reklama

Nikdy jsem se Stasi nespolupracovala. Slavná dálkařka Drechslerová má klíčový důkaz

atletika, Heike Drechslerová atletika, Heike Drechslerová autor: Twitter
Třiapadesátiletá bývalá vynikající atletka si nechala vypracovat posudek od renomovaného badatele.

Berlín - Dvojnásobná olympijská vítězka ve skoku dalekém Heike Drechslerová po více než dvou desetiletích prolomila mlčení ohledně své údajné spolupráce s východoněmeckou státní bezpečností Stasi.

Třiapadesátiletá bývalá vynikající atletka si nechala vypracovat posudek od badatele Stasi Helmuta Müllera-Enbergse, jenž ji obvinění zbavil.

"Tohle dobrozdání dosvědčuje, že jsem nikdy nebyla spolupracovnicí Stasi. Kdo nyní bude tvrdit něco jiného, bude muset počítat s tím, že se budu bránit soudně," řekla pětinásobná olympijská medailistka v dálce a bězích na 100 a 200 metrů agentuře SID.

Drechslerová byla ze spolupráce se Stasi obviněna na základě zkoumání svazků Stasi v roce 1993. Dvojnásobná mistryně světa a pětinásobná mistryně Evropy tehdy nařčení odmítla a od té doby se k tématu veřejně odmítla vyjadřovat.

Až před dvěma lety se rozhodla oslovit odborníka, aby její případ prozkoumal. "Chtěla jsem, aby tahle věc zmizela z mého životopisu," uvedla Drechslerová před sobotním rozhlasovým pořadem, který se bude tématem zabývat.

Podle svazku i posudku byla Drechslerová kandidátkou na to, aby byla neverbována jako spolupracovnice Stasi, k tomu však nikdy nedošlo.

Slavná atletka nepodepsala dohodu o spolupráci ani tajné policii nedodávala zprávy.

Kokorin a Mamajev zůstanou po rvačce až do prosince ve vazbě Kokorin a Mamajev zůstanou po rvačce až do prosince ve vazbě Čtěte zde
reklama