude zkoumat jednotlivé případy ruských atletů, kteří žijí v cizině a nepodléhají ruskému antidopingovému systému.

Putin se snaží situaci zvrátit

Prezident Vladimir Putin v pátek označil pokračující zákaz účasti ruských atletů na mezinárodních soutěžích za nespravedlivé rozhodnutí. Doufal však právě v to, že se situaci podaří vyřešit s pomocí MOV a ruští reprezentanti budou moci na hrách v Riu startovat.

Tyčkařka Isinbajevová chce rozhodnutí IAAF napadnout u soudu. Jde o porušení lidských práv, tvrdí Tyčkařka Isinbajevová chce rozhodnutí IAAF napadnout u soudu. Jde o porušení lidských práv, tvrdí Čtěte zde

Ruské atlety vyloučila IAAF z mezinárodních soutěží 13. listopadu na základě informací Světové antidopingové agentury WADA o státem řízeném dopingu v zemi. Kontrolní komise IAAF od té doby sleduje postup reforem, podle její páteční zprávy jsou však zatím stále nedostatečné.

reklama