Špotáková popáté vyhrála Diamantovou ligu, Vadlejch podruhé. A Hejnová zrychlila

Aktualizováno 24. 8. 2017 22:01
Poslední pokus vynesl Báře Špotákové další cenný triumf. V Curychu nenašla přemožitelku ani Zuzana Hejnová.
Barbora Špotáková.
Barbora Špotáková. | Foto: ČTK

Curych - Oštěpařka Barbora Špotáková je popáté v kariéře vítězkou Diamantové ligy. Úřadující mistryně světa v Curychu zvítězila díky poslednímu pokusu dlouhému 65,54 metru. Nechala o metr za sebou Australanku Kelsey-Lee Robertsovou (64,53), třetí příčku obsadila olympijská šampionka a vedoucí žena letošních tabulek Sara Kolaková z Chorvatska (64,47).

Vítězství v Diamantové lize obhájil oštěpař Jakub Vadlejch. Ve finále zvítězil díky pokusu 88,50 metru ze druhé série. Předčil oba favorizované Němce. Olympijský šampion Thomas Röhler obsadil druhou příčku (86,59), mistr světa Johannes Vetter skončil čtvrtý (86,15). Mezi německé duo se vklínil Fin Tero Pitkämäki (86,57).

Zatímco loni získal Vadlejch diamant za stabilitu v průběhu celé sezony, tentokrát mu ho vynesl triumf v posledním důležitém závodě roku. Vicemistr světa z Londýna předvedl ve druhém pokusu druhý nejdelší hod v životě, dál poslal oštěp jen na MS, a ujal se vedení. Nikdo ze soupeřů na to nedokázal zareagovat.

Ve vloženém závodě na 400 metrů překážek triumfovala Zuzana Hejnová, která vylepšila svůj nejlepší čas sezony o pět setin na 54,13 sekundy.

Šestatřicetiletá Špotáková vyhrála oba nejdůležitější závody v této atletické sezoně. Před závěrečnou sérií jí dnes patřila třetí příčka za výkon 63,25 z druhého pokusu. Při posledním závodním hodu sezony ale jako jediná dnes poslala oštěp za 65 metrů a dostala se do čela.

Z dnešního výkonu ale měla rozporuplné pocity. "Můj výkon nebyl dobrý, chtěla jsem být lepší. Tohle bylo velmi podivné. Při rozcvičení jsem házela velmi dobré hody, myslela jsem si, že to pro mě bude velmi dobrá soutěž. A pak jsem hodila nejdál šestým pokusem, který ale nebyl hezký. Z toho jsem trochu zklamaná. Nelíbí se mi zakončit sezonu takovým hodem," uvedla na webu mítinku.

Naposledy Diamantovou ligu Špotáková vyhrála v roce 2015, kdy o svém triumfu rozhodla také v Curychu. "Jsem šťastná, je fantastické znovu vyhrát Diamantovou ligu. Curych je pro mě znovu šťastný," poznamenala. Před dvěma lety se ještě hodnotil prestižní seriál jako celek, letos se poprvé o vítězích rozhoduje ve finálovém závodě.

Hejnová po triumfu v Birminghamu vyhrála i druhý závod po mistrovství světa. Při absenci zámořských hvězd byla dvojnásobná mistryně světa Hejnová největší favoritkou běhu složeného zejména z Evropanek. Tuto roli potvrdila a stejně jako v Birminghamu rozhodla o vítězství výborným závěrem.

V cílové rovince předstihla Dánku Saru Petersenovou, třetí v Curychu doběhla domácí hvězda této disciplíny Léa Sprungerová. "Myslím, že jsem ve výborné formě. Byl to tady opravdu dobrý závod. Jsem hrdá, že jsem vyhrála a že jsem nejlepší Evropankou," uvedla Hejnová.

Finále Diamantové ligy Hejnovou a další překážkářky čeká 1. září v Bruselu. "Budu tam bojovat o pódium. Byla bych velmi spokojená, kdyby se mi to povedlo," dodala česká běžkyně.

Mílař Jakub Holuša obsadil ve finále Diamantové ligy osmou příčku v čase 3:35,81. V závodě na 1500 metrů v Curychu pátého muže nedávného MS porazila šestice Keňanů v čele s Timothym Cheruiyotem (3:33,93) a Brit Jake Wightman.

Tyčkaři Janu Kudličkovi se nedařilo. Na základní výšce 533 centimetrů se zachránil napotřetí, o patnáct centimetrů výše už neskočil. Obsadil jedenáctou příčku. Za ním skončil světový rekordman Renaud Lavillenie. Vítěz všech dosavadních sedmi ročníků Diamantové ligy v Curychu neskočil svůj základ 563 centimetrů.