reklama

Mutko neuspěl, IAAF zákaz startu ruských atletů nezmění

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: ČTK
Ruský ministr sportu Vladimir Mutko napsal dopis Mezinárodní atletické federaci, IAAF ale rozhodnutí nepustit na hry všechny ruské atlety kromě "neutrální sportovkyně" Darji Klišinové nezměnila.

Moskva - Ministr sportu Vladimir Mutko neuspěl se svou žádostí o umožnění startu na olympijských hrách v Riu de Janeiro čistým ruským atletům. Mutko napsal dopis Mezinárodní atletické federaci, IAAF ale rozhodnutí nepustit na hry všechny ruské atlety kromě "neutrální sportovkyně" Darji Klišinové nezměnila.

Mutko oslovil šéfa IAAF Sebastiana Coea poté, co Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v neděli nevyřadil ruskou výpravu z OH jako celek, ale nechal rozhodnutí na jednotlivých federacích. Ruský ministr žádal IAAF, aby svůj předchozí verdikt přehodnotila a umožnila startovat v Riu atletům bez dopingové minulosti.

Sportovní federace vylučují Rusy z OH. Do Ria zatím nesmí 38 ruských sportovců Sportovní federace vylučují Rusy z OH. Do Ria zatím nesmí 38 ruských sportovců Čtěte zde

"Odpověděli jsme panu Mutkovi, že pravidla pro účast v Riu ze strany IAAF potvrdila i arbitráž CAS. Ta se zabývala odvoláním všech 67 atletů a zamítla je. Proto není důvod ke změně rozhodnutí," uvedla IAAF v prohlášení, jež zveřejnil na Twitteru novinář z televize ITV Steve Scott.

Mezinárodní federace vyřadila kompletní ruskou atletickou výpravu z her kvůli systematickému a státem řízenému dopingu v zemi. Výjimkou je dálkařka Klišinová, která v Rusku nežije a podrobuje se dopingovým kontrolám mimo tamní systém. Všech 67 vyřazených atletů se následně odvolalo, CAS ale minulý týden rozhodnutí IAAF potvrdila.

Světové sportovní svazy od neděle zakázaly kvůli dopingové minulosti start v Riu oficiálně téměř čtyřem desítkám dalších ruských sportovců. Vyřazeno bylo například 22 z 28 veslařů či sedm plavců. Naopak "zelenou" dostaly kompletní výpravy tenistů či sportovních střelců, k nimž dnes přibyly od příslušných federací souhlasy pro všechny triatlonisty, šermíře, gymnasty a také oba volejbalové týmy.

Podle předsedy Ruského olympijského výboru Alexandra Žukova mohou na OH odjet i zápasníci, celkově tak mezinárodní federace už povolily start v Riu více než 250 ruským sportovcům. V původní nominaci bez vyloučených atletů a vzpěračů figurovalo 321 jmen.

reklama