reklama

Rusové budou na MS definitivně jako neutrální atleti, trest trvá

autor: Shutterstock
Světová federace IAAF podle očekávání potvrdila těsně před startem mistrovství světa suspendaci Ruského atletického svazu (RUSAF) kvůli dopingu. V Dauhá proto budou Rusové definitivně stejně jako před dvěma lety v Londýně startovat jako neutrální sportovci. Trest trvá už od listopadu 2015.

Vedení světové atletiky rozhodlo o pokračování trestu v katarském dějišti MS na základě zprávy od specializované komise. Verdikt se očekával, protože od posledního zasedání Rady IAAF, na kterém byla suspendace prodloužena, uplynuly teprve tři měsíce. Navíc se čerstvě v kauze se systematickým dopingem v zemi a jeho zatajováním objevila nová podezření, že ruská strana manipulovala s daty z moskevské laboratoře, která mají pomoci antidopingové agentuře WADA s vyšetřováním jednotlivých případů.

"Na základě toho komise doporučila, aby suspendace nebyla zrušena, a Rada IAAF to jednomyslně souhlasila," uvedl šéf komise Rune Andersen.

Po dobu suspendace mohou ruští atleti závodit na mezinárodních soutěžích pouze jako neutrální sportovci. Tento statut jim při splnění určitých podmínek týkajících se antidopingu schvaluje IAAF. V letošním roce získalo postupně možnost startu celkem 128 ruských atletů, na šampionát jich bylo nominováno 29. Na minulém MS v Londýně se takto představilo 19 Rusů, na vrcholné akci startoval oficiální ruský tým naposledy na MS v roce 2015 v Pekingu. V Dauhá začne mistrovství světa v pátek.

reklama