reklama

Paradox atletky Stěpanovové: Získala Antidopingovou cenu, i když v minulosti sama dopovala

Julia Stěpanovová Julia Stěpanovová autor: ČTK
Atletka Julia Stěpanovová získala Antidopingovou cenu za "statečnost a jasný postoj", s jakým bez ohledu na osobní riziko bojovala za čistý sport. V minulosti však sama byla pozitivně testována.

Berlín - Běžkyně Julia Stěpanovová, která společně s manželem Vitalijem pomohla rozkrýt doping v Rusku, získala Antidopingovou cenu od německé organizace Pomoc obětem dopingu. Ocenění obdržela za "statečnost a jasný postoj", s jakým bez ohledu na osobní riziko bojovala za čistý sport.

Ruská běžkyně na 800 metrů a její manžel, bývalý zaměstnanec ruské antidopingové agentury, podali svědectví o nekalých dopingových praktikách v Rusku. Od rozpoutání skandálu v roce 2014, který vyvrcholil neúčastí ruských atletů na olympiádě v Riu de Janeiro, se z obav o bezpečnost skrývají na neznámém místě v USA.

Organizace Pomoc obětem dopingu uděluje cenu od roku 2000 každé dva roky politikům, vědcům nebo sportovcům, kteří se zasloužili o čistý sport. Letos je poprvé spojena s finanční odměnou 10.000 eur. Německá organizace byla v roce 1999 založena na podporu bývalých sportovců, kteří se stali obětí systematického dopingu v někdejší NDR.

reklama