reklama

Špotáková před MS vzývá kouzlo londýnského stadionu. Lidé tu atletice rozumějí, říká

Barbora Špotáková má na Londýn skvělé vzpomínky. V roce 2012 zde získala Barbora Špotáková má na Londýn skvělé vzpomínky. V roce 2012 zde získala autor: Reuters
Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková patří v české výpravě na mistrovství světa, které začíná v pátek v Londýně, mezi nejžhavější medailová želízka. "Jsem zdravá a forma jde nahoru, takže se chci poprat o některou z medailí," prozradila hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Co vás v poslední době nejvíc těší?

Především jsem samozřejmě moc spokojena s dobrým zdravotním stavem. A potom jsem ráda, že od roku 2002 se stále objevuji na velkých atletických akcích a téměř vždy s medailovými ambicemi.

Co říkají vašemu vydařenému návratu soupeřky?

S mými vrstevnicemi si vždy popovídáme o všem možném a některé mladé atletky, i z jiných disciplin, mě obdivují, že jsem tak dlouho po porodu a různých zdravotních komplikacích ve velkém atletickém světě vydržela.

V Londýně jste před pěti lety na olympijských hrách vybojovala zlatou medaili. Zůstalo to vaše oblíbené místo?

Zůstalo, a nejen kvůli olympijskému zlatu. Na zaplněném krásném stadionu jsou diváci, kteří atletice rozumějí a dovedou vytvořit báječnou kulisu. Není asi náhoda, že před několika týdny jsem tam v závodě Diamantové ligy zvítězila nejlepším letošním výkonem 68,26 metru. Věřím, že v tomto skvělém prostředí předvedu zase pěkný výkon a znovu zažiji potlesk bariér a skvělou atmosféru.

Češi si jedou na MS pro medaile, věří šéf atletů Dvořák Češi si jedou na MS pro medaile, věří šéf atletů Dvořák Čtěte zde

Chcete tím říci, že si věříte i na některou z medailí?

Věřím, protože poslední dva měsíce ve všech směrech hodnotím pozitivně. Sezona začala pozvolna, ale pak se výborně rozjela. Mám za sebou tři vydařené závody v Diamantové lize, kvalitní přípravu pod taktovkou Rudolfa Černého, jsem zdravá a všechno šlape. Pokud se objevilo náročnější období, tak byl hned čas na potřebný odpočinek a únavy jsem se zbavila.

Není však mistrovství světa přece jen jiná soutěž než Diamantová liga?

To je samozřejmé, ale jsem už natolik zkušená, že dobře vím, co mohu v Londýně očekávat, počínaje rozcvičkou. Je přede mnou kvalifikace, kterou nelze podcenit, a potom finále s řadou výborných oštěpařek. Boj o medaile bude psychicky i fyzicky velice náročný, ale jsem na něj připravena. Moje forma by v nejbližších dnech měla ještě gradovat a v Londýně chci podat svůj nejlepší letošní výkon.

Které soupeřky budou mít s největší pravděpodobností také medailové ambice?

Především Slovinka Ratejová, Chorvatka Kolaková, Běloruska Chaladovičová a určitě ještě někdo další. Zatím vše nasvědčuje tomu, že to bude vyrovnaný souboj hned několika současných špičkových oštěpařek.

Motivace vám určitě nechybí, ale jakou roli má váš trenér?

Za všechno, co pro mě Rudolf Černý udělal, bych mu tento úspěch moc přála. Ve stejné pozici je však i kvarteto našich mužů. Kdyby se některému z nich podařilo najít cestu na stupně vítězů, tak by to byla nádherná odměna pro Jana Železného, kterou by si zasloužil. Myslím si, že zaděláno na oba triumfy je a teď už jen zbývá dotáhnout naše úsilí až do vydařeného konce.

Závěrečný útok na medaili nevyšel. Čeští atleti odjíždějí z MS handicapovaných s prázdnou Závěrečný útok na medaili nevyšel. Čeští atleti odjíždějí z MS handicapovaných s prázdnou Prohlédněte zde
reklama