Současná šéfka lotyšské atletiky je podezřelá z dopingu na OH

26. 11. 2018 15:22
Bývalá elitní dálkařka a současná prezidentka Lotyšského atletického svazu Ineta Radevičová měla při zpětné kontrole vzorků z olympijských her v roce 2012 v Londýně pozitivní dopingový test. Někdejší mistryně Evropy tehdy v soutěži skončila čtvrtá jediný centimetr od medaile, teď se ale ukázalo, že měla v těle anabolický steroid oxandrolon.
Intea Radevičová na ME 2010
Intea Radevičová na ME 2010 | Foto: ČTK

Nyní sedmatřicetiletou Radevičovou jednotka pro bezúhonnost atletiky provizorně suspendovala. Bývalá atletka, jež v současné době očekává narození třetího dítěte, se závoděním skončila už po londýnské olympiádě a vloni se stala prezidentkou lotyšského svazu.

Úmyslné užití zakázané látky odmítla. "Chápu ale, že mě to nezbavuje zodpovědnosti," uvedla na sociálních sítích. "Vzhledem k tomu, že se nález týká soutěže, která se odehrála před mnoha lety, je obtížné se hájit, protože se nedochovaly všechny dokumenty a záznamy o léčbě a lécích z té doby," dodala.

Dálkařka s osobním rekordem 692 centimetrů v roce 2010 vyhrála mistrovství Evropy v Barceloně a o rok později získala stříbro na světovém šampionátu v Tegu. Z londýnské olympijské soutěže dálkařek už byly diskvalifikovány kvůli dopingu čtyři další závodnice včetně dvou finalistek, původně páté Anny Nazarovové z Ruska a sedmé Nastassie Mironcykové-Ivanovové z Běloruska.