Rosolová po ostrém souboji na ME skončila v nemocnici, vyšetření neukázalo vážnější zranění

Aktualizováno 3. 3. 2017 17:30
Denisa Rosolová končí na halovém mistrovství Evropy už v rozběhu. Na hladké čtvrtce se při seběhu dostala do kolize se soupeřkami, po které nepříjemně upadla. Rosolová se po pádu nedokázala sama zvednout a z haly ji odnesli na nosítkách. Zuzana Hejnová ze svého rozběhu postoupila bez problému.
Denisa Rosolová se po tvrdém pádu ocitla v péči lékařů
Denisa Rosolová se po tvrdém pádu ocitla v péči lékařů | Foto: ČTK

Bělehrad - Hodně tvrdým pádem skončilo pro českou atletku Denisu Rosolovou halové mistrovství Evropy, které o tomto víkendu hostí srbský Bělehrad.

Čerstvá mistryně republiky se v pátém rozběhu na 400 metrů při seběhu dostala do kolize s Florií Geuiovou a tvrdý souboj o první místo nakonec odnesla pádem. Při něm se podle televizních záběrů narazila bokem na techniku vedle trati.

"Děkuji všem za zprávy! Jsem v pořádku, všechny kosti jsou tak, jak by měly být. Jen jsem celá potlučená a sedřená," vzkázala Rosolová na facebooku.

Otřesenou Rosolovou, která se po pádu nedokázala sama zvednout, nakonec lékaři z trati odnesli za potlesku tribun na nosítkách. Halová mistryně Evropy z roku 2011 po ošetření na stadionu odjela s českým lékařem Jiřím Neumannem do bělehradské nemocnice. Následné vyšetření neodhalilo žádné vážnější zranění. Rosolová je pouze potlučená a bolí ji hlava, hrudník a břicho. Z nemocnice byla propuštěna do domácího ošetřování a odpočívá na hotelu.

"Bál jsem se právě možného vnitřního zranění - pád byl přímo na hrudník a břicho na obrubník. Naštěstí se vyloučilo," konstatoval Neumann. O českou atletku se prý lékaři postarali vzorně. "Když opomeneme vizuální vzhled univerzitní nemocnice, ale to patří do koloritu. Odborníci byli na pravém místě, vyšetření bylo na profesionální úrovni," prohlásil.

Rosolovou bolí naraženiny a pohmožděniny, na pravé části hrudníku a pravém boku má silné oděrky. "Cítí se už dobře, byla hodně vystresovaná v kombinaci s naštváním, ale to vše pominulo," popsal Neumann. "Takže teď je na tom psychicky o dost lépe. Počítám s tím, že zítra po probuzení bude ještě víc rozlámaná," uvedl.

Floria Gueiová byla za kolizi s českou běžkyní diskvalifikována, Francouzi ale podali protest, po kterém jury diskvalifikaci zrušila.

Hejnová si došla suverénně pro postup

Zuzana Hejnová na stejné trati postoupila bez problémů, když si ve svém rozběhu bez problémů pohlídala první místo. Do cíle nakonec doběhla s časem 53,26 sekundy a prošla do dalšího kola jako druhá nejrychlejší.

"Bylo to na pohodu, pošetřila jsem síly a povedlo se mi to," řekla. Minulý týden byla unavená, ale už si odpočinula a cítí se dobře. "Věřím, že lehce postoupím do finále a pak poběžím to, na co mám," doufala.

Časem ji předčila Léa Sprungerová ze Švýcarska (52,55), která také vede před českou běžkyní letošní evropské tabulky, a ještě vítězka pátého běhu Floria Gueiová.

Maslák také nezaváhal

Svůj rozběh vyhrál také Pavel Maslák, který vykročil za obhajobou titulu v běhu na 400 metrů kontrolovaným vítězstvím v rozběhu. Dvojnásobný halový mistr světa i s viditelným šetřením sil vyhrál v čase 47,57 sekundy a postoupil do odpoledního semifinále.

Po diskvalifikaci soupeře nakonec prošel do dalšího kola i Jan Tesař, který původně obsadil časem 47,28 první nepostupovou pozici. Čtvrté místo v rozběhu mu tak stačilo, Patriku Šormovi už ne, třebaže byl časem 47,50 rychlejší než Maslák.

A právě to nakonec českému adeptovi na zlato vadilo. "Běžel jsem od začátku moc pomalu a pak jsem na konci musel zatahovat až skoro do cíle, protože do mě tlačili, to asi nebylo úplně dobré," hodnotil po doběhu Maslák. "Takže mi to možná vzalo víc sil, než kdybych na začátku běžel rychleji," prohlásil.

Trochu si postěžoval na skutečnost, že atleti se musejí podle už několik let zavedených pravidel svlékat ve svolavatelně, jenomže kvůli menšímu časovému zpoždění pak dlouho čekali v chladné chodbě. "To je trochu nešťastný," prohlásil.

Svým výkonem ale ostatním ukázal, že je připraven zaútočit na třetí zlato na HME v řadě. "Ale já se nepotřebuju předvádět. Uvidíme v semifinále, tam musím běžet o dost rychleji. Je třeba ukázat, že na tom jsem daleko lépe," doplnil.

Z dopoledního programu pořadatelé vyškrtli rozběhy na 60 metrů překážek, Petr Svoboda se tak představí odpoledne rovnou v semifinále. O medaile se poběží večer.

Masná a Hálová končí

Postup v pátek dopoledne slavil i Jan Kubista, který vyhrál na halovém mistrovství Evropy rozběh na 800 metrů a v sobotu poběží v Bělehradu semifinále. Český reprezentant se po taktickém běhu ujal vedení před náběhem do poslední zatáčky a bez problémů zvítězil v čase 1:49,21 minuty.

"Když jsem viděl složení rozběhu, tak jsem si věřil. Hlídal jsem si pozici a na finiš jsem si věřil. Dalším cílem je postup do finále," řekl Kubista, syn bývalého českého rekordmana v běhu na 1500 metrů.

Na stejné trati naopak neuspěly v rozbězích Lenka Masná a Kateřina Hálová. Finalistka MS i HMS Masná odtáhla tři kola, ale v závěru odpadla a doběhla poslední v čase 2:05,64. Čerstvá česká šampionka Hálová v 35 letech při premiéře na velké akci dosáhla času 2:06,85.