reklama

Olympijská vítězka Rollinsová dostala roční distanc za porušení antidopingových pravidel

Brianna Rollinsová uprostřed Brianna Rollinsová uprostřed autor: Reuters
Americká reprezentantka Brianna Rollinsová bude pykat za porušení antidopingových pravidel. V minulém roce totiž nebyla dostupná ke třem kontrolám.

Colorado Springs - Olympijská vítězka v běhu na 100 metrů překážek Američanka Brianna Rollinsová dostala roční zákaz startů za porušení antidopingových pravidel o hlášení pobytu.

Pětadvacetiletá atletka nebyla v minulém roce k dispozici ke třem mimosoutěžním kontrolám - jedné v dubnu a dvěma v září poté, co získala zlatou medaili v Riu de Janeiro a absolvovala různé akce, včetně oslavy ve svém rodném městě na Floridě a návštěvy Bílého domu. Jinak loni podle listu USA Today podstoupila osm mimosoutěžních odběrů a dalších osm při závodech a všechny s negativním výsledkem.

Ukrajinská biatlonistka Abramovová uspěla u CAS s odvoláním proti trestu za meldonium Ukrajinská biatlonistka Abramovová uspěla u CAS s odvoláním proti trestu za meldonium Čtěte zde

Trest Rollinsové vyprší 19. prosince letošního roku. Loni právě v předvánoční době ji o jejím pochybení informovala americká antidopingová agentura USADA, která ve čtvrtek vynesla trest. Distanc zabrání mistryni světa z roku 2013 usilovat o dalších úspěch na srpnovém světovém šampionátu v Londýně.

"Přijímám plnou zodpovědnost za chyby, které vedly k zastavení činnosti. Jsem zklamaná, že přijdu o nadcházející sezonu kvůli svým zmatkům ohledně toho, jak systém hlášení pobytu funguje," uvedla v prohlášení Rollinsová. "Je to velmi nepříjemná zkušenost, ale vidím, že k pochybení došlo. Pochopení toho zabrání podobným problémům v budoucnosti. Přijmu trest a budu pracovat na tom, abych se příští rok vrátila," dodala překážkářka, která loni v Riu zvítězila před krajankami Niou Aliovou a Kristi Castlinovou.

Po slyšení před americkou arbitráží dostala Rollinsová minimální možný trest. Arbitráž konstatovala, že nic nenasvědčuje tomu, že by se atletka snažila dopingovým kontrolám vyhnout.

"Je to obtížný případ, protože jde o uložení vážného trestu skvělé sportovkyni, která nebyla obviněna ani podezřelá z užívání zakázaných látek. Neexistuje žádný důkaz o vyhýbání se kontrolám, maskování dopingu nebo užívání zakázaných látek," uvedla arbitráž v prohlášení.

reklama