Atletický svět očekává derniéru dvou šoumenů. Česká výprava chce více medailí než z Pekingu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
4. 8. 2017 6:42
Od pátku 4. do neděle 13. srpna se v Londýně uskuteční 16. mistrovství světa v atletice. Tento svátek královny sportu nabídne jako vždy atraktivní podívanou a nejlepší výkony, letos se navíc atletický svět loučí s dost možná největší postavou své historie, Usainem Boltem. Ale také česká reprezentace má v ohni spoustu želízek, ať už jde o Barboru Špotákovou či Zuzanu Hejnovou, pro které je Londýn místem zaslíbeným, anebo o Tomáše Staňka, Jakuba Vadlejcha a další.
Zuzana Hejnová byla před dvěma lety na MS v Pekingu jedinou českou medailistkou. Bude v Londýně česká sbírka rozsáhlejší? Spoléhá se na oštěpaře Vadlejcha a Špotákovou či koulaře Staňka.
Zuzana Hejnová byla před dvěma lety na MS v Pekingu jedinou českou medailistkou. Bude v Londýně česká sbírka rozsáhlejší? Spoléhá se na oštěpaře Vadlejcha a Špotákovou či koulaře Staňka. | Foto: Reuters

Praha - Mistrovství světa v atletice se koná ve dvouletých intervalech a po čtyřech letech se vrací na starý kontinent. Před dvěma lety v Pekingu byla jedinou českou medailistkou překážkářka Zuzana Hejnová, která vybojovala podruhé v řadě zlato. Letos věří šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák ve větší medailovou žeň. Zraky atletického světa však budou upřeny především na Usaina Bolta, jenž by měl šampionát orámovat a rozloučit se s veleúspěšnou kariérou.

Většinu pozornosti strhne jediný člověk

Těsně po skončení šampionátu oslaví jednatřicáté narozeniny. V tomto věku mnoho sprinterů zraje a teprve se dostává do vrcholového období. Usain Bolt ne. Vytáhlý Jamajčan vyhrál vše, co se dalo, těžko hledá další motivaci a život na výsluní ho unavuje. Držitel osmi olympijských medailí a mnohonásobný mistr světa dá v Londýně sbohem. Bolt bude startovat na stovce a ve štafetě, dvoustovku se rozhodl vynechat.

Mezi vyvolené mítinky, na nichž se Bolt ve své poslední soutěžní sezoně představil, zařadil i Ostravu, ale nejlepší výkon roku zaběhl na Diamantové lize v Monaku. "Čas 9,95 ukazuje, že jsem na správné cestě. Dva rozběhy navíc mi pomůžou," řekl světový rekordman. I tak je tento čas až sedmým nejlepším v sezoně a Bolt to zřejmě nebude mít se zlatým loučením tak lehké. Byť bude kvůli zranění na startu chybět jeden z největších rivalů, Kanaďan De Grasse.

Finále stovky je na programu hned v sobotu večer, štafeta tradičně až na konec, takže Boltovy výkony by měly mistrovství stylově orámovat. Bolt přinesl do světa nabručených a koncentrovaných sprinterů legrácky, opičky a věčnou lehkost, tohle všechno spolu s perfektními výkony utvořilo specifickou osobnost, která bude snad všem atletickým fanouškům chybět.

Co dál? To sám Bolt neví. "Možná se ožením, možná mě začne bavit trénování," odpovídal v červnu před Zlatou tretrou. V Londýně řekl, že by rád cestoval po světě a motivoval malé děti ke sportu. Vzápětí situaci po svém odlehčil. "No a stále čekám na telefonát od Mourinha. Možná se pustím do herectví a objevím se v nějakém akčním filmu. Nikdy nevíte," usmál se rodák z Trelawny Parish, který se netají sympatiemi k fotbalovému Manchesteru United.

Další vrcholy šampionátu? Mo a vrhači

Bolt však není jediným šoumenem, který si do Londýna naplánoval loučení. Kariéru na dráze se rozhodl ukončit také vytrvalec Mo Farah. Hegemon pětky a desítky prohrál na velké akci naposled před šesti lety v Tegu, na předchozích dvou olympiádách získal vždy zlatý double. Farah je čtyřiatřicetiletým rodákem ze Somálska, ale už v osmi se s rodinou přestěhoval do Velké Británie. Na dráze proslul srdíčkovým gestem a ďábělsky rychlým finišem.

Celá Británie si ho oblíbila především na olympijských hrách v Londýně před pěti lety, kde Farah dvakrát triumfoval a zanedlouho mu manželka Tania porodila dvojčata. Rodina je také hlavním důvodem, proč Farah končí a bude se věnovat jen závodům na silnici. "Kvůli tréninku jsem stále pryč a mrzí mě, že nemohu být s rodinou," přiznal. Běh na deset kilometrů s Farahem bude už dnes večer první finálovou disciplínou celého šampionátu.

Často to v atletice bývá tak, že disciplíny na dráze mívají přednost před těmi technickými. Ať už v režii televizního přenosu, nebo u fanoušků. Letos by tomu rozhodně mělo být jinak. Velké věci se očekávají od koulařů nebo oštěpařů, o to více je potěšitelné, že by v těchto disciplínách měli být vidět i Češi. Jen vzpomeňte na úchvatné finále mužské koule v Riu, kde vyhrál Američan Ryan Crouser v olympijském rekordu předposledním pokusem dlouhým 22,52 metru.

Crouser hází stabilně daleko za 22 metrů také v letošní sezoně, druhým mužem tabulek je jeho krajan Joe Kovacs. Oba dva překonali 22,5 metru. Že by se v londýnském finále dokázali přiblížit hranici 23 metrů? Nechme se v neděli večer překvapit. Co se týče oštěpu, tomu vládne naprosto suverénně německá škola. Z nejlepších letošních výkonů Johannese Vettera (94,44 metru) a Thomase Röhlera (93,90) doslova mrazí. Pomalu aby se o své rekordní zápisy začal obávat velký Jan Železný.

Staněk a Vadlejch chtějí překročit stín

V návaznosti na kouli a oštěp nesmíme zapomenout na Tomáše Staňka a Jakuba Vadlejcha. Staněk překonal v červnu letitý rekord Remigia Machury vrhem dlouhým 22,01 metru, podával vyrovnané výkony a tabulkově mu mezi účastníky MS patří čtvrté místo. "Já se na to takhle nedívám. Bude záležet na kvalifikaci, pak se můžeme bavit," nechtěl předbíhat šestadvacetiletý pohodář. Na halovém ME v březnu skončil druhý, do Londýna ale podle vlastních slov vyladil formu lépe. Rád by si sáhl na první medaili z velké světové akce.

Těsně pod bednou je vzhledem k tabulkovým hodnotám i oštěpař Vadlejch. "Podařilo se mi absolvovat deset závodů, v nichž nejhorší hod měřil 84 a půl metru a ten nejdelší 88,02 metru," lebedil si před odletem do Londýna. Mezi aspiranty na zlato sice v porovnání se skvělými Němci nepatří, ale kdoví. "Určitě bude potřeba poslat oštěp hodně daleko, ale samozřejmě se může stát cokoliv," řekl Vadlejch, který nejvíce favorizuje Röhlera, Vettera a Walcotta

V loňské sezoně Vadlejch vyhrál celkové hodnocení Diamantové ligy, jenže olympiáda v Riu mu podle představ nevyšla. Žádný strach z velkých akcí si ale nepřipouští. "V Riu jsem do toho šil jak hluchý do vrat. Nesmím si s ničím lámat hlavu a jít do toho naplno," prohlásil Vadlejch, který se vedle fyzické a technické stránky stále snaží pracovat i na psychice. V kvalifikaci mu budou sekundovat hned tři krajané Vítězslav Veselý, Petr Frydrych a Jaroslav Jílek.

Udrží stálice Hejnová a Špotáková vysokou laťku?

Zuzana Hejnová bude v Londýně obhajovat dvě zlaté medaile z předchozích šampionátu v Moskvě a Pekingu. V Číně byla vůbec jedinou medailistkou celé výpravy. V letošní sezoně zvolila mód s menším počtem mítinků a na šampionát odjíždí připravena. "Před MS jsem odpočívala a už se moc těším. Letos to bude podobné jako v Pekingu. Budu útočit spíše zezadu a doufám, že forma poroste s každým dalším během," věří třicetiletá atletka z Liberce.

Hejnová má letošní maximum v hodnot 54,22 sekund, zatímco Američanka Dalilah Muhammadová běžela o více než sekundu a půl rychleji. Hejnová se ale vrací na místo, kde její vzestup na olympiádě před pěti lety bronzovým během započal. "V Londýně se mi vždy dařilo a mám tam ráda celkovou atmosféru na stadionu. Lidé tam umějí skvěle fandit a atletice rozumí. Vyzařuje to zkrátka pozitivní energii," usmála se česká opora.

Když už je řeč o oblíbeném stadionu, asi každého atletického fanouška napadne v souvislosti s Londýnem Barbora Špotáková. Na olympiádě před pěti lety zde vybojovala druhou zlatou medaili a letos v Diamantové lize hodila vůbec nejdále právě od zmiňované olympiády. Výkonem 68,26 metru jí patří druhé místo v tabulkách za Chorvatkou Kolakovou, olympijskou vítězkou z Ria.

"Věřím si na medaili, protože poslední dva měsíce ve všech směrech hodnotím pozitivně. Sezona začala pozvolna, ale pak se výborně rozjela," řekla Špotáková. Světová rekordmanka v nejúspěšnější české disciplíně se před Londýnem těší z dobrého zdravotního stavu a očekává vyrovnaný závod. Finále oštěpařek je na programu v úterý večer, Hejnová by měla o medaile závodit o dva dny později.

Útoky z druhé vlny, sbírání zkušeností

Ve vylepšení medailové sbírky oproti poslednímu mistrovství věří také šéftrenér Tomáš Dvořák. "Věřím, že medaile budou. To už jsem napověděl až běda, je tam množné číslo. Medaili chce získat každý. Jedna věc je, co říkají čísla aktuální, a druhá, co se bude dít na tom stadionu," prohlásil na tiskové konferenci v Praze. Bývalý nejlepší světový desetibojař bude doprovázet výpravu, která čítá 27 českých sportovců.

Díky vítězství Vadlejcha v loňské Diamantové lize dostali pozvánku i Veselý s Jílkem, přestože nesplnili limit. O zajímavé umístění chtějí zabojovat další ostřílená jména, ať už se budeme bavit o Janu Kudličkovi s Jiřinou Ptáčníkovou, Jakubu Holušovi, Pavlu Maslákovi nebo Denise Rosolové. Tito atleti by měli útočit z druhé vlny, pozitivní zprávou je ovšem přísun mladší generace.

Atmosféru světového šampionátu poprvé zažijí tyčkařka Amálie Švábíková a výškařka Michaela Hrubá, čerstvá juniorská mistryně Evropy. V chůzi bude české barvy reprezentovat další naděje do budoucích let, ale zároveň už velmi zkušená Anežka Drahotová. Premiéry na největší atletické akci se nemohou dočkat také oštěpařka Nikola Ogrodníková a mílařka Simona Vrzalová. Mistrovství světa v atletice tradičně vysílá stanice ČT Sport.

 

Právě se děje

Další zprávy