reklama

Ruská atletika na pokraji zničení. Hvězdná Maria a tyčkařský talent hrozí odchodem

Výškařka Maria Lasickeneová by podle fanoušků mohla nově reprezentovat zemi svého muže Litvu. Výškařka Maria Lasickeneová by podle fanoušků mohla nově reprezentovat zemi svého muže Litvu. autor: Reuters
Vedení ruské atletiky nezaplatilo pokutu za systematický doping a závodníkům z Ruska hrozí, že nedostanou ani možnost startu pod neutrální vlajkou. K dlouhodobé hlasité kritičce domácího svazu, výškařské jedničce Marii Lasickeneové, se přidaly další velké osobnosti. A nevylučují změnu občanství.

Od listopadu 2015 je ruský sport v hluboké krizi a neustále se nemůže vymanit z opakujících se trestů za systematický doping. Ani v průběhu pěti let nebyli Rusové schopní dát věci do pořádku a spolupracovat se Světovou antidopingovou agenturou WADA a dalšími orgány.

Chaos se blíží, zachraňte náš sport, žádají atleti Putina. Klatba trvá už pět let Chaos se blíží, zachraňte náš sport, žádají atleti Putina. Klatba trvá už pět let Čtěte zde

Výsledkem je celoplošná klatba Rusů pro olympijské hry i mistrovství světa, v loňském prosinci prodloužená na další čtyři roky. Sportovci, kteří prokázali svou čistotu, mohli startovat alespoň pod neutrální vlajkou. Nicméně ruští atleti patrně brzy přijdou i o tuto možnost.

Jejich svaz odmítl zaplatit první polovinu pokuty v celkové výši deseti milionů dolarů, kterou v březnu dostal kvůli opakovanému porušování pravidel. Pět milionů měl uhradit k prvnímu červenci, ale nestalo se.

Předseda svazu Jevgenij Jurčenko řekl, že ruská atletika peníze zkrátka nemá, načež proti němu ostře vystoupila výškařka Maria Lasickeneová. "V březnu se radoval, jak pokračuje návrat k neutrálnímu statusu, a teď tohle? Pro čisté sportovce je to zrada," zlobila se.

Jednání Rusů zkritizoval také prezident Světové atletiky Sebastian Coe. "Rusové v březnu s termínem pro zaplacení souhlasili, ale teď nechávají své sportovce hrozně ve štychu," prohlásil první muž atletiky. Proces schvalování neutrálního statutu je momentálně zastavený a Světová atletika by měla o dalším postupu rozhodnout na konci července.

"Bez ruských peněz by atletika nepřežila." Mocní přiznali, proč kryli ruský doping "Bez ruských peněz by atletika nepřežila." Mocní přiznali, proč kryli ruský doping Čtěte zde

Předním ruským atletům pochopitelně dochází trpělivost. Neví, na čem jsou, a rozčiluje je nekonečná apatie svazu. Když zjistili, že svaz nechce k začátku července zaplatit pětimilionovou pokutu, požádali v dopise o pomoc prezidenta Vladimira Putina.

"Rádi bychom vás upozornili na katastrofickou situaci v našem sportu. Jsme na pokraji chaosu a zničení atletiky," psali hlavní iniciátoři této akce výškařka Lasickeneová, tyčkařka Anželika Sidorovová a překážkář Sergej Šubenkov. Jenže po pár týdnech se zdá, že nebyli vyslyšeni.

"Záležitost se nijak nepohnula, dopis vyšuměl. Pokud by Rusku šlo o zachování atletiky, peníze by se našly během jediného dne. Na základě toho, co se stalo, lze učinit jasný závěr: Rusko už atletiku nepotřebuje. Tohle je její oficiální pohřeb," konstatoval novinář Vladimir Ivanov z ruského webu Sport Express.

Ivanov se v článku vedle kritiky ruského svazu nevyhnul ani obvyklé připomínce, že by Světová atletika ani další sportovní asociace neměly trestat kvůli dopingu ruské sportovce celoplošně, včetně těch čistých, ovšem zloba atletů jako by se naplno obrátila vůči ruským poměrům.

"Ruská atletika naprosto selhala. Místo aby se spojila s Lasickeneovou, Sidorovovou a Šubenkovem, věnuje svou pozornost loajálním lidem, kteří dělají, že žádné problémy nejsou. Vždyť je to tak jednoduché, nemluvme o nich, a pak se bude zdát, že vůbec neexistují," ironizoval Ivanov.

Podle ruského novináře jindy zdrženlivá tyčkařka Sidorovová pověsila na instagramový účet dlouhé zamyšlení nad složitou situací, z něhož se dá usuzovat, že úřadující světová šampionka přemýšlí o konci kariéry.

Sidorovová se na Instagramu zamýšlí nad sportovní budoucností:

View this post on Instagram

Просто руки опускаются. Гребаный стыд,почти 5 лет, а мы снова на том же месте🤦🏼‍♀️ Пожалуйста, идите лесом все, кто считает, что «ничего страшного, этот сезон не важен». Важен. И этот, и прошлый зимний и будущий зимний. Иногда, а иногда очень сильно просто хочется стряхнуть с себя всю эту грязь, в которую нас макают без конца, уйти в закат и никогда больше не иметь ничего общего с этим спортом. Кто-то даже над этим позлорадствует, а может и порадуется, но сейчас не об этом. Просто тут же появляется один большой вопрос: а кто ты без своего дела, на которое убил большую часть своей жизни? Кто ты без легкой атлетики? Кто ты без своей работы? Это же не только обо мне и не только о спортсменах (особенно советую порассуждать на эту тему людям, которые постоянно отправляют нас на завод работать😉) Похоже, что пришло время и мне подумать над этим вопросом. Возможно тогда всё будет восприниматься по-другому. Ну по крайней мере, я на это надеюсь🤞🏼 #roadtosomewhere 📸 @iamzykova

A post shared by Anzhelika Sidorova (@aanzh) on

"To, co se děje, je za**aná ostuda. Po pěti letech stojíme pořád na tom samém místě. Někdy uvažuju o tom, že se té špíny konečně zbavím a s atletikou nebudu mít dále nic společného. Ale pak vyvstává otázka, kdo vlastně jsem bez činnosti, které jsem obětovala tolik času?" přemítala.

V 28 letech je Sidorovová zřejmě na kariérním vrcholu, ale místo aby se chystala na útok vstříc olympijskému zlatu, zahání černé myšlenky. Pro ruskou atletiku, tradiční chloubu sportu v Rusku, obrovská škoda.

Boží trest za vyloučení Ruska, soudí o odložení olympiády bývalá gymnastka Boží trest za vyloučení Ruska, soudí o odložení olympiády bývalá gymnastka Čtěte zde

Lasickeneová zase zvažuje změnu občanství. Rusko by s odchodem její osoby přišlo o úřadující trojnásobnou mistryni světa a ženu, která od MS 2015 neprohrála na žádné vrcholné atletické akci. Jen zlato z olympiády fenomenální výškařce schází, do Ria nemohla kvůli ruskému trestu.

"Už jsem z toho bezpráví unavená. Z nečinnosti našeho vedení, které vůbec nehájí zájmy sportovců. Co budu dělat dál? Nevylučuju žádnou možnost, včetně odchodu od ruské reprezentace," uvedla atletka, jež před svatbou závodila pod příjmením Kučinová.

Fanoušci na sociálních sítích už začali spekulovat, koho by mohla 27letá výškařka nově reprezentovat. Jako pravděpodobná by se v tom případě zřejmě nabízela Litva, vlast jejího manžela Vladase Lasickase.

Rusové mají zakázanou reprezentaci své země na olympiádě v Tokiu i na zimních hrách v Pekingu. Sami příliš nevěří tomu, že se situace změní do čtyř let a olympiády v Paříži. Proto nenechává současný stav klidným ani šestnáctiletého tyčkaře Matveje Volkova.

Ten v únoru překonal skokem přes 550 centimetrů rekord své věkové kategorie, který držel současný absolutní světový rekordman Armando Duplantis, a řadí se mezi největší atletické talenty budoucnosti. Zároveň už registruje zájem od nejmenovaného zahraničního atletického svazu.

"Nechci, aby byl Matvej kvůli hloupému jednání funkcionářů v pozici diskriminovaného sportovce," řekl atletův otec Konstantin Volkov, sám bývalý tyčkař a někdejší stříbrný medailista z olympiády i MS. Význačné osobnosti se odvracejí a nad ruskou atletikou se stahují tmavá mračna.

Lasickeneová zveřejnila znění dopisu atletů směřovanému Putinovi:

View this post on Instagram

Президенту РФ Путину В.В. ⠀ Уважаемый Владимир Владимирович! ⠀ Кризисная ситуация в легкой атлетике длится с 2015 года. ⠀ За этот период времени неоднократно сменялись министр спорта РФ, руководитель Олимпийского комитета России и глава ВФЛА. Всё это время мы регулярно слышали, что для защиты российских спортсменов сделано, делается и будет сделано всё, что только можно. ⠀ И вот сейчас, спустя 5 лет, вследствие действий руководства ВФЛА наши легкоатлеты и тренеры вовсе не могут реализовывать свой потенциал, так как с прошлой осени они лишены возможности выступать вне России даже в нейтральном статусе. А 1 июля, в случае невыплаты штрафа ВФЛА, легкая атлетика может быть окончательно изгнана из международной федерации. ⠀ 3 мая прошлого года вы дали поручение ОКР в срок до 2 декабря 2019 года принять меры по восстановлению членства ВФЛА. Это поручение дало всем понять, что Вам не безразлична легкая атлетика, а также судьбы людей, связавших свою жизнь с одним из самых массовых видов спорта в России. ⠀ С тех пор прошёл год, поручение не выполнено, а ситуация только ухудшилась. ⠀ Наша обеспокоенность связана с тем, что, имея в нашей стране такое большое количество спортивных структур, в которых работают настоящие профессионалы, мы до сих пор не видим конкретного плана выхода из затянувшегося кризиса. Именно поэтому мы вынуждены сейчас обратиться напрямую к Вам. ⠀ Мы уже пропустили Олимпийские игры-2016, и существует серьезная вероятность пропустить и предстоящие Игры в Токио. Вопрос, который мы поднимаем, не столько в наших карьерах, которые рано или поздно закончатся, сколько в российской легкой атлетике в целом. ⠀ Мы хотим обратить внимание на катастрофическое положение дел с нашим видом спорта. Мы стоим на пороге окончательного развала и уничтожения лёгкой атлетики. ⠀ Мы очень надеемся на то, что времена, когда атлеты и тренеры, никак не запятнавшие свою репутацию, остаются со своей бедой один на один, вскоре закончатся. ⠀ Надеемся на Ваше участие и понимание. ⠀ Чемпион мира в барьерном беге Сергей Шубенков ⠀ Чемпионка мира в прыжке с шестом Анжелика Сидорова ⠀ Трёхкратная чемпионка мира в прыжке в высоту Мария Ласицкене ⠀ 23 июня 2020 года

A post shared by Мария Ласицкене (@lasitskene.maria) on

reklama