reklama

Pražský maraton slaví jubileum. Hlavní město čeká souboj Afričanů i řada uzavírek

Loni Pražský maraton vyhrál Američan Galen Rupp. Loni Pražský maraton vyhrál Američan Galen Rupp. autor: ČTK
Afričtí běžci jsou tradičně favority Pražského maratonu, jehož 25. ročník odstartuje dnes v 9:00 na Staroměstském náměstí. Pro domácí vytrvalce bude závod bojem o mistrovské tituly.

Vítězství mezi ženami bude obhajovat Keňanka Bornes Jepkirui Kiturová, která si loni v Praze vytvořila osobní rekord 2:24:19. Na měsíc staré druhé místo v půlmaratonu v české metropoli se pokusí navázat Keňanka v izraelských barvách Lonah Salpeterová, úřadující mistryně světa v běhu na 10.000 metrů z Berlína.

V mužském startovním poli má nejkvalitnější osobní rekord marocký rekordman Mahdžúb Dazza, který v prosinci ve Valencii zaběhl čas 2:05:26. K favoritům patří také Keňané Amos Kipruto a Stephen Chebogut.

Domácí titul bude obhajovat Jiří Homoláč, který ale od konce minulého týdne bojoval s virózou. Na startu budou i další medailisté z loňska Vít Pavlišta a Petr Pechek.

Otevřený je ženský mistrovský závod, protože kvůli zranění nepoběží bronzová medailistka z mistrovství Evropy Eva Vrabcová Nývltová ani limitářka pro letošní mistrovství světa Marcela Joglová. Na třetí titul za sebou bude útočit dvaačtyřicetiletá Petra Pastorová.

Mapu závodu najdete ZDE

Zákazy vjezdu i změny linek MHD

Závod výrazně ovlivní pražskou dopravu. Policisté budou postupně zastavovat provoz po celé trase maratonu. Změny se dotknou i řady tramvajových a autobusových linek, naopak metro bude posíleno. Předpokládaný konec je kolem 16:00.

Po celé trase budou policisté a městští strážníci podle aktuální situace řídit a uzavírat dopravu. "Jednotlivé úseky budou uzavřené na nezbytně nutnou dobu a poté, co jimi proběhne poslední závodník, bude v těchto úsecích provoz opět obnoven," ujistil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Policie žádá řidiče, aby respektovali její pokyny, a pokud možno se tak centru města vyhnuli.

Kvůli běhu budou v neděli upraveny trasy řady tramvajových a autobusových linek, a to přibližně v době od 8:45 do 16:15. Úplný přehled změn zveřejnil pražský dopravní podnik na svém  webu. Pro dopravu v centru města doporučuje podnik použít přednostně metro, které bude mít posílený provoz.

reklama