reklama

Špotáková je na ME ve finále, desetibojař Helcelet útočí na zlato, tyčkařky selhaly

Jiřina Ptáčníková. Jiřina Ptáčníková. autor: Milan Kammermayer
Jiřina Ptáčníková na mistrovství Evropy v Amsterdamu nezúročila dobrou formu a do finále nepostoupila. Stejně dopadly také další dvě české tyčkařky, Rebeka Šilhanová a Romana Maláčová. Jiným Čechům se ale dařilo a daří.

Amsterdam- Desetibojař Adam Sebastian Helcelet útočí na mistrovství Evropy v Amsterodamu na medaili a má šanci dokonce na zlato. Závěrečný běh na 1500 metrů je na programu v 19:20. Do finále běhu na 400 metrů postoupil Pavel Maslák. V prvním semifinále byl druhý ve svém nejrychlejším letošním čase 45,31 sekundy, což byl nakonec pátý nejlepší výkon.

Helcelet sice pokazil v průběhu prvního dne skok do dálky (707) a zejména výšku (195), ale výborným druhým dnem se dostal do boje o stupně vítězů. Zlepšil si osobní rekord v disku a v oštěpu, v tyči skočil solidních 490 cm. Díky tomu je po hodu oštěpem na druhé pozici a pokud závěrečnou disciplínu výrazně nepokazí, o medaili nepřijde.

Helcelet má 7467 bodů a na vedoucího Belgičana Thomase Van der Plaetsena ztrácí 57 bodů, což je zhruba osm sekund na patnáctistovce. Za Helceletem je Srb Mihail Dudaš, který je o něco lepším běžcem než český desetibojař, ale má ztrátu 53 bodů. Ze hry už je nejspíš čtvrtý Ukrajinec Oleksij Kasjanov, který má 7344 bodů.

Oštěpařka Barbora Špotáková postoupila do finále mistrovství Evropy a v sobotu bude v Amsterdamu obhajovat předloňské zlato z Curychu. Kvalifikační limit překonala světová rekordmanka druhým pokusem, hodila 63,73 metru.

"Zvládla jsem to docela dobře, i když jsem byla docela nervózní, navíc foukal celkem silný protivítr," řekla novinářům Špotáková. Postěžovala si i na logistické problémy, po rozcvičení totiž oštěpařky jely do centra města dlouho autobusem. "Byl nás plný autobus, jely jsme na stojáka, docela dlouho to trvalo, takže nic moc," uvedla.

Česká atletika zažívá nebývalou obrodu. Základy máme víc než solidní, libuje si Dvořák Česká atletika zažívá nebývalou obrodu. Základy máme víc než solidní, libuje si Dvořák Čtěte zde

Ani jedna ze tří českých tyčkařek nebude ve finále. Česká rekordmanka Jiřina Ptáčníková skočila v kvalifikaci jen 435 cm, Rebeka Šilhanová zdolala 400 cm a Romana Maláčová nezvládla svou základní výšku 420 cm.

Ptáčníková je přitom mistryní Evropy z roku 2012 z Helsinek a v letošní sezoně měla dobrou formu. Třikrát překonala 460 cm a ještě při posledním testu na Pražské tyčce skočila ze zkráceného rozběhu 450 cm. Na ME startovala už před deseti lety v Göteborgu, kde rovněž nepostoupila z kvalifikace. Na minulém ME v Curychu byla šestá.

"Nevím, co se dneska stalo. Neudělala jsem jediný pořádný skok," kritizovala se Ptáčníková. "Sice foukal docela špatný vítr, ale všechny jsme to měly stejné, na to se nebudu vymlouvat. Mrzí mě to, 435 je málo. Teď potřebuji trénovat a na olympiádě to snad bude lepší," řekla.

reklama